-
Söker arbete inom destinationsutveckling
Hej,
Jag heter Sandra Johansson och jag söker ett arbete inom destinationsutveckling eller marknadsföring.
Jag är nyexaminerad kulturturismentreprenör från Campus Lidköping. Det innebär att jag studerat yrkeshögskoleutbildningen Hållbar kulturturism och marknadsföring i två år. Jag söker nu jobb i turismbranschen inom området destinationsutveckling eller marknadsföring.
Under dessa två år har jag haft praktik, detta är en kurs som heter Lärande i arbete. Under min första praktikperiod var jag i Zambia i 8 veckor, där jag var med och skapade ett nytt samarbete mellan Lidköpings kommun och colleget Hotel and Tourism Training Institute (HTTI). Tillsammans med ledningen på HTTI, Zambias utbildningsdepartement och turismdepartement satt jag och förhandlade och diskuterade hur kursplan för ett framtida utbytesprogram skulle se ut. Detta arbete resulterade i att det i år sker ett lärarutbyte mellan Campus Lidköping och HTTI.
Jag har under sommaren gjort praktik på Törebodas Golfklubb. Min främsta uppgift har varit att skriva en Leaderansökan där Nederländare skall komma till Töreboda och golfa och att även besöka andra turistmål i området. När jag tog fram underlaget till denna ansökan har jag tagit kontakt med andra aktörer på den turistiska marknaden i Töreboda och Karlsborgs kommun för att förankra detta koncept, vilket har lett till att det har skapats nya samarbeten mellan Töreboda Golfklubb och andra aktörer i området.
Med vänlig hälsning,
Sandra Johansson
Tel. 073- 51 63 692
E-mail: [email protected]- Text: Maria Lindqvist
-
Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter
Sigtuna Möte är en uppskattad sensommarmarknad har sina rötter från 1912. Traditionen återupplivades 1972 och har sedan dess vuxit varje år
-
Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
Det är dags för Sveriges största triathlonvecka, med tre fartfyllda lopp. Höjdpunkten är huvudloppet Ironman Kalmar, som går på lördagen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Mest under Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.
-
Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie
I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?”...
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En klassisk slängg...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är även denna präglad av semestertid och där...
-
-
Gästbloggare
-