-
Stockholm kraftsamlar för näringslivs- och destinationsutveckling
Från 2024 etablerar staden ett samlat näringslivs- och destinationsbolag. Tre bolag blir ett – Stockholm Business Region. Dotterbolagen Visit Stockholm och Invest Stockholm avvecklas därmed. All deras verksamhet kommer bedrivas i det nya bolaget.
”I en snabbt föränderlig värld måste vi samla resurserna och hitta nya lösningar för att skapa de bästa förutsättningarna för Stockholm. Med Stockholm Business Regions nya bolagsstruktur kommer vi att få en effektivare och mer kraftfull organisation för att gemensamt med näringslivet verka för en ännu starkare konkurrenskraftig och attraktiv Stockholmsregion.” Säger Staffan Ingvarsson, VD för Stockholms Business Region.
Vill stärka arbetet med långsiktig och strategisk platsattraktion
Stockholm Business Region kommer fortsatt att utveckla och marknadsföra staden som etablerings- och besöksdestination. Genom att arbeta för att Stockholm ska erbjuda bästa möjliga förutsättningar för befintliga företag att växa. Samt för nya och hållbara företag att starta och etablera sig i destinationen.
För att Stockholm ska fortsätta vara en internationellt konkurrenskraftig och företagsvänlig plats kommer bolaget att stärka arbetet med långsiktig och strategisk platsattraktion. Ett starkt företagande och en nära utvecklingsdialog mellan det offentliga och näringslivet stärker den gröna omställningen och integrationen i destinationen.
Står starkare i konkurrensen med destinationer i världen
Staffan Ingvarsson kvarstår som VD för Stockholm Business Region. Caroline Strand som i dag är VD för Visit Stockholm blir vice VD i det nya näringslivs- och destinationsbolaget.
”Den här förändringen stärker besöksnäringen och destinationen. Det skapar möjligheter att växla upp stadens och aktörernas arbete tillsammans för att stå starka i konkurrensen med andra destinationer i världen.” Säger Caroline Strand.
Beslut togs i styrelsen för bolaget den 5 december. Den nya organisationen träder i kraft 2024.
Foto: Henrik TryggHur kan detta upplägg påverka besöksnäringen?
Jakob Norrby från Turismnytt har ställt ett par frågor till Caroline Strand på Visit Stockholm angående beslutet och vad det betyder för besöksnäringen.
Hur kan det nya upplägget bidra till besöksnäringens roll, och inte minst synlighet, som en väl så viktig bransch för Stockholms attraktivitet, utveckling och ekonomi?
Destinationen blir starkare för vi kan utnyttja de synergier vi ser i olika målgrupperna på ett bättre sätt än nu. Inte minst mellan besökare, talanger, investerare och etablerare. En ökad internationell kännedom om Stockholm och stadens företagsklimat i kombination med utbudet av företag, tjänster, innovationer och arbetstillfällen, påverkar förmågan att attrahera besökare, företag, investeringar och talanger. Besöksnäringen är en basnäring som står för en betydande del av Stockholms näringsliv och har stor betydelse för huvudstadens attraktionskraft.
Innebär det här att besöksnäringen hanteras på samma villkor och får samma status i Stockholm som andra branscher?
Besöksnäringen har redan samma status som andra branscher. Snarare vill vi säkerställa en ännu starkare roll i Stockholm då den liksom start-up ekosystemet skapar värde för alla andra branscher och stadens invånare brett. Det är en viktig del i den här förändringen. Den här organiseringen och inriktningen gör att vi kan verka för en ännu starkare konkurrenskraftig och attraktiv Stockholmsregion tillsammans med näringslivet och andra intressenter.
Finns det inte risk att besöksnäringens synlighet minskar mot politiker, förvaltningar och medborgare? Att besöksnäringsfrågorna ”försvinner in i” generella näringslivsfrågor?
Nej, snarare tvärtom. Uppdraget att arbeta med destinationsutveckling kvarstår och får med den här fusionen större förutsättningar att plockas in i andra områden än där de traditionella besöksnäringsfrågorna rör sig. Ett starkt företagande och en utvecklingsdialog mellan det offentliga och näringslivet i stort stärker områden som gäller kompetensförsörjning, starta eget, investeringar och etableringar och bidrar därigenom till en socialt hållbar stad vilket gynnar företag inom besöksnäringen. Stockholm ska fortsätta vara en internationellt konkurrenskraftig och företagsvänlig plats och där har besöksnäringens företagare en självklar plats.
- Text: Visit Stockholm
- Foto: Ola Ericson, Stockholmsfoto
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen baserad på statistik. Maj hade en hög hotellbeläggning.
-
Internationella intresset för Coolcation i Sverige verkar inte svalna
Förra sommarens kanske hetaste resetrend Coolcation har inte svalnat visar en undersökning från Visit Sweden.
-
Stockholms stad behåller Stockholmsmässan i sin ägo
I marknadsläget har det visat sig svårt att hitta en köpare till Stockholmsmässan. Processen att sälja har avbrutits och staden fortsätter att utveckla den i egen regi.
-
Svenskarnas sommarplaner: natur och tid med familjen
En ny undersökning från SkiStar visar att svenskarnas sommarplaner i präglas av ett intresse för natur och tid med familjen.
-
Norrköping – nästa vecka drar SM-veckan igång
Snart startar SM-veckan i Norrköping, en idrottsfest som invigs den 24 juni och samlar svenska mästerskap i 24 idrotter.
-
Swedish Lapland – satsning på destinationshotell i nytt projekt
Swedish Lapland Visitors Board har tilldelats finansiering för projektet AHEAD som ska stärka Norrbottens destinationshotell.
-
Vänersamarbetet – stort intresse för strand- och stadsnära fiske
2021 publicerades en digital fiskekarta för Vänern. Den har passerat 1 miljon visningar, vilket visar att det finns ett stort intresse för fiske.
-
Katrineholm – sommarkonserter med Marit Bergman och Jonathan Johansson
Katrineholm satsar på två gratiskonserter i sommar. Det ska bidra till att stärka kommunens attraktionskraft.
-
Stua AB inleder planerad avveckling av verksamheten
Efter 23 år som en kraft för besöksnäringen i Sörmland, har styrelsen för Stua beslutat att inleda en planerad avveckling av verksamheten.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering och Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ Destination Nu bli...
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svensk semester behöver en omstart – för både personer och platser
Sverige stänger ner i juli. Varje år tar en majoritet av svenskarna sin semester just då, ofta i ett enda långt s...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang, Hållbarhe...
-
Krönika: Hur gör vi turismen till något större?
Det låter kanske som en filosofisk fråga. Ändå är det just den frågan jag ofta hör – även om den kanske oftare fo...
-
Nature Travels erbjuder paket hos Nordic Husky Farm
Det brittiska företaget Nature Travels har introducerat ett nytt paket i sin repertoir. Detta tack vare kontakter...
-
-
Gästbloggare
-