måndag 14 september 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
    • Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Antalet gästnätter på svenska campingplatser fortsätter att öka
  • Platsannonser:
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Svenska Regionala Flygplatser logga
    2024-12-12 15:40

    Svenska Regionala Flygplatser: Flyg mera! Men med biobränsle

    På nytt uppmärksammas flyget. Nämligen när kritiker ifrågasätter ett ökat flygande. Ett ökat flygande behövs, men det behöver ske med fossilfritt biobränsle. Detta är ett inlägg från Svenska Regionala Flygplatser.

    Igår var det dags igen. SVT uppmärksammade på nytt flygets utsatthet och inte minst våra flygplatsers utsatta läge. Infrastrukturminister Andreas Carlson betonade betydelsen att vi börjar flyga igen men att vi gör det med biobränsle. Det uttalandet kritiserades av Naturskyddsföreningen och av en forskare vid Lunds universitet.

    Det framgick inte riktigt om kritikerna var införstådda med fakta, varför inslaget blev missvisande.

    Fakta är följande:

    1. Flyget minskar på ett oroväckande sätt. Det gör det svårt för flygbolag att trafikera små destinationer. Det slår därför speciellt mot inrikesflyget och allra mest mot våra regionala flygplatser.

    2. Det minskade flygandet är i det närmaste en svensk företeelse. Vi ser inte detta i våra grannländer. Den enda jämförbara faktorn vi kan se som orsak är flygskammen. Den finns inte alls på samma sätt i våra grannländer.

    3. Det minskade flygandet får stora konsekvenser för våra regionala flygplatser med stora underskott som följd. Sverige har valt att staten driver de större flygplatserna som har förutsättningar att gå med vinst. Sedan får oftast kommuner driva de mindre flygplatserna som inte har förutsättningar att gå med vinst.

    4. Om enskilda flygplatskommuner inte orkar driva sina flygplatser får det inte bara konsekvenser för förlorade flyglinjer, då äventyras också företagsetableringar liksom det samhällsnyttiga flyget som ambulansflygningar, brandspaning och Försvarsmaktens möjligheter att verka.

    5. Branschen och inte minst vi själva uppmanar nu alla att vi måste börja flyga igen.

    6. Vi manar också alla att köpa till biobränsle i den egna flygningen. Då kan vi både öka flygandet och minska utsläppen.

    7. Just nu kostar biobränsle mer än traditionellt flygbränsle. Likaså är andelen inblandat biobränsle i dagens flygningar väldigt lågt.

    8. Tillgången på biobränsle är också låg. Det behöver tillverkas mer biobränsle om alla ska kunna köpa till det för den egna resan.

    9. Det finns en begränsning idag att man endast får flyga på 50% inblandning av biobränsle.

    10. Den gränsen kommer sannolikt försvinna då det har visat sig att det inte finns några störningar eller problem med att flyga med biobränsle.

    11. Skulle allt fler börja köpa till biobränsle kommer det ändå ta tid att få upp volymerna med köpt biobränsle. Men det skulle öka efterfrågan och med mer produktion hade det blivit lönsamt att öka tillverkningen.

    12. För att verkligen få igång denna förändring måste det offentliga gå före. Alla myndigheter och offentliganställda behöver köpa till biobränsle för den egna tjänsteresan.

    13. Även våra egna flygplatsägare, kommuner och regioner måste gå före och köpa biobränsle för den egna tjänsteresan.

    14. Då måste man ändra sina resepolicys, som ofta avråder eller förbjuder flygresor i tjänsten.

    15. Flera flygplatskommuner har insett det går ha en miljövänlig resepolicy där flygresenären också köper till biobränsle i den egna resan.

    16. Skulle alla köpa till biobränsle skulle också flygresorna bli fossilfria.

    17. Om vi inte flyger mer, kommer nedgången att fortsätta och till slut kommer enskilda flygplatser att tvingas läggas ned.

    18. Då drabbas inte bara flygplatsen, utan näringslivet, tillgängligheten, stödet till samhället, ambulansflyget och stödet till Försvarsmakten.

    19. Om vi i stället börjar flyga igen, så kan vi ha kvar vår tillgänglighet och vårt stöd till samhället.

    20. Men när vi börjar flyga igen, då ska vi flyga med biobränsle.

    Detta är lika enkelt som fantastiskt. Det var om detta som inslaget i SVT skulle handlat om men som inte riktigt kom fram. Alltså. Flyg mera! Men flyg med biobränsle!

    Här kan ni läsa mer om Svenska Regionala Flygplatser på Turismnytt.

    • Text: Peter Larsson, VD för Svenska Regionala Flygplatser.
    • Foto: Svenska Regionala Flygplatser
    Tweet
  • Vätternrundan Gravel - besöksnäring
    2026-09-14 06:13

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026

    Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Rapporter

  • Konferensrum på Spritmuseum som samarbetar med Backstage Hotel
    2026-09-13 21:42

    Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination

    Inleder ett nytt B2B-samarbete med målet att göra Djurgården mer attraktivt för möten, företagsevent och grupper

  • Grönländaren Lodge är en fristad för familjer och företag som vill utforska Funäsfjällen året runt. Nu söker anläggningen efter en Platschef.
    2026-09-13 21:21

    Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen

    Grönländaren Lodge är en fristad för gäster som vill utforska Funäsfjällen året runt. Nu söker anläggningen en Platschef.

  • Husbil på campingplats - csmpingplatser
    2026-09-13 20:11

    Antalet gästnätter på svenska campingplatser fortsätter att öka

    Campingboendet fortsätter stärka sin position. Under juni och juli ökade antalet gästnätter på campingplatser med 3,9 % jämfört med 2025.

  • Svenska Musikmuseet öppnar i Västervik sommaren 2027
    2026-09-13 17:26

    Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret

    Sommaren 2027 öppnar Svenska Musikmuseet i Västervik, ett nytt nationellt museum som ska berätta historien om Sveriges roll som en av världens största musikexportörer

  • Stockholm lockar fler gäster
    2026-09-13 16:46

    Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm

    Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internationella besöken med 17 procent och runt 100 000 kom till staden i samband med Bad Bunny-konserterna

  • Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti blev den bästa månaden någonsin för bolaget.
    2026-09-10 18:49

    Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin

    Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bolagets historia.

  • 2026-09-10 17:07

    Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport

    Medan svensk varuexport ökade med 3 % under första halvåret 2026, växte Sveriges turismexport med 11 % enligt Visit Sweden.

  • Livrustkammaren 2026 - besöksnäring
    2026-09-07 04:52

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026

    Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter

  • Sigtuna - Rådhuset sommar
    2026-09-06 22:59

    Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli

    Sigtuna kommun fortsätter att stärka sin position som besöksdestination. I juli 2026 ökade antalet gästnätter med 7,9 procent (i riket 5,4%)

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Transportföretagen – Flyg för tillväxt – men på vilka villkor?
      2026-09-23
      • Stockholm
      • www.transportforetagen.se/utbildningar-och-event/flyg-for-tillvaxt--men-pa-vilka-villkor/
    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 2026 – Är marknadsföring av ett resmål en kostnad eller en investering?
      2026-09-24
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/visitswedensinspirationswebbinarium2026
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Hotell & Fastigheter 2026 (Fastighetsvärlden)
      2026-10-14
      • Stockholm
      • www.fastighetsvarlden.se/seminarier/hotell-fastigheter-2026/
    • Travel News Studio – Flygseminarium – Vem lyfter – och vem blir kvar på marken?
      2026-10-21
      • Stockholm
      • www.travelnews.se/event/travel-news-studio-flygseminarium/398061
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-09-05 15:41

      Visita – en rekordsommar för svenska hotell

      De svenska hotellens logiintäkter ökade med 12 procent i augusti, jämfört med samma månad förra året. Den starka ...

    • 2026-09-07 04:52

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...

    • 2026-09-05 17:15

      De vann Placebrander of the Year 2026

      Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms sk...

    • 2026-09-06 22:42

      Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland

      I takt med att allt fler gäster fick upp ögonen för den nationella cykelleden Unionsleden kom önskemålen ...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet