-
Stockholms skärgård på topplista över världens bästa destinationer
Naturmagasinet National Geographics lista över världens bästa destinationer 2025 rekommenderar Stockholms skärgård och den nya vandringsleden Stockholm Archipelago Trail som invigs den 8 november. Den glädjande nyheten väntas locka natur- och vandringsentusiaster från hela världen till Sveriges huvudstad.
“Vi är så glada att Stockholms skärgård lyfts upp på National Geographic Travellers lista över världens bästa destinationer. Tillsammans har vi medvetet valt att arbeta för att attrahera målgruppen som älskar naturen och få dem att vilja besöka oss under The Magic Season, det vill säga från sensommaren till nu. Vi vet att det framför allt är vandring som lockar dessa entusiaster, och utnämningen är ett kvitto på att vår strategi har nått fram.” Säger Marie Östblom, projektledare för Stockholm Archipelago vid Stockholm Business Region.
En världsunik vandringsled genom Stockholms skärgård
National Geographic skriver att den svenska huvudstadens skärgård består av omkring 30 000 öar och skär, ”några med charmiga byar och andra befolkade endast av sjöfåglar som svävar över vindpinade stränder.” Tidningen berättar även om Stockholm Archipelago Trail, den nya vandringsled som förbinder 21 av skärgårdens öar, och erbjuder övernattningar. Exempelvis på Utö Värdshus, där Greta Garbo en gång bodde.
Stockholm Archipelago Trail är en världsunik vandringsled genom Stockholms fina skärgård. Den ska förlänga säsongen, göra skärgården tillgänglig för fler och skapa möjligheter för lokal utveckling och turism i området. Stockholm Business Region har skapat den via ett omfattande samarbete med de skärgårdskommuner där leden ligger.
Stockholm Archipelago Trail består av 270 km vandringsled på 21 öar. Från Arholma i norr till Landsort i söder. Den officiella invigningen äger rum fredag den 8 november. Nedan kan ni se ett inslag om Stockholms skärgård från amerikanska ABC News.
Här kan ni läsa mer om Stockholm på Turismnytt.
- Text: Stockholm Business Region
- Foto: SBR/Oscar Scheller
-
Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
I september tar två välkända profiler över en verksamhet vid Åre torg. Åre Hostel har som målsättning att öppna i vinter.
-
Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni
I juni ökade belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Intäkterna ökade samtidigt enligt Visita.
-
Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
Trillevallen, Södra Årefjällen söker nu efter sin framtida VD. En operativ ledare som ska ta destinationen till nästa nivå.
-
Vrak – Skeppsholmens dolda historia avslöjas i ny ljudvandring
Upptäck en ny sida av Skeppsholmen via Vrak. En gratis ljudvandring med marinarkeologen Jim Hansson tar en genom historia.
-
Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik
En ny busslinje - Kiruna och Narvik gör det enklare att resa mellan Sverige och Norge. Det innebär en förbättrad tillgänglighet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En ökad internationell efterfrågan skapar goda förutsättningar.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan
Att besöksnäringen behöver tillsätta omkring 137 000 tjänster fram till 2028 är ingen nyhet -det har diskuterats ...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik
En ny bussförbindelse mellan Kiruna och Narvik gör det enklare för besökare att resa över gränsen mellan Sverige ...
-
-
Gästbloggare
-