torsdag 13 augusti 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter
    • Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
    • Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Projektet Norrbottniska smakvägar – för en stärkt matdestination.
    2025-07-07 00:49

    Swedish Lapland – Norrbottniska smakvägar synliggör matdestinationer

    Nu krokar Norrbottens livsmedelsstrategi; Nära Mat och Swedish Lapland Visitors Board arm för att öka småskaliga matproducenters synlighet och tillgänglighet som besöksmål. Genom det nya projektet Norrbottniska smakvägar skapas en digital vägvisare och tryckta broschyrer. Denna information kommer från en artikel av Swedish Lapland Visitors Board.

    Kommer stärka livsmedelsnäringen

    Det kommer att bli en konkret lösning som gör det enklare för besökare att hitta lokala mat- och måltidsupplevelser. Samtidigt som företagen stärker sin digitala närvaro och breddar sina målgrupper.

    ”Vi vet att lokala råvaror och lokala matupplevelser ökar i betydelse när resenärer väljer sina resmål. Därför är det viktigt för Norrbottens sammanlagda attraktionskraft och utvecklingspotentialer att göra det enkelt för länets besökare att hitta rätt.” Säger Linda Norén, Swedish Lapland Visitors Board. ”En samlad marknadsföring av länets matturistiska utbud kommer att bidra till att stärka livsmedelsnäringen och besöksnäringen. Plus att den kommer bidra till att positionera det arktiska Sverige på den internationella resekartan.”

    Matkulturen i norra Sverige är unik

    Det förväntade resultatet är en stärkt lokal ekonomi för företag på den norrbottniska landsbygden. Samt en förbättrad konkurrenskraft för regionens mat- och turismsektor som utgår ifrån norrbottniska råvaror och mattraditioner.

    Malin Naess, samordnare för Nära Mat, menar att förutsättningarna för att utveckla livsmedelssektorn, matarenan och måltidsupplevelser i Norrbotten är mycket goda.

    ”Matkulturen i norra Sverige är unik och präglas av regionens geografi, klimat och historia. Här finns en mångfald av unika råvaror av hög kvalitet, från fjäll till hav. Råvarorna är rena, har högt gastronomiskt värde och produktionen har generellt en låg miljöbelastning. Något som blir allt viktigare för besökarna.”

    Matutbudet ökar länets attraktivitet

    Projektet Norrbottniska smakvägar riktar sig mot redan existerande eller blivande små och medelstora företag i livsmedelskedjan och besöksnäringen som verkar i länet. Samt de som använder sig av norrbottniska råvaror och/eller mattraditioner.

    ”Att lyfta lokala råvaror, lokalspecifika mattraditioner och traditionella mathantverk som företagen erbjuder ligger helt rätt i tiden. Utbudet ökar attraktiviteten inte bara för besökaren, utan även för alla som redan bor och verkar i länet. Plus alla de nya invånare som vi vill ska flytta hit.” Säger Linda Norén.

    Projektet främjar långsiktig hållbarhet

    Projektets aktiviteter kommer att stärka företagens egen kapacitet att nå nya marknader och målgrupper. Anpassat mot besökarnas resmönster och beteenden samt krav på hållbarhet.

    ”Samarbetet mellan Norrbottens livsmedelsstrategi; Nära Mat och Swedish Lapland Visitors Board, tillsammans med lokala företag och kommuner, ska säkerställa att projektet bygger på regionala styrkor och främjar långsiktig hållbarhet.” Avslutar Malin Naess.

    Här kan ni läsa mer om Swedish Lapland Visitors Board på Turismnytt.

    • Text: Swedish Lapland Visitors Board
    • Foto: Asaf Kliger
    Tweet
  • Sigtuna Möte - Kvinna sepia - Destination Sigtuna
    2026-08-12 23:50

    Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter

    Sigtuna Möte är en uppskattad sensommarmarknad har sina rötter från 1912. Traditionen återupplivades 1972 och har sedan dess vuxit varje år

  • Ironman Kalmar - Publik
    2026-08-12 01:13

    Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman

    Det är dags för Sveriges största triathlonvecka, med tre fartfyllda lopp. Höjdpunkten är huvudloppet Ironman Kalmar, som går på lördagen

  • Barn sommar och glass = Besöksnäring
    2026-08-09 23:37

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026

    Mest under Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • VM i den skånska rätten äggkaka anordnas i anslutning till skördemarknaden i Smygehuk den 26 september.
    2026-08-09 16:52

    Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk

    Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.

  • I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir 4 Hands Dinner Episodes. Under fyra kvällar lagar köksmästare Nisse Svensson mat tillsammans med Sveriges mest välrenommerade kockar.
    2026-08-09 16:20

    Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie

    I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.

  • Almedalen 2026 - Petter Stordalen
    2026-08-08 23:37

    Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?

    Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI

  • AI-utvecklingen går med rasande fart. En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med det i verksamheten.
    2026-08-07 21:39

    Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI

    En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.

  • Älg som kan ses gratis men upplevelsen får gärna kosta
    2026-08-06 10:48

    Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det

    Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för

  • Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland ett nytt tillskott. En slänggunga vid namn Tromb.
    2026-08-05 22:01

    Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027

    Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.

  • Strand i södra Sverige - inga turister, ingen överturism
    2026-08-05 15:02

    Det är inte för många turister. Det är för lite styrning

    Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Augustifesten i Norrköping 13-15 augusti
      2026-08-13
      • Norrköping
      • visit.norrkoping.se/se-och-gora/evenemangskalender/evenemang-augusti-2026/augustifesten
    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-08-05 15:02

      Det är inte för många turister. Det är för lite styrning

      Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...

    • 2026-08-06 10:48

      Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?”...

    • 2026-08-05 22:01

      Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027

      Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En klassisk slängg...

    • 2026-08-07 21:39

      Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI

      AI-utvecklingen går med rasande fart. En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många s...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet