måndag 29 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
    • Fullsatt – Visit Värmlands välbesökta dejtingevent i Malmö
    • Replik: Bra – då är vi överens om det viktigaste
    • Sverige saknar en modern mötesplats för eventbranschen – nu lanseras Sweden Event Expo
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • SkiStar
    2022-03-09 16:13

    SkiStar presenterar sommarens nyheter: Succén fortsätter

    Det stora intresset att semestra i den skandinaviska fjällvärlden håller i sig. Efter förra sommarens besöksrekord fortsätter SkiStar med flera investeringar i SkiStar Sports & Adventures för att möta gästernas efterfrågan på en aktiv sommarsemester.

    “På SkiStar vill vi främja en aktiv livsstil och att fler ska få uppleva och njuta av den fantastiska skandinaviska fjällvärlden tillsammans med familj och vänner även på sommaren. Vi såg ett enormt intresse redan förra sommaren när vi satsade stort. Och hemestertrenden har ju hållit i sig nu ett par år. Därför är det snarare tal om en beteendeförändring och inte en trend längre. Att röra på sig på sommarsemestern tillsammans med nära och kära och samtidigt kunna bo bra och äta bra är här för att stanna.” Säger Stefan Sjöstrand, VD för SkiStar AB.

    Flera nyheter till sommaren 2022

    Redan förra sommaren introducerades en hel del nyheter inom SkiStar Sports & Adventures i framförallt Åre, Sälen och Trysil med nya cykelleder, klätterparker, padel och camps för barn och unga med Valle Kids Club och Teen Camp bike.

    I år fortsätter satsningen på bland annat nya trailleder, pumptracks, äventyrsgolf med mera. Dessutom erbjuds flera helhetsupplevelser med t ex bra boende, spa, vandring och golf genom paketerbjudanden på SkiStars hotell och lodger.

    En nyhet till sommaren är att båda SkiStars aktivitetshotell i Trysil är öppna (Radisson Blu Mountain Resort & Residences samt Radisson Blu Trysil) samt även SkiStar Lodge Experium i Lindvallen och SkiStar Lodge Alpin i Hemsedal.

    Här följer några exempel på nyheter:

    MTB-cykling:

    ♦ Två nya trailleder och en 1200 kvadratmeter ny pumptrack i Sälen.
    ♦ Nya trailleder i Åre Bike Park Trail i Björnen tillsammans med Åre Destination. En uppgradering av Serpentinen, Lilla Blå och Månskogen i Åre Bike Park Downhill.
    ♦ Två nya liftburna flowtrailleder från toppen vid Fjällekspressen i Trysil.
    ♦ En färdigställd liftburen flowtrailled på 8 km i Hemsedal.
    ♦ Föreningen Åre Bergcyklister inviger en av Sveriges största asfaltspumptrack i anslutning till Åre Bike Park.

    Klätterparker:

    ♦ Succén med klätterparkerna fortsätter. I Sälen utvidgas parken med två nya banor och en ny Zipline samt även i Åre med två nya banor.

    Valle Kids Club och Teen Camp Bike:

    ♦ Det stora intresset för Valle Kids Club gör att nu även 3-åringar är välkomna och får en egen grupp i Valle Kids Club i Sälen.
    ♦ Även Teen Camp Bike utvecklas i Åre med Team Camp Bike Downhill för 12-15 åringar som är ute efter extra fart.

    Ni hittar alla sommarens nyheter här.

    En sommar fylld av evenemang och events i fjällen

    Till skillnad från föregående sommar öppnar fjällvärlden nu upp för massor av evenemang och events för hela familjen. På alla nivåer hela vägen fram till och med oktober, tack vare de släppta restriktionerna.

    I Sälen introduceras till exempel Tjejmilen för första gången 18 juni. I Trysil öppnar sommarsäsongen upp med Trysil Bike Arena Let’s GO! 26 maj och i Åre är Skandinaviens äldsta multisporttävling tillbaka då Åre Extrem Challenge byter skepnad och blir Åre Extrem Week 29 juni-2 juli.

