-
Selma Spa expanderar
Nu står det klart att Hotell Selma Spa (via bolaget Selma Lagerlöf Fastighets AB) köper Akkastadion, grannfastigheten som ligger intill.
Stadion användes för skid-VM 1995 men har stundtals stått tom sedan dess. Det var några privata intressenter som då köpte stadion av kommunen. Sedan tio år tillbaka har Mikael Eriksson och Peter Eriksson på Event Center i Sunne AB drivit anläggningen. Bröderna lät bygga den stora förrådsbyggnaden, som ligger söder om de båda tornen på Akkastadion. Men nu tar Selma Spa över stadion.
”- Det känns fantastiskt bra! Förvärvet stödjer vår positionering som ett aktivt spa med flera satsningar på utomhusaktiviteter”, säger vd Anders Pertun.Syftet med köpet är att utvidga verksamheten. Kanske med en teknikbana för skidåkare med konstsnö?Satsningen skulle innebära att Sunne skulle stärkas som skiddestination.Köpeskillingen uppgår till 2,5 miljoner kronor.Källa: nwt.se- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Selma Spa
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling
-
Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten
Under 2025 har destinationsbolaget tagit emot frivilliga swishbidrag som nu möjliggör skolutflykter till naturum Höga Kusten.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026
Månadsvis delar Göteborg en analys om besöksnäringen. Efterfrågan var stark under maj, även om nyckeltalen minskade något.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
I maj 2026 ökade antalet belagda hotellrum med knappt 1 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Genomsnittspr...
-
Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer
Ett starkt värdskap formas i varje möte mellan människor. I Destination Sigtuna pågår ett långsi...
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lyckade lansering av resmålspass för Högfjället i Sälen samt Klövsjö och Storhogna i Vemdalen for...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
-
Gästbloggare
-