söndag 2 augusti 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Mathias Dahlgren – Del 5 i serien ”Goda hållbara exempel”
    • Visit Sweden – rekordstark juni för turism i Sverige
    • Karta med 206 besöksmål ska locka fler att upptäcka Sveriges kulturarv
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Sofie Lidén
    2022-06-03 16:38

    Sofie Lidén sätter Sverige och Sigtunahöjden på världskartan som segrande kock

    Efter två års väntan tar kocken Sofie Lidén hem vinsten och kan titulera sig världsmästare för kockar i mötesbranschen. Sofie jobbar som kock på Restaurang Skog på Sigtunahöjden.

    Hon vann år 2019 Copper Skillet Sverige och europafinalen i Bryssel. På grund av pandemin sattes världsfinalen i Las Vegas på paus. Efter en lång väntan fick Sofie Lidén äntligen åka till Las Vegas med sex andra seniora kockar för att tävla i Copper Skillet finalen den 24 maj 2022. Hon tog stolt hem vinsten i finalen.

    Första kvinnan att vinna Copper Skillets seniorklass i världsfinal

    Tävlingsledaren Chef Felix Maietta, med sina tre erfarna domare; Chef Diego Echavarria, Chef Alexandre Gregoire & Chef Lee Bennett bedömde de tävlandes rätter i fem kriterier: smak, presentation, arbetssätt, hygien och matsvinn. Varav Sofie fick högsta poäng i alla delmoment.

    Sofie Lidén kommer inte bara hem som en vinnare utan även som en förebild för unga kockar runt om i världen. Som den första kvinnan att vinna Copper Skillets seniorklass i världsfinal.

    I mötes- och besöksnäringen behöver vi starka förebilder som bidrar till att skapa attraktionskraft för branschen. Sigtunahöjden är stolta att få fira Sofies succé i Las Vegas och att få arbeta tillsammans med en sådan stark förebild.

    Sofie Lidén har berättat lite om sin upplevelse i Las Vegas. Exempelvis vad hon kommer att ta med sig från sin resa och vad vinsten betyder för henne.

    Hur var din upplevelse i Las Vegas på IACCs Copper Skillet?

    “Las Vegas och Copper Skillet var en fantastisk upplevelse. Staden i sig var väldigt speciell och annorlunda, det känns roligt att ha fått besöka den. Copper Skillet var väldigt roligt, inte bara själva tävlingen utan det var också kul att få träffa andra kockar i mötesbranschen från runt om i världen, att nätverka och dela erfarenheter och upplevelser.”

    Vad betyder denna vinst för dig?

    “Vinsten betyder såklart jättemycket för mig. På grund av pandemin var det ju väldigt länge sedan jag vann i Sverige och Europa, så ett tag visste jag inte ens om det skulle bli en världsfinal till slut. Men det blev det, och vinsten kommer jag alltid bära med mig med stolthet.”

    Vad tror du ledde till din vinst med din rätt?

    “Varför just min rätt vann är såklart svårt att veta. Men jag tror att helheten, både smakmässigt och teknikmässigt var en stor bidragande faktor. Tävlingsledaren berättade att jag hade höga poäng på alla bedömningsmoment. Vilket var väldigt roligt att höra. Jag kände själv att smakerna satt, och att jag hade lagat en rätt som representerade mig.”

    Här kan ni hitta ett inlägg på instagram där tävlingsledaren motiverar Sofies vinst.

    Vad tar du med dig från denna resa du har gjort?

    “Oj, jag tar med mig hela upplevelsen och alla människor jag fått möta längst vägen. Allt support jag fått från vänner, familj och kollegor är också något jag kommer bära med mig. Att jag har en arbetsgivare som ger mig förutsättningar att få göra detta. Och såklart att jag lyckades vinna hela vägen, det känns otroligt roligt.”

    • Text: Sigtunahöjden
    • Foto: Sigtunahöjden
    Tweet
  • Mathias Dahlgren och Staffan Naess
    2026-08-01 18:21

    Mathias Dahlgren – Del 5 i serien ”Goda hållbara exempel”

    Mathias Dahlgren är en gigant i svensk gastronomi som varit före sin tid, men kanske inte alltid fått cred för det han faktiskt har bidragit med långt innan hållbarhet blev ett ord som alla ville äga

  • Åres linbana. Visit Sweden meddelar att juni 2026 blev den bästa junimånaden hittils i Sverige gällande gästnätter.
    2026-07-30 19:59

    Visit Sweden – rekordstark juni för turism i Sverige

    Turismstatistik visar att juni 2026 blev den starkaste junimånaden i Sverige någonsin. Det beror på flera faktorer enligt Visit Sweden.

  • Statens fastighetsverk har släppt en karta “Välkommen till din historia” med 206 besöksmål runt om i Sverige.
    2026-07-30 19:16

    Karta med 206 besöksmål ska locka fler att upptäcka Sveriges kulturarv

    Statens fastighetsverk har i sommar släppt en karta som pekar ut 206 besöksmål i Sverige som på olika sätt berättar historia.

  • Trappen upp till Margaretas blomstergata - besöksnäring
    2026-07-27 02:18

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026

    Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • SHL-klubbarna bidrar till samhället på många sätt
    2026-07-26 21:18

    SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna

    Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder

  • En lugn campingmorgon. Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro enligt en undersökning.
    2026-07-26 15:14

    Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro

    Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.

  • Jan Wiborg, talare på Busstorget, med en elturistbuss. Turistbussar lyser än så länge med sin frånvaro gällande elektrifieringen. Vad beror det på?
    2026-07-26 14:37

    Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?

    Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?

  • Finnlines deltog under både Almedalsveckan och finska motsvarigheten SuomiAreena för att bidra till diskussionen om sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
    2026-07-24 22:35

    Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap

    Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.

  • En person som badar i Riddarfjärden, Stockholm. Visit Sweden skriver att värmeböljan i Europa väcker frågor om coolcation-turism till Sverige.
    2026-07-23 22:16

    Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination

    Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.

  • Haparandas stationshus är en historisk symbol för stadens roll som gränsnod. Nu får den ny aktualitet när persontågen från Finland återvänder till Norrbotten.
    2026-07-21 22:05

    Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti

    Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Augustifesten i Norrköping 13-15 augusti
      2026-08-13
      • Norrköping
      • visit.norrkoping.se/se-och-gora/evenemangskalender/evenemang-augusti-2026/augustifesten
    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-07-27 02:18

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan var ovanligt nyhetsfattig men vi har fått ih...

    • 2026-07-26 14:37

      Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?

      Det är nog få som missat att elektrifieringen inom bussbranschen är i full gång. Elbussar fortsätter att introduc...

    • 2026-07-24 22:35

      Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap

      Sverige och Finland fördjupar samarbetet kring säkerhet, beredskap och kritisk infrastruktur. Som ett av de reder...

    • 2026-07-26 15:14

      Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro

      Mer än var tredje svensk förälder vill helst att barnen minns sommarlovet för dess närvaro, fri lek och tid utan ...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet