torsdag 16 april 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
    • Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
    • Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Gamla Stan, Stockholm i vinterskrud.
    2023-12-07 18:36

    Stockholm kraftsamlar för näringslivs- och destinationsutveckling

    Från 2024 etablerar staden ett samlat näringslivs- och destinationsbolag. Tre bolag blir ett – Stockholm Business Region. Dotterbolagen Visit Stockholm och Invest Stockholm avvecklas därmed. All deras verksamhet kommer bedrivas i det nya bolaget.

    ”I en snabbt föränderlig värld måste vi samla resurserna och hitta nya lösningar för att skapa de bästa förutsättningarna för Stockholm. Med Stockholm Business Regions nya bolagsstruktur kommer vi att få en effektivare och mer kraftfull organisation för att gemensamt med näringslivet verka för en ännu starkare konkurrenskraftig och attraktiv Stockholmsregion.” Säger Staffan Ingvarsson, VD för Stockholms Business Region.

    Vill stärka arbetet med långsiktig och strategisk platsattraktion

    Stockholm Business Region kommer fortsatt att utveckla och marknadsföra staden som etablerings- och besöksdestination. Genom att arbeta för att Stockholm ska erbjuda bästa möjliga förutsättningar för befintliga företag att växa. Samt för nya och hållbara företag att starta och etablera sig i destinationen.

    För att Stockholm ska fortsätta vara en internationellt konkurrenskraftig och företagsvänlig plats kommer bolaget att stärka arbetet med långsiktig och strategisk platsattraktion. Ett starkt företagande och en nära utvecklingsdialog mellan det offentliga och näringslivet stärker den gröna omställningen och integrationen i destinationen.

    Står starkare i konkurrensen med destinationer i världen

    Staffan Ingvarsson kvarstår som VD för Stockholm Business Region. Caroline Strand som i dag är VD för Visit Stockholm blir vice VD i det nya näringslivs- och destinationsbolaget.

    ”Den här förändringen stärker besöksnäringen och destinationen. Det skapar möjligheter att växla upp stadens och aktörernas arbete tillsammans för att stå starka i konkurrensen med andra destinationer i världen.” Säger Caroline Strand.

    Beslut togs i styrelsen för bolaget den 5 december. Den nya organisationen träder i kraft 2024.

    Stockholm kraftsamlar för näringslivs- och destinationsutveckling
    Foto: Henrik Trygg

    Hur kan detta upplägg påverka besöksnäringen?

    Jakob Norrby från Turismnytt har ställt ett par frågor till Caroline Strand på Visit Stockholm angående beslutet och vad det betyder för besöksnäringen.

    Hur kan det nya upplägget bidra till besöksnäringens roll, och inte minst synlighet, som en väl så viktig bransch för Stockholms attraktivitet, utveckling och ekonomi?

    Destinationen blir starkare för vi kan utnyttja de synergier vi ser i olika målgrupperna på ett bättre sätt än nu. Inte minst mellan besökare, talanger, investerare och etablerare. En ökad internationell kännedom om Stockholm och stadens företagsklimat i kombination med utbudet av företag, tjänster, innovationer och arbetstillfällen, påverkar förmågan att attrahera besökare, företag, investeringar och talanger. Besöksnäringen är en basnäring som står för en betydande del av Stockholms näringsliv och har stor betydelse för huvudstadens attraktionskraft.

    Innebär det här att besöksnäringen hanteras på samma villkor och får samma status i Stockholm som andra branscher? 

    Besöksnäringen har redan samma status som andra branscher. Snarare vill vi säkerställa en ännu starkare roll i Stockholm då den liksom start-up ekosystemet skapar värde för alla andra branscher och stadens invånare brett. Det är en viktig del i den här förändringen. Den här organiseringen och inriktningen gör att vi kan verka för en ännu starkare konkurrenskraftig och attraktiv Stockholmsregion tillsammans med näringslivet och andra intressenter.

    Finns det inte risk att besöksnäringens synlighet minskar mot politiker, förvaltningar och medborgare? Att besöksnäringsfrågorna ”försvinner in i” generella näringslivsfrågor? 

    Nej, snarare tvärtom. Uppdraget att arbeta med destinationsutveckling kvarstår och får med den här fusionen större förutsättningar att plockas in i andra områden än där de traditionella besöksnäringsfrågorna rör sig. Ett starkt företagande och en utvecklingsdialog mellan det offentliga och näringslivet i stort stärker områden som gäller kompetensförsörjning, starta eget, investeringar och etableringar och bidrar därigenom till en socialt hållbar stad vilket gynnar företag inom besöksnäringen. Stockholm ska fortsätta vara en internationellt konkurrenskraftig och företagsvänlig plats och där har besöksnäringens företagare en självklar plats.

    • Text: Visit Stockholm
    • Foto: Ola Ericson, Stockholmsfoto
    Tweet
  • Custom Motor Show 2026 - besöksnäring
    2026-04-13 01:51

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026

    Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ

  • Hotell i Malmö. Visita såg en fortsatt ökning på hotellmarknaden under mars.
    2026-04-12 17:06

    Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars

    I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.

  • Två av Spritmuseums utmärkelser - Stockholmarnas favoritmuseum
    2026-04-12 17:05

    Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum

    1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café

  • SummerSki i Hammarbybacken erbjuder en modern och hållbar lösning för skidåkning utan snö.
    2026-04-11 19:44

    Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken

    SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.

  • Anslagen för friluftsliv och naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det gör det svårare att uppleva naturen (vandringsleder exempelvis) eftersom den inte kan underhållas ordentligt.
    2026-04-11 19:25

    STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden

    Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.

  • 2026-04-10 16:58

    Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3

    Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare

  • Sedan trafikstarten har över 200 000 passagerare rest på Finnlines direktlinje mellan Polen och Sverige.
    2026-04-09 15:45

    Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige

    Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.

  • Svensk Camping i Göteborg söker en digital produktägare som vill vara med och forma framtidens digitala tjänster inom campingbranschen.
    2026-04-09 15:28

    Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg

    Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.

  • Niklas Lindgren sitter med i juryn för deltävlingen i SM i utomhusmatlagning som äger rum i Halmstad.
    2026-04-08 21:44

    SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras

    Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend. En av höjdpunkterna är deltävlingen i SM i utomhusmatlagning.

  • Lunch på Landsort i Stockholm skärgård. Visit Swedens marknadsföring ger resultat.
    2026-04-07 16:18

    Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring

    Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konkurrenskraftigt resmål.

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-04-22
      • Stockholm
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-04-28
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-den-maltidsintresserade-globala-resenaren-2/
    • Visitadagen
      2026-05-04
      • Stockholm
    • Göteborg & Co:s Destinationsdag
      2026-05-05
      • Göteborg
      • goteborgco.se/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-04-07 16:18

      Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring

      Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konk...

    • 2026-04-10 16:58

      Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analyse...

    • 2026-04-08 21:44

      SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras

      Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend på Tylebäck Hotell & Konferens...

    • 2026-04-09 15:28

      Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg

      Svensk Camping är en medlemsägd bransch- och marknadsföringsorganisation som samlar drygt 300 ca...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet