-
Svenska Mässan Gothia Towers utsett till Sweden’s Best Managed Company
Svenska Mässan Gothia Towers har fått utmärkelsen “Sweden’s Best Managed Companies 2020” som delas ut av Deloitte i samarbete med Nasdaq. Utmärkelsen delas ut till privata företag baserat på kriterier som bedömer strategisk inriktning, operationell kapacitet, företagskultur och ekonomisk utveckling.
”Vi är oerhört glada över denna fina utmärkelse som är ett fantastiskt kvitto på vår verksamhetsstyrning.” Säger Carin Kindbom, VD och koncernchef på Svenska Mässan Gothia Towers. ”Väl genomarbetade processer och en stark företagskultur tror vi har varit viktiga framgångsfaktorer i vår utveckling.”Har fördubblat sin omsättning under åren
Svenska Mässan Gothia Towers i Göteborg är en av Europas största integrerade mötesplatser. De arrangerar och driver mässor, möten, hotell, restauranger, spa och en showarena. De senaste tio åren har Svenska Mässan Gothia Towers fördubblat såväl sin omsättning som antalet unika besök.
”Vi är stolta över att vår verksamhet också skapar turistekonomiska effekter till Göteborgsregionen. En siffra som förra året uppgick till 3,3 miljarder kronor.” Säger Carin Kindbom.
Svenska Mässan Gothia Towers är första bolag inom besöksnäringen att få utmärkelsen.
Utmärkelsen delas ut för andra gången i Sverige
Best Managed Companies programmet grundades av Deloitte i Kanada 1993 och har sedan dess etablerats i över 20 länder runt om i världen.
Sweden’s Best Managed Companies lanserades under 2018 och i år delas utmärkelsen ut för andra gången. En oberoende jury har valt ut 18 företag som får utmärkelsen.
”Framtida lönsamhet bygger på trygga interna processer. De här företagen har en tydlig vision och ett framåtlutat fokus. Ett sådant arbetssätt är givetvis extra viktigt i turbulenta tider”. Säger Therese Kjellberg, partner på Deloitte och ansvarig för Sweden’s Best Managed Companies.
- Text: Svenska Mässan Gothia Towers
- Foto: Anders Nicander
-
SM-veckan vinter återvänder till Skövde 2027
Efter att Riksidrottsförbundet och SVT har utvärderat städer är det nu klart att Skövde kommer stå värd för SM-veckan vinter 2027.
-
Stockholm får en ny sommarpärla: ”Badholmen Sju Veckor”
I sommar får Stockholms skärgård nytt liv. Under sju veckor förvandlas Badholmen till en beach club där musik, mat och människor möts.
-
Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
När höstmörkret sänker sig förvandlas Gröna Lund, Kolmården och Furuvik till halloweenvärldar. Nu öppnar nöjesparkerna sina rekryteringar.
-
Svenska Taxiförbundet – konkurrensbegränsning gynnar inte Kalmar
Svenska Taxiförbundet ser en konkurrensbegränsning i Kalmars upphandling av skolskjuts. Mindre taxiföretag riskeras att slås ut.
-
En rekordökning av gästnätter i Härnösand under året
Turismen i Härnösand visar stark tillväxt. Under årets fem första månader har gästnätter ökat med 49,4 procent jämfört med i fjol.
-
Helsingborg blir värdstad för World Choir Games 2026
Sommaren 2026 står Helsingborg i centrum för världens största internationella körfestival - World Choir Games.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 -25
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/beslut/rapporter
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 3
Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan 2025 samlar Turismnytt anteckningarna från de olika seminarierna, här del 3
-
Regeringen föreslår ett förbättrat resegarantisystem
Ökad trygghet för resenärer och förenkling för branschens aktörer. Regeringen föreslår en reform av dagens resegarantisystem.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen i destinationen. Juni var en händelserik månad.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Regeringen föreslår ett förbättrat resegarantisystem
Ökad trygghet för resenärer och förenkling för resebranschens aktörer. Regeringen har beslutat o...
-
Swedish Lapland – upphandling av nattågen och nya vagnar
Vid aktuell upphandling av tågbolag som ska köra nattågen mellan Stockholm och Narvik från december 2026 fick Tra...
-
Färgglada Sala-cyklar blir rullande turistbyråer
Platsvarumärkesgruppen i Sala kommun – där näringslivsenheten och kommunikationsenheten samarbet...
-
Höga Kusten – nya satsningar och storslagen sommar
Äntligen är sommaren här och ute hos Sveriges olika besöksmål råder det stor aktivitet. Detta är ett blogginlägg ...
-
-
Gästbloggare
-