onsdag 29 april 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
    • En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
    • 2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Studio Visit Värmland
    2021-03-25 17:12

    Studio Visit Värmland inspirerade hela besöksnäringen

    Premiären för det digitala forumet Studio Visit Värmland gick av stapeln den 17 mars. Med direktsändning från Karlstad till hela Värmlands besöksnäring. Mellan 130-150 tittare deltog när Visit Värmland genomförde en digital heldag med kommunikatören, journalisten, skribenten och föredragshållaren Lottie Knutsson som moderator.

    Forumet ska bidra med värdefull och inspirerande kunskap

    Framtiden stod i fokus när Värmlands besöksnäring samlades till premiären på Studio Visit Värmland. Dagen bjöd på trendspaningar på lång och kort sikt från Kairos Future, Malmö universitet, och Tillväxtverket.

    Visit Sweden och Höga kusten delade med sig av kunskap omkring marknadsföring mot den svenska gästen, vad attraktionskraft 2021 är och vikten av attraktiva platser.

    Studio Visit Värmland hade även besök av kocken Niklas Pettersson från Matbruket som lagade fantastisk mat med lokala råvaror. Temat för dagen var ”dagen efter imorgon”.

    “Besöksnäringen har det tufft just nu, och de senaste 12 månaderna, och behöver allt det stöd som den kan få. Vårt forum ska bidra med värdefull och inspirerande kunskap, som ger en stark tilltro till dagen efter i morgon. För alla duktiga människor i vår bransch. Vi fick en lärorik, insiktsfull och spännande dag med nöjda deltagare och intressanta föreläsare.” Säger Mia Landin, VD för Visit Värmland.

    Det blir mer attraktivt att resa inom Sverige

    Att pandemin har förändrat vårt resebeteende var alla föreläsare eniga om. Johanna Danielsson, VD och framtidsstrateg på Kairos Future förutsåg att digitaliseringen i samhället kommer innebära färre affärsresor och möten framöver. Men att privatresenärerna kommer göra fler inhemska resor med fokus på natur.

    Hon pekade på att många under pandemin har köpt hund, bil eller husbil och det gör att det blir mer attraktivt att resa inom Sverige. Under pandemin har vi fått undvara restaurangbesök, festivaler och att träffa släkten. Något som vi snabbt kommer vilja återhämta när situationen blir mer normal.

    Kairos Future ser att optimismen växer just nu, och framtidsspaningen avslutades med utsikten till en post-pandemisk yra, när vi kommer ut på andra sidan.

    Viktigt att samverka inom branschen och med det offentliga

    Angelica Månsson-Gerde som är ansvarig för Visit Swedens Svemester-satsning berättade att den svenska målgruppen liknar norska och danska besökare och svenskarna vill resa för att njuta och komma bort från vardagen.

    Weekendresor till städer är högt i kurs när 8 av 10 svenskar vill resa i Sverige.

    En destination som Värmland har många likheter med är Höga Kusten. Mia Karlsson från Höga kusten delade med sig av sina erfarenheter med att bygga en attraktiv destination. En av de grundläggande insikterna är att besökare inte ser kommunala gränser. Därför är det viktigt att samverka inom branschen och med det offentliga för att kunna jobba strategiskt.

    Helt konkret tipsade Jerry Engström från Friluftsbyn på Höga Kusten om att det är lätt att nå ut och skapa engagemang på Facebook med innehåll som är aktuellt i samhället och att man behöver vara förberedd med bra texter och bilder inför sommaren.

    Resandet slutar inte, men vi styr om resorna

    Från Tillväxtverket höll Erika Rosander, utvecklingsledare besöksnäring/turism, med talarna från Höga kusten om att man som företagare ska kroka arm med sin destinationsorganisation för att jobba tillsammans och få hjälp till bl.a. marknadsinformation.

    Tillväxtverkets värdering är att de nya resetrenderna med fler inhemska resor med intresse för natur och kulturmiljöbaserad turism samt lokala upplevelser är långtidshållbara. Resandet slutar inte, men vi styr om resorna.

    Studio Visit Värmland gästades också av Sveriges näringslivsminister Ibrahim Baylan som konstaterade att besöksnäringen är i en svår situation, men att det är en stark bransch som kommer jobba på och starta starkt när vi öppnar upp igen.

    Handlingsplanen – ett verktyg för att öka attraktionskraften

    Avslutningsvis presenterade Mia Landin Visit Värmlands handlingsplan för perioden 2021-2023.

    “Handlingsplanen ska vara ett verktyg för oss på Visit Värmland tillsammans med hela besöksnäringen i Värmland för att öka attraktionskraften både för de som besöker, men även de som bor, lever och verkar i Värmland. Våra självklara värden naturen, kulturen, historien och människorna är det vi tillsammans ska bygga en salig upptäcktsresa på. Tillsammans ska vi öka värdet på upplevelsen av Värmland men också det ekonomiska värdet för en långsiktigt hållbar bransch. När vi har en samverkan mellan Värmlands duktiga entreprenörer och offentliga aktörer kan vi säkerställa att besöksnäringen genererar många arbetstillfällen och skatteintäkter till den allmänna välfärden, men samtidigt sätta oss på kartan som en attraktiv destination och hembygd.” Avslutade Mia Landin.

    Efter succén med den första Studio Visit Värmland har Visit Värmland tänkt att följa upp med kortare livesändningar under våren.

    Skulle man ha missat Studio Visit Värmland denna gång finns den tillgänglig här.

    • Text: Visit Värmland
    • Foto: Visit Värmland
    Tweet
  • Anne Lundberg och Knut Knutson, programledare för Antikrundan som besöker Kalmar i sommar.
    2026-04-28 20:50

    Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in

    Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.

  • Välkommen till Sveriges med förväxlade städer i sommar - Linköping och Lidköping.
    2026-04-28 20:25

    En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen

    Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.

  • Mtb i Ramundberget - besöksnäring
    2026-04-27 03:52

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026

    Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • 2025 visade en ökning av gästnätter i Höga Kusten på 14,4 % jämfört med 2024. Naturupplevelser såsom kayakpaddling lockar.
    2026-04-26 18:31

    2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten

    Höga Kusten fortsätter att stärka sin position. Under 2025 noterades 749 868 gästnätter - en ökning på 14,4 % jämfört med 2024.

  • Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Mycket på grund av vår attraktiva natur och svalare klimat.
    2026-04-26 17:48

    Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige

    Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Trots världsläget, energipriser och den globala osäkerhet som råder.

  • Viking Line ser ett växande intresse hos internationella resenärer att uppleva Norden.
    2026-04-25 22:32

    Viking Line upplever en internationell reseboom till Norden

    Den internationella turismen växer snabbt i Norden. Viking Line ser att antalet och andelen utländska resenärer ökar.

  • Forum för Naturturism 2026 - för bättre affärer
    2026-04-25 15:22

    Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm

    Naturturismföretagen bjuder in till Forum för naturturism 22 maj på Djurgården i Stockholm och temat är ”Från värdskap till global räckvidd”

  • Från den 17 april finns ”Deckarvandring i Emelie Schepps fotspår” i appen Visit Norrköping.
    2026-04-24 19:31

    Från succé till upplevelse – ny digital deckarvandring i Norrköping

    Nyligen lanserade Upplev Norrköping en digital deckarvandring i Emelie Schepps fotspår, där man kliver in i Jana Berzelius värld.

  • Gröna Lund hade pressvisning den 23 april. Då fick Turismnytt testa den nya attraktionen Spindeln.
    2026-04-24 18:55

    Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop

    Den 23 april var Turismnytt på Gröna Lund. Förutom nya åkturen Spindeln så bjuder parken på k-pop och smarrig mat.

  • Utställningen som handlar om Resande Man på Vrak – Museum of Wrecks.
    2026-04-22 18:18

    Vrak – Museum of Wrecks är Årets museum 2026

    Vrak – Museum of Wrecks har tilldelats utmärkelsen Årets museum 2026 av Sveriges Museer och Svenska ICOM.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Turistrådet Online: Så får du gästen att stanna längre
      2026-04-29
      • Digitalt
      • www.vastsverige.com/turistradet-vastsverige/livestream-webinar/
    • Visitadagen
      2026-05-04
      • Stockholm
    • Göteborg & Co:s Destinationsdag
      2026-05-05
      • Göteborg
      • goteborgco.se/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-05-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Outdoor Festival Stockholm 23-24 maj
      2026-05-23
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.outdoorfestival.se/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-04-20 03:57

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026

      Den här veckan är det mest under Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter Desti...

    • 2026-04-20 23:10

      Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring

      Beslutet att halvera nattågstrafik till Norrbotten är inte ett marginellt trafikbeslut. Det är ett strukturellt i...

    • 2026-04-22 17:45

      Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka

      I helgen startade årets säsong av SVT:s tv-succé Den stora älgvandringen. För åttonde året i rad...

    • 2026-04-24 18:55

      Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop

      Den 23 april var Turismnytts Jakob Norrby och Isa Mörk på pressvisningen av Gröna Lund. Den nya ...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analysera och ge svar på nästan al...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet