måndag 18 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
    • De tävlar om Placebrander of the Year 2026
    • Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • hållbart flyg
    2022-02-22 16:04

    Transportföretagen välkomnar Toulouse flygdeklaration om hållbart flyg

    Transportföretagen ser positivt på den deklaration om hållbart flyg som nu skrivits på av bland andra Sverige.

    Deklaration som på engelska heter ”Declaration on future sustainability and decarbonisation of aviation” lades fram vid ett högnivåmöte med EU:s transportministrar om hållbart flyg som arrangerades 3–4 februari i Toulouse av det franska ordförandeskapet i EU.

    Skrevs på av samtliga 27 EU medlemsstater

    Deklarationen utgör plattformen för arbetet inom EU att uppnå koldioxidneutral luftfart till 2050. Den skrevs på av samtliga 27 EU medlemsstater, flera andra länder samt ett stort antal flygaktörer.

    Deklarationen lyfter fram både flygets viktiga roll och behovet av att minska flygets klimatpåverkan i linje med Parisavtalets temperaturmål.

    Viktigt att omställningsarbetet bedrivs tillsammans

    För Sveriges del är det den andra flygdeklarationen om satsningar på hållbart flyg som skrivits på under de senaste månaderna. I november 2021 skrev Sverige och ett stort antal länder bland andra USA och Japan på den COP26 Flygdeklaration som bildar en internationell allians för hållbart flyg.

    Då liksom nu tar Sverige tillsammans med ett stort antal andra stater på sig ansvaret att aktivt arbeta för utvecklingen av hållbart flyg. Samt ett stort fokus på internationell reglering av flygets klimatpåverkan.

    “Det är viktiga steg som nu tas av EU:s medlemsländer och flygindustrin för att visa vägen till ett hållbarare flyg.” Säger Marcus Dahlsten, VD för Transportföretagen. “Sverige har redan mycket högt ställda klimatmål för flyget. Men det är helt väsentligt att omställningsarbetet bedrivs tillsammans med andra stater och inom EU för att vi ska hålla jämna steg och för att effekten av ansträngningarna ska bli större. Det är viktigt att vi hanterar flygets klimatpåverkan tillsammans med andra stater. Istället för att ensidigt lägga på nationella pålagor eller begränsningar.”

    Visar en enighet gällande flygets stora betydelse

    I Toulousedeklarationen står man enade kring målet om nettonollutsläpp för flyget till 2050. Samt bekräftar vikten av en holistisk vision för hållbar utveckling som tar full hänsyn till både omställningens miljömässiga, ekonomiska och sociala dimensioner. Deklarationen bekräftar dessutom flygets viktiga roll för att säkerställa och förbättra regional och global multimodal tillgänglighet. Samt som en drivkraft för socioekonomisk utveckling och sammanhållning.

    ”Toulousedeklarationen är ännu ett viktigt steg på resan mot hållbarare flyg samtidigt som den visar den stora enighet som faktiskt finns både vad gäller flygets betydelse och att vi måste samarbeta internationellt för att uppnå våra mål.” Kommenterar Fredrik Kämpfe, Branschchef, Transportföretagen – Flyg. “Den globala flygindustrin enades vid IATAs årsmöte i Boston i oktober 2021 om målet nettonoll koldioxidutsläpp senast 2050. Vi ser nu att länder förenas i branschens målbild. Det är mycket glädjande att vi nu alla tittar åt samma håll.”

    Sverige har alla möjligheter att leverera hållbart flyg

    Toulousedeklarationen pekar även framåt mot höstens ICAO (den internationella civila luftfartsorganisationen) generalförsamling. Där ett av de viktigaste besluten som förväntas handlar om ett ambitiöst långsiktigt klimatmål för internationell luftfart om netto noll koldioxidutsläpp 2050.

    “Jag måste säga att Sverige har alla möjligheter att leverera hållbart flyg till resten av världen, om vi vill. Vi har en av världens mest välrenommerade flygindustrier här hemma, råvaror för hållbara flygbränslen och påbörjade initiativ för produktion, och vårt medlemsföretag Heart Aerospace som ligger mycket långt framme för att bygga världens första större elflygplan för kommersiell trafik som ska vara i trafik redan 2026. Med allt detta ska vi självklart arbeta tillsammans med andra länder. För att både förbättra tillgängligheten och nå våra gemensamma klimatmål. Samtidigt som vi kan exportera vår teknik och vårt kunnande.” Säger Fredrik Kämpfe.

    Genom Fossilfritt Sverige har omställningen redan börjat

    Flygbranschen i Sverige har inom initiativet Fossilfritt Sverige redan 2018 tagit fram en färdplan för ett konkurrenskraftigt fossilfritt flyg. Det innebär att branschen redan har enats om hur omställningen konkret kan genomföras för flyget.

    Färdplansmålet är att inrikesflyget ska vara fossilfritt 2030 (dvs. koldioxidutsläpp från flygtrafiken motsvarande inrikesflyget ska vara eliminerade). Samt att både in- och utrikesflyg ska vara fossilfritt 2045 (dvs. allt flyg som startar vid svenska flygplatser ska vara fossilfritt och därmed inte tankas med fossila bränslen).

    Läs mer om Toulousedeklarationen här.

    • Text: Transportföretagen
    • Foto: Transportföretagen
    Tweet
  • Birgit Nilsson Festival - Hotel Skansen - besöksnäring
    2026-05-18 03:32

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026

    Mest under Destination, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ

  • VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex.
    2026-05-17 18:59

    VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026

    VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex.

  • Fyra av sex finalister som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026.
    2026-05-17 18:31

    De tävlar om Placebrander of the Year 2026

    Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka 6 som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026.

  • Färna Herrgård Gruppbild
    2026-05-16 23:11

    Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”

    Färna Herrgård - Del 3 i Biancas serie där hon lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarhet

  • Fr. vänster: Thomas Doepel, VD för Finnlines. Ronny Eriksson, VD för Långnäs hamn. Marco Palmu, passