lördag 20 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
    • SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
    • Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer
    • Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Sofie Lidén
    2022-06-03 16:38

    Sofie Lidén sätter Sverige och Sigtunahöjden på världskartan som segrande kock

    Efter två års väntan tar kocken Sofie Lidén hem vinsten och kan titulera sig världsmästare för kockar i mötesbranschen. Sofie jobbar som kock på Restaurang Skog på Sigtunahöjden.

    Hon vann år 2019 Copper Skillet Sverige och europafinalen i Bryssel. På grund av pandemin sattes världsfinalen i Las Vegas på paus. Efter en lång väntan fick Sofie Lidén äntligen åka till Las Vegas med sex andra seniora kockar för att tävla i Copper Skillet finalen den 24 maj 2022. Hon tog stolt hem vinsten i finalen.

    Första kvinnan att vinna Copper Skillets seniorklass i världsfinal

    Tävlingsledaren Chef Felix Maietta, med sina tre erfarna domare; Chef Diego Echavarria, Chef Alexandre Gregoire & Chef Lee Bennett bedömde de tävlandes rätter i fem kriterier: smak, presentation, arbetssätt, hygien och matsvinn. Varav Sofie fick högsta poäng i alla delmoment.

    Sofie Lidén kommer inte bara hem som en vinnare utan även som en förebild för unga kockar runt om i världen. Som den första kvinnan att vinna Copper Skillets seniorklass i världsfinal.

    I mötes- och besöksnäringen behöver vi starka förebilder som bidrar till att skapa attraktionskraft för branschen. Sigtunahöjden är stolta att få fira Sofies succé i Las Vegas och att få arbeta tillsammans med en sådan stark förebild.

    Sofie Lidén har berättat lite om sin upplevelse i Las Vegas. Exempelvis vad hon kommer att ta med sig från sin resa och vad vinsten betyder för henne.

    Hur var din upplevelse i Las Vegas på IACCs Copper Skillet?

    “Las Vegas och Copper Skillet var en fantastisk upplevelse. Staden i sig var väldigt speciell och annorlunda, det känns roligt att ha fått besöka den. Copper Skillet var väldigt roligt, inte bara själva tävlingen utan det var också kul att få träffa andra kockar i mötesbranschen från runt om i världen, att nätverka och dela erfarenheter och upplevelser.”

    Vad betyder denna vinst för dig?

    “Vinsten betyder såklart jättemycket för mig. På grund av pandemin var det ju väldigt länge sedan jag vann i Sverige och Europa, så ett tag visste jag inte ens om det skulle bli en världsfinal till slut. Men det blev det, och vinsten kommer jag alltid bära med mig med stolthet.”

    Vad tror du ledde till din vinst med din rätt?

    “Varför just min rätt vann är såklart svårt att veta. Men jag tror att helheten, både smakmässigt och teknikmässigt var en stor bidragande faktor. Tävlingsledaren berättade att jag hade höga poäng på alla bedömningsmoment. Vilket var väldigt roligt att höra. Jag kände själv att smakerna satt, och att jag hade lagat en rätt som representerade mig.”

    Här kan ni hitta ett inlägg på instagram där tävlingsledaren motiverar Sofies vinst.

    Vad tar du med dig från denna resa du har gjort?

    “Oj, jag tar med mig hela upplevelsen och alla människor jag fått möta längst vägen. Allt support jag fått från vänner, familj och kollegor är också något jag kommer bära med mig. Att jag har en arbetsgivare som ger mig förutsättningar att få göra detta. Och såklart att jag lyckades vinna hela vägen, det känns otroligt roligt.”

    • Text: Sigtunahöjden
    • Foto: Sigtunahöjden
    Tweet
  • Sveriges Bussföretag - bussgrupper
    2026-06-20 00:39

    Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper

    Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål om de hade större kunskap om behoven så att de kunde träffa rätt från början

  • SkiStar fortsätter satsa på prisvärda SkiPass-alternativ och lanserar prissänkt resmålspass för Duved och Tegefjäll i Åre.
    2026-06-18 23:06

    SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ

    Efter fjolårets lansering av resmålspass fortsätter SkiStar satsa. Inför vintern lanseras ett prissänkt pass för Duved och Tegefjäll i Åre.

  • Destination Sigtuna utbildar i värdskap
    2026-06-17 23:22

    Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer

    Ett värdskap formas i varje möte. Destination Sigtuna arbetar för att stärka det genom nära samverkan med lokala näringslivet.

  • Ett elegant hotell i Stockholm. Visitas maj-statistik visar på en svag utveckling.
    2026-06-16 23:50

    Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj

    Maj var en ljummen hotellmånad för Sverige enligt statistik från Visita. Omvärldsläget skapar större osäkerhet i prognoser.

  • Midsommar på Lundsbrunn - besöksnäring
    2026-06-15 04:29

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026

    Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida Verkställande Direktör.
    2026-06-14 22:08

    Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD

    Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida VD. Tjänsten erbjuder en chans att leda en unik anläggning in i framtiden.

  • Skeppshunden Stella är Finnlines första egna maskot. Hon ska göra resan roligare för barnfamiljer.
    2026-06-14 21:04

    Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare

    I sommar får Finnlines passagerare sällskap av den nya maskoten Stella. Hon är en del av rederiets satsning på barnfamiljer.

  • Det blir marknad, musik, kultur, shower och mat på Augustifest 2026 i Norrköping.
    2026-06-13 18:44

    Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken

    Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.

  • Vrak - Museum of Wrecks marinarkeolog Håkan Altrock visar dykutrustning för barn i sommarkursen mini-marinarkeologerna.
    2026-06-13 17:41

    Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks

    För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.

  • Visit Värmland vill motverka ensamhet bland svenskar med ett nytt initiativ. Ett dejtingevent ger deltagare även chansen att vinna en Värmlandsresa.
    2026-06-13 17:01

    Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet

    Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-11 00:24

      Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige

      När Stockholm Outdoor Festival arrangeras 2027 lanseras för första gången Outdoor Summit – en ny internationell B...

    • 2026-06-12 15:20

      Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

      För många är semestern en av årets viktigaste investeringar. Den kräver tid, pengar och planering, men vä...

    • 2026-06-10 20:46

      Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner

      Nya turismräkenskaper på läns- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska...

    • 2026-06-12 00:58

      Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar

      Camping är idag det största semesterboendet i tre av fyra län under sommaren. Samtidigt fortsätter branschen att ...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet