-
SkiStar samarbetar med OKQ8 för att minska gästernas klimatavtryck
Transporterna till och från fjällen står för den största delen av fjällturismens klimatavtryck. För att minska utsläppen av växthusgaser vill SkiStar och OKQ8 göra det billigare för fjällturisterna att tanka förnybar diesel på vägen till fjällen. Samarbetet mellan företagen ger SkiStars kunder 2 kronor rabatt per liter på förnybar diesel (HVO100), vilket minskar utsläppen med upp till 90 procent.
SkiStar genomför årligen en övergripande klimatanalys av verksamhetens totala klimatavtryck. Den visar att den största klimatpåverkan kommer från gästernas resor till och från fjällen. För att uppmuntra gäster som reser till SkiStars destination och kör dieselbil att i stället tanka förnybar diesel (HVO100) inleder SkiStar ett samarbete med OKQ8 under säsongen 2025-2026.
– Våra gäster efterfrågar hållbara sätt att resa, och vi vill möta den utvecklingen genom ett ekonomiskt bidrag på två kronor per liter. Tillsammans med OKQ8 gör vi det enklare att välja förnybart drivmedel och därmed minska utsläppen kopplade till resor. Det är en viktig del av vårt långsiktiga hållbarhetsarbete och av att driva fjällturismen framåt, säger Stefan Sjöstrand, vd för SkiStar.
Genom initiativet erbjuds gäster som bor på SkiStars anläggningar eller köpt SkiPass, 2 kronor per liter i rabatt på HVO100 hos OKQ8. Rabatten ges vid ett tillfälle på ditresan och ett på hemresan, för upp till 20 000 bilar. SkiStar och OKQ8 betalar en krona vardera av rabatten.
Att välja HVO100 kan minska utsläppen med 90%
Om bilister som vanligtvis tankar fossil diesel i stället skulle välja HVO100, en förnybar diesel som kan minska växthusgasutsläppen med upp till 90 procent, kan resenärerna göra stor skillnad för klimatet.
– Omställningen kräver att vi samarbetar på nya sätt. Ingen kan lösa klimatkrisen på egen hand, men varje val spelar roll och vi kan klara det tillsammans. Det vi gör nu är ett steg i rätt riktning, och vi kikar även på andra initiativ för att minska utsläppen från fjällturismen till våra destinationer framöver, säger Stefan Sjöstrand.
OKQ8 säljer HVO100 på 396 stationer runt om i Sverige och rabatten går att använda på samtliga av dessa.
– Genom att tanka förnybar diesel kan utsläppen av fossila växthusgaser minska med upp till 90 procent för en vanlig dieselbil. Men tyvärr är förnybar diesel dyrare än vanlig diesel och det vill vi åtgärda genom att nu ge en rejäl rabatt. Vår förhoppning är att den som provar förnybar diesel på väg till fjällen också ska fortsätta att tanka det hemma, säger Karin Eriksson, vd för OKQ8.
– Det är strålande att Skistar och OKQ8 hjälper sina resenärer att minska utsläppen. Att byta ut diesel till HVO100 är en av de enklaste, snabbaste sakerna man kan göra för att kraftigt minska trafikens utsläpp, säger Svante Axelsson, nationell samordnare för Fossilfritt Sverige.
Fakta: Förnybart till fjällen
- Förnybart till fjällen är en ny gemensam satsning från OKQ8 och SkiStar för att minska de fossila utsläppen av växthusgaser. Målet är att fler fjällresenärer ska välja att tanka förnybar diesel, HVO100, i stället för vanlig diesel.
- Under vintersäsongen 2025–2026 får gäster som bor på Skistars anläggningar eller har köpt liftkort (minimum två dagar) 2 kronor rabatt per liter på förnybar diesel.
- Rabatten är två kronor per liter och gäller en tankning på ditresan och en tankning på hemresan. Skistar och OKQ8 står för en krona av rabatten vardera.
- OKQ8 säljer HVO100 på 396 stationer runt om i Sverige och rabatten går att använda på samtliga av dessa.
Fakta: HVO100
- HVO100 är en förnybar diesel som tillverkas av 100 procent restprodukter, till exempel använd matolja och animaliskt fett från livsmedelsindustrin.
- HVO100 minskar klimatpåverkan med upp till 90 procent jämfört med vanlig diesel eftersom bränslet görs av förnybara restprodukter i stället för fossila råvaror.
- HVO100 är det mest effektiva klimatval en dieselbilist kan göra utan att byta bil.
- Den HVO100 som säljs av OKQ8 är certifierad enligt EU:s hållbarhetskrav (RED II) och är helt fri från både palmolja och PFAD. Alla råvaror är spårbara genom hela produktionskedjan.
- Genom att använda HVO100 från Neste MY Förnybar Diesel, minskar utsläppen med upp till 90 procent under dess livscykel jämfört med fossil diesel, bilen startar lättare vid stark kyla och bränslet är luktfritt.
- Många dieselbilar är godkända för Neste MY Förnybar Diesel (HVO100), och fler godkänns hela tiden. Kolla efter XTL-märkningen i tanklocket eller instruktionsboken för att se om bilen är godkänd. Om bilen inte är godkänd beror det oftast på att tillverkaren inte har hunnit testa bränslet. Bränslet fungerar tekniskt sett i alla dieselmotorer eftersom Neste MY Förnybar Diesel™ (HVO100) är en kemisk kopia av fossil diesel.
Om Skistar
Fjällturismbolaget SkiStar AB (publ) är noterat på Nasdaq Stockholm, segment Mid Cap. Koncernen äger och driver fjällanläggningar i Sälen, Vemdalen, Åre och Hammarbybacken (Stockholm) i Sverige samt Hemsedal och Trysil i Norge. Verksamheten delas in i tre segment: Drift av skidanläggningar, Fastighetsutveckling & exploatering samt Drift av hotellverksamhet. Som den ledande semesterarrangören för Skandinavien är SkiStars affärsidé att med gästerna i fokus skapa minnesvärda fjällupplevelser, utveckla hållbara destinationer, erbjuda boende, aktiviteter, produkter och tjänster av högsta kvalitet.
Om OKQ8
OKQ8 Scandinavia har verksamhet i Sverige och Danmark och är ett av Skandinaviens största drivmedelsbolag. Vi är en engagerad, kundorienterad och hållbarhetsfokuserad organisation med cirka 5 000 medarbetare. Vi arbetar aktivt för att driva utvecklingen av mer hållbara drivmedel och produkter, att minska ojämlikhet och att bidra till hållbara städer och samhällen. OKQ8 Scandinavia har cirka 1 000 servicestationer, en egen bank och ett av marknadens starkaste företagserbjudanden. Läs gärna mer på okq8.se.
- Text: Skistar
- Foto: Skistar
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö
Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder
-
Efter premiären: Big Swap Meet återvänder till Lidköping 2027
Efter ett framgångsrikt premiärår står det klart att Big Swap Meet återvänder till Lidköping den 8-10 juli 2027.
-
Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november
I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område för "Barnens Jul".
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Fyra månader efter invigning har Bigert & Bergströms Crystal Sauna i Skellefteå väckt uppmärksamhet - både lokalt och globalt.
-
Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar
Större ökning av handeln i turismintensiva regioner visar på att turismen har stor potential att bidra till ökad handel
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
Nu är det klart vilka som är finalisterna till Värmlands Turismpris 2027 och Årets Uppstickare 2026. Tre besöksnä...
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...
-
-
Gästbloggare
-