-
Skapa ett platsvarumärke med hjälp av ambassadörer: Lärdomar från Jämtland Härjedalen
Ni som läser Turismnytt vet att ett starkt platsvarumärke inte byggs i en handvändning, det kräver tålamod och stort engagemang. Att nyttja den lokala kraften via ambassadörer kan skapa stora värden och bidra till att bygga platsen inifrån och ut. Jag är övertygad om att många destinationer och platser skulle ha mycket att vinna på att arbeta med ambassadörskap.
Vi på Fjällbyrån, fick tillsammans med grymma gänget på Gomorron Östersund, under 2023 möjlighet att skapa ett ambassadörsnätverk i Jämtland Härjedalen på uppdrag av regionen.
Under arbetet med att skapa ett ambassadörsnätverk i Jämtland Härjedalen fick vi med oss många lärdomar om hur lokala ambassadörer kan spela en nyckelroll för platsutveckling. Att ha en plan för arbetet är inte fel men anpassningsbarhet till ambassadörernas behov och önskemål visade sig vara ännu viktigare. Här är några inspirerande tips och insikter som kan hjälpa dig att använda lokala ambassadörer för utvecklig av er plats.
Identifiera ambassadörer
Vi trodde först att vi skulle kunna handplocka de individer som var bäst lämpade att representera länet, så fel vi hade! För vem var vi att avgöra vem som skulle vara ambassadör eller ej? Ambassadör är något man vill vara om man själv är stolt över sin plats och vill att den ska utvecklas, då är man en ambassadör. Vi ändrade därför strategi och lät alla som ville vara med.
Vi skapade en rekryteringskampanj som gick ut brett i länet där alla som vill vara involverade fick anmäla sig. Idéen att gå brett fick vi tack vare inspiration från andra platser som framgångsrikt byggt ambassadörsnätverk, exempelvis Jönköping och Kramfors kommun (Tack till bland annat Jerry Engström och Helena Nordström för kloka inspel). Också tack till lokala ambassadörer som vi tidigt bjöd in till workshop för att få fler perspektiv.
Gemensamma nämnare
Även om ambassadörer kan komma i alla former tycker vi oss se några gemensamma nämnare:
♦ De älskar sin plats.
♦ Vill att platsen utvecklas (på ett eller annat sätt).
♦ Stoltserar gärna och vill belysa det bästa med livet på platsen.
♦ Talar gott om platsen i olika sammanhang och sprider sin goda bild av platsen hen älskar. Behöver inte nödvändigtvis vara brett i sociala medier, kan lika väl vara bland vänner runt middagsbordet.Skapa en gemenskap bland ambassadörerna
Vi upplever att det var viktigt att skapa ett sammanhang där ambassadörerna blev en del av något större och kunde lära känna varandra. Gemenskapen blev också ett starkt nätverk för erfarenhetsutbyte. Här är några sätt vi arbetade på för att uppnå detta.♦ Regelbundna träffar och workshops: Arrangera möten där ambassadörerna kan dela idéer och erfarenheter.
♦ Utbildning och utveckling: Erbjud utbildningsprogram som hjälper ambassadörerna att förbättra sina färdigheter inom exempelvis kommunikation och marknadsföring. Vi skapade en digital ambassadörsutbildning som du kan hitta här.
♦ Naturliga kommunikationsvägar: Vi skapade digitala forum där ambassadörerna kan kommunicera direkt med varandra och tillsammans peppa och dela erfarenheter. Det blev också en lyckad kanal för oss att nå ut med inbjudningar mm.
Utnyttja digitala kanaler och sociala medier
Lokala ambassadörer kan använda digitala plattformar för att sprida platsens varumärke till en bredare publik. Om vi som arrangörer eller regionen själva skulle gå ut med marknadsföring når vi bara en begränsad skara men om vi lyckas inspirera hundratals invånare och besökare att sprida en härlig bild av länet så når vi många fler.
Inom marknadsföring talar man idag ofta om autenticitet, och kan det bli mer autentiskt än när riktiga människor av kött och blod berättar om sina smultronställen på platsen de älskar?
♦ Personliga berättelser/storytelling: Uppmuntra ambassadörerna att dela sina personliga berättelser och erfarenheter om platsen genom blogginlägg, videor och sociala medier. Regionen har även efter vårt projekt samlat in innehåll till kampanjer via ambassadörsnätverket.
♦ Hashtags och kampanjer: Skapa specifika hashtags och kampanjer som ambassadörerna kan använda för att nå ut till fler människor. Det är något vi inte arbetade så aktivt med. Men jag tror att man skulle vinna mycket på att samla allt användargenererat innehåll på en plats.
Skapa meningsfulla upplevelser
För att inspirera och attrahera ambassadörer skapade vi ett flertal upplevelser och event runtomkring i länet. Vi bjöd in föreläsare, gäster och bjöd på mat eller aktiviteter.
♦ Unika evenemang: Organisera evenemang som kan skapa lokal stolthet och öppna upp ögonen för ambassadörerna.
♦ Lokala företag och platser: Främja lokala företag och föreningar genom att inkludera dem i skapandet av eventen.
♦ Erbjudanden till ambassadörer: Arbeta med lokala företag och event för att skapa mervärden för era ambassadörer och eventen, det blir en klassisk win-win.
Mät och utvärdera
För att säkerställa att ambassadörsnätverket bidrar till platsutvecklingen samtidigt som ni säkerställer att nätverket skapar värde för ambassadörerna är det viktigt att mäta och utvärdera era insatser.
♦ Feedback och undersökningar: Samla in feedback från ambassadörerna vid olika träffar och aktiviteter.
♦ Analysera data: Följ upp och mät engagemang i sociala medier, trafik till hemsida och inte minst antalet anmälda till nätverket.
♦ Justera strategin: Baserat på insamlad data, justera och förbättra strategier och aktiviteter så att ni ständigt utvecklas och blir bättre.
Genom att följa dessa tips kan ni skapa ett ambassadörsnätverk på er plats som kan bidra till att utveckla och förstärka platsens varumärke. Ambassadörerna är inte bara förespråkare utan även aktiva deltagare som bygger platsen tillsammans.
Till sist vill jag tacka alla coola, härliga och engagerade ambassadörer som valt att anmäla sig till ambassadörsnätverket. Och även regionen som lät processen ha sin gång och visade förtroende för oss som utförare.
Läs mer om Jämtland Härjedalens Ambassadörsnätverk här.
Har ni frågor om ambassadörskap eller platsutveckling?
Hör av dig vettja så snackar vi mer!
Här kan du läsa Marcus Ståhl andra blogginlägg på Turismnytt.
- Text: Marcus Ståhl
- Foto: Marcus Ståhl
-
Cabonline – flygtaxi utvald till preferred partner i SAS Transfer
Flygtaxi Sverige, en del av Cabonline Group, är stolta över att ha valts till föredragen taxipartner för SAS nya tjänst - SAS Transfer.
-
Swedish Lapland – upphandling av nattågen och nya vagnar
I dagsläget är det SJ som kör nattåg enligt ett specialavtal. Swedish Lapland har en uppdaterad avsiktsförklaring och nya vagnar är på gång.
-
Visita – en tydlig ökning för hotellmarknaden i juni
Juni månad gav det bästa utfallet på länge på svensk hotellmarknad enligt Visita statistik. Trots det är hotellkonjunkturen svag.
-
Höga Kusten – nya satsningar och storslagen sommar
Ute hos besöksmål i Sverige råder det stor aktivitet nu. Höga Kusten Destinationsutveckling berättar om sommaren hos dem.
-
Färgglada Sala-cyklar blir rullande turistbyråer
Platsvarumärkesgruppen i Sala kommun har tagit fram två unika Sala-cyklar som i sommar kommer att synas runt om i kommunen.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
Mest om Destination, Flyg, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 2
Som ni såg i del 1 blir det inte något analytiskt långt redaktionellt mästerverk med journalistisk höjd om årets Almedalsvecka utan en sammanställning av anteckningarna från de olika seminarierna. Lit...
-
Läckö-Kinnekulle söker Operativ Marknadskommunikatör och Vikarierande Destinationsutvecklare
Destination Läckö-Kinnekulle söker två nya kollegor. En operativ marknadskommunikatör och en vikarierande destinationsutvecklare.
-
Swedish Lapland – Norrbottniska smakvägar synliggör matdestinationer
Norrbottens livsmedelsstrategi; Nära Mat och Swedish Lapland Visitors Board krokar arm i ett projekt för att öka matproducenters synlighet.
-
Katrineholm syns i Stockholms tunnelbana igen
I sommar är Katrineholm återigen synlig på reklam i Stockholms tunnelbana – denna gång för att lyfta fram boendemöjligheter.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Yrkeshögskolan satsar på gårdsförsäljning – ny kurs får grönt ljus
Yrkeshögskolekursen Hållbar affärsutveckling inom gårdsförsäljning har nu fått ett positivt besl...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Flyg, Evenemang och ...
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 2
Som ni såg i del 1 blir det inte något analytiskt långt redaktionellt mästerverk med journalistisk höjd om årets ...
-
The Crane Hotel – ett nytt hotellkoncept i Hudiksvall
Där världens första hydrauliska kran en gång uppfanns, växer nu något helt nytt fram. I den gamla industribyggnad...
-
-
Gästbloggare
-