-
Storsatsning i fjällvärlden
Nu är det klart – Sverige får en ny turismanläggning i Idre Himmelfjäll. Totalt handlar investeringsplanerna på Idre Himmelfjäll AB för de kommande fem åren om cirka 1,2 miljarder kronor.
Finansieringen klar
Finansieringen av anläggningen är klar och fördelas på följande sätt:- 175 mkr (har redan investerats av olika parter på anläggningen).
- 70 mkr, nytt reningsverk, Älvdalens kommun.
- 181 mkr, investering år 2017-2019 för byggnation av alpin skidanläggning med tillhörande service för drift och turismverksamhet. I dessa 181 mkr finns bland annat ett beviljat investeringsstöd från Tillväxtverket.
Under den pågående finansieringsprocessen det senaste halvåret 2016 har bolagets representanter haft möten med ca 800 personer. Via dessa möten har bolaget fått intresseanmälningar om fastighetsinvesteringar och företagsetableringar på anläggningen.
Så blir den nya turismanläggningen
Den nya turismanläggningen kommer att få upp till 10.000 bäddar. Inom anläggningen kommer det att byggas ett hotell, skidanläggningar, restauranger, butiker med mera.Den alpina delen av skidanläggningen kommer att få femton nedfarter med stollift och släpliftar. Man kommer också att köpa in snökanoner. Den längsta nedfarten kommer att vara cirka 2.800 meter och den högsta totala fallhöjden 319 meter.
Hittills har det sålts 120 fritidshustomter på anläggningen och det finns planer för ytterligare ca 1000 tomter. Bolaget för nu konkreta samtal med externa investerare om att etablera ett större lägenhetshotell till 2019 på anläggningen. Arbetet med att förverkliga Sapmilodge med restaurang, butik, boende, informationscenter och konferensmöjligheter fortgår. Detta med ett mycket stort engagemang från medlemmar inom Idre Sameby. Projekteringen och arkitektarbetet startar upp hösten 2016. Resebyråer och aktivitetsföretag har anmält intresse om etablering och samarbete. Bolaget planerar att följa upp dessa samtal under den kommande vintern 2016/17 när man nu går in i en konkret planerings-, projekterings- och tillståndsfas inför de kommande investeringarna.
Och detta betyder satsningen för samhället
Den totala sysselsättningseffekten i Älvdalens kommun bedöms (utifrån de planerade investeringarna till ca 150 arbetstillfällen år 2020.Torbjörn Wallin, arbetande styrelseordförande – och Staffan Derning, Vd och grundare – Idre Himmelfjäll AB säger i ett gemensamt uttalande:
”- Vi och övriga styrelsemedlemmar för Idre Himmelfjäll AB känner en stor och ödmjuk tacksamhet mot lokalbefolkningen, kommunala och regionala politiker och myndigheter – och alla våra investerare – och mot nationella myndigheter som också ger oss ett utomordentligt stöd och uppmuntran i arbetet med att förverkliga visionen om Idre Himmelfjäll”.
Källa: Idre Himmelfjäll AB- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Idre Himmelfjäll
-
Transportföretagen – förslag till resegarantisystem kan äventyra bussresearrangörer
Regeringen har lämnat in en proposition om ett resegarantisystem. Sveriges bussföretag ser att det riskerar att slå mot bussresearrangörer.
-
+Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
Destinationsbolaget +Katrineholm söker nu efter en driven marknadsförare som ska uppmärksamma platsen och dess utbud.
-
Turistrådet Västsverige – Årets Hållbarhetskliv 2025 till Lights in Alingsås och Stiftelsen Läckö Slott
Vinnare av Årets Hållbarhetskliv 2025 är Lights in Alingsås (kommunalt initiativ) och Stiftelsen Läckö Slott (besöksnäringsverksamhet)
-
Outdoor Festival satsar på ny B2B-del – Nordic Connect Travel anlitas för att utveckla mötesplatsen för branschen
Outdoor Festival fortsätter att växa. 2027 introduceras en helt ny B2B-del i regi av Nordic Connect Travel
-
Mats Johannesson blir ny VD och koncernchef för Swedavia
Mats Johannesson har utsetts till ny VD för Swedavia. Han ska utveckla företaget med kundfokus, mod och tydlighet.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 45 -25
Mest under Destination, Konstateranden, beslut och rapporter samt Utmärkelser och initiativ
-
Nominerade till Grand Travel Award Ekoturismpriset 2026
Grand Travel Award Ekoturismpriset delas ut årligen till ett svenskt företag. Naturturismföretagen presenterar de tre nominerade.
-
Louise Bjurenvall ny Kommersiell chef på Resize Design
Resize Design som är specialiserade på unika inredningslösningar för hotell-/hospitalitysektorn har anställt Louise Bjurenvall
-
Debattartikel: Vi är eniga – här är satsningarna som stärker hela Sverige
En stor grupp politiker och representanter för näringslivet i Värmland kräver stärkt infrastruktur till, från och genom Värmland i en debattartikel
-
Stena Line köper Wasaline – säkerställer trafiken mellan Vasa och Umeå
Stena Line flyttar fram sina positioner i Östersjön genom att förvärva Wasaline och ta över driften av färjelinjen mellan Vasa och Umeå.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
1 800 artiklar i 70 länder – Visit Swedens globala marknadsföring erövrar världen (igen)
Över 1 800 artiklar har publicerats av press i över 70 länder sedan Visit Sweden i september lanserade de...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 45 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
Borgviks Gård vinner Värmlands Turismpris 2026
Visit Värmland är stolta över att utse Borgviks Gård till vinnare av Värmlands Turismpris 2026 och Syré...
-
Business Region Gotland – ny samlad struktur för plats-, näringslivs- och destinationsutveckling på Gotland
Regionstyrelsen beslutade i förra veckan att gå vidare med arbetet för att etablera Business Region Gotland – en...
-
-
Gästbloggare
-