-
Stockholmarna anser att Tekniska museet har bäst utställningar
När stockholmarna själva får välja står Tekniska museet som klar vinnare i kategorin bästa utställningar. I en undersökning där stadens invånare röstat fram sina favoritmuseer, är det Tekniska som tar hem priset för upplevelser som engagerar och överraskar publiken.
“Vi har jobbat hårt för att förflytta bilden av vad, när, hur och för vem ett tekniskt museum kan vara. Med öppettider tolv timmar per dygn och upplevelser av allt från rymd, skog, dataspel och gruvor till art tech-upplevelser och provocerande konst brukar vi beskriva oss som ett tekniskt kulturhus. Det här priset är ett fantastiskt bevis på att vi lyckas med det.” Säger Fanny S Aupeix, kreativ direktör på Tekniska museet.
Utmärkelsen baseras på en undersökning av företaget Evimetrix, om de mest omtyckta museerna i Stockholm län. 1500 respondenter i Storstockholm har uttalat sig om 42 museer.
Utställningarna får nytt liv genom programaktiviteter
Under det senaste året har Tekniska museet öppnat flera nya utställningar och upplevelser som skiljer sig från det förväntade. Utställningen Skogen tar besökaren med längs slingrande stigar, förbi en sjö och vidare till labbet med innovationer från skogen. I konstutställningen Borderlands på museets nya life science-filial The Cell, väcker konstnären Helen Pynor tankar kring liv och död.
Utställningarna på Tekniska museet får också nytt liv genom en rad olika programaktiviteter. Skogen har ena dagen fyllts med interaktiv teater, en annan dag är den platsen för en het debatt om skogsfrågan. I de mörka gångarna i Gruvan har rollspelsklubben Slay Beyond Slay huserat sena kvällar, och Wisdome Stockholm har bjudit på både astronautbesök, innovationstävlingar och art tech-upplevelser.
“Vi har öppnat tio nya utställningsupplevelser på tre år. Nu har vi sikte på Tensta där Tekniska flyttar in med en permanent filial med matematik i fokus. På The Cell i Hagastan öppnar två nya utställningar om mänskligt beteende och på museet på Djurgården väntar en jättesatsning på en basutställning om svensk teknikhistoria.” Avslutar Fanny S Aupeix.
Tekniska museet kan bli Årets museum 2025
Dessutom är nu Tekniska museet nominerat till den prestigefyllda utmärkelsen Årets museum 2025, som delas ut av Sveriges Museer och Svenska ICOM.
”Motiveringen sammanfattar precis det vi strävar efter, att vara ett museum mitt i samhället. Vi är otroligt glada och stolta över nomineringen.” Säger Peter Skogh, museidirektör på Tekniska museet.
I motiveringen lyfts Tekniska museets transformation från ett traditionellt museum till ett tekniskt kulturhus med generösa öppettider. Museets aktiva arbete för inkludering av fler i samhället och viljan att skapa jämlika möjligheter är en förebild. Välproducerade utställningar, utmanande programpunkter och uppsökande verksamhet lockar både stora och små till diskussion och insikt om relevanta samtids- och framtidsfrågor. Nomineringen lyfter också fram museets förmåga att kombinera lekfullhet med vetenskapligt djup.
Priset delas årligen ut till ett museum som visar mod, kreativitet och spets inom områdena relevans, inspiration samt kunskap och bildning. Vinnaren presenteras den 8 april 2025 vid Museernas vårmöte i Jönköping.
Här kan ni läsa mer om Tekniska Museet på Turismnytt.
- Text: Tekniska museet
- Foto: Anna Gerdén, Tekniska museet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 -25
Mest om Destination, Boende, Evenemang samt Mat och dryck
-
Göteborg är redo att välkomna fotbolls-EM 2029
Nyligen lämnades den svensk–danska ansökan om att arrangera fotbolls-EM för damer 2029 in till Uefa. Göteborg är en av värdstäderna.
-
Ta nästa steg i karriären med en utbildning på TUC Yrkeshögskola
På TUC Yrkeshögskola kan du läsa till Hotel & Restaurant Manager och få den kompetens som behövs inom branschen.
-
Rekord för gästnattsstatistik i juli för Jönköping
Den gästnattsstatistik som släppts för juni och juli pekar mot nya rekord för Jönköping. Det befäster sommardestinationens starka position.
-
Viking Line lanserar fossilfria resor på alla fartyg
Alla resenärer som åker med Viking Line kan nu för första gången resa helt fossilfritt, när rederiet ökar sin användning av biobränsle.
-
Visit Hornborgasjön – tre kommuner, en sjö och ett decennium av samarbete
I år firar Visit Hornborgasjön 10 år som gemensamt samarbete mellan Falköping, Skara och Skövde. Året har varit fyllt av aktiviteter.
-
Upskill/ Reskill – vidareutbilda dig med en kurs på YH Akademin
Ta chansen att kompetensutveckla dig hos YH Akademin i höst med kurser som är utvecklade med branschen och anpassade för dig som arbetar.
-
Vattenbrist utmanar turismen i Skåne – Nordsjöregionen samarbetar
Vattenbrist sker på Österlen under turismens säsong. Visit Skåne arbetar i ett internationellt projekt för att hitta hållbara lösningar.
-
Östersund och Kalmar är finalister till titeln Sveriges bästa handelskommun
Östersund är tillsammans med Kalmar och Falkenberg finalister i Svensk Handels utmärkelse Sveriges bästa handelskommun.
-
Destinationsbolaget Borås TME byter namn till Borås & Co
Destinationsbolaget Borås TME har nu utvecklats vidare och bytt namn till Borås & Co. Namnbytet är en del av ett strategiskt arbete.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
JHT – fältdag i västra Jämtland för kartläggning av geologiska platser
I slutet på juni inledde Sveriges geologiska undersökning (SGU) de första fältbesöken för att dokumentera geologi...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan med lite glest nyhetsflöde är det mest under...
-
SJ – Jonas Abrahamsson ny VD och Fredrik Henriksson ny Kommunikationsdirektör
Tågbolaget SJ har tillsatt två nya tjänster nyligen. Styrelsen har utsett Jonas Abrahamsson till...
-
Vattenbrist utmanar turismen i Skåne – Nordsjöregionen samarbetar
När turismens säsongstoppar sammanfaller med klimatförändringarnas effekter blir konsekvenserna tydliga på Österl...
-
-
Gästbloggare
-