    “Det känns fantastiskt kul att kunna introducera så många nyheter och evenemang denna sommar då vi det att många längtat efter den där lilla extra utmaningen eller bara att få njuta av fjällvärlden och koppla av tillsammans.” Fortsätter Stefan Sjöstrand. “En extra bonus är att vi i år erbjuder så många bra paket för t.ex vandring, cykling och golf på våra hotell och lodger för att skapa en minnesvärd fjällupplevelse för hela familjen.”

    Läs mer om sommarens evenemang här.

    Massor med sommaraktiviteter

    Det finns många aktiviteter att göra och mycket att upptäcka på SkiStars fjälldestinationer. Flera restauranger och caféer har också sommaröppet.

    I t.ex Vemdalen kan du spela golf, ta yogaklasser utomhus, åka på viltsafari, kanotsafari eller njuta av fjällridning, vandring och cykling.

    I Åre byggs en ny utsiktsplats runt kabinbanans topp för att kunna njuta av oändliga vyer. Åre Skateboardförening inviger en ny betongskatepark vid Åre Strand.

    Även i Sälen utvidgas vandringen ytterligare med utveckling av leder och spångbygge bland annat på fjället i Lindvallen och vid Högfjället.

    • Text: SkiStar AB
    • Foto: SkiStar AB
    Tweet
  • Nattågstrafiken är viktig för en hållbar utveckling i hela Sverige. Jonas Abrahamsson, VD för SJ och Roberto Maiorana, GD på Trafikverket.
    2026-06-28 22:16

    Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland

    Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Norrland från december 2026 till 2028.

  • Visit Värmlands dejtingsatsning för att motverka ensamhet väckte stort engagemang.
    2026-06-28 21:55

    Fullsatt – Visit Värmlands välbesökta dejtingevent i Malmö

    Visit Värmlands dejtingsatsning för att motverka ensamhet väckte engagemang. När det genomfördes var det rekordstort intresse.

  • Bulan och Visita kan nog vara överens om att det är en ny finansieringsmodell som behövs
    2026-06-28 20:27

    Replik: Bra – då är vi överens om det viktigaste

    Lars-Börje ”Bulan” Eriksson tror i denna replik att han och Visita kan vara överens om att det är en ny finansieringsmodell som behövs

  • Sweden Event Expo - ny mötesplats för mötesplats för eventbranschen
    2026-06-28 12:14

    Sverige saknar en modern mötesplats för eventbranschen – nu lanseras Sweden Event Expo

    Sweden Event Expo är den nya mötesplatsen för utvalda leverantörer och särskilt inbjudna beslutsfattare i ett nytt fokuserat format

  • Allt från internationella konstsatsningar och skulpturparker till nya boende- och matupplevelser växer fram i Kinnekulle, samtidigt som etablerade aktörer fortsätter att utvecklas.
    2026-06-27 20:38

    Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet

    Det puttrar på Kinnekulle. Flera entreprenörer har de senaste åren valt att utveckla nya besöksverksamheter i destinationen.

  • Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar producenter, gårdsbutiker och måltidsupplevelser från hela länet.
    2026-06-26 18:22

    Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser

    Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.

  • Gothia Cups invigning 2025. Löpare och publik på Göteborgsvarvet. Två evenemang som återkommer varje år och genererar stora intäkter till Göteborg.
    2026-06-26 17:22

    Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport

    Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.

  • Anna Wallén, Visita
    2026-06-25 00:44

    Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter

    Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".

  • Kossor är tillbaka som sommarjobbare i Järvsöbacken för att beta och bidra till den biologiska mångfalden.
    2026-06-24 21:03

    Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken

    Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.

  • Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen. I mitten: Andreas Carlson med regeringens nya strategi. Till vänster: moderator Fredrik Kämpfe, branschchef Transportföretagen flyg. Till höger Jonas Hagelqvist, VD Transportföretagen.
    2026-06-24 18:47

    Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen

    Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-22 20:57

      Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den

      Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...

    • 2026-06-22 04:02

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang och...

    • 2026-06-21 21:24

      Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...

    • 2026-06-20 00:39

      Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper

      Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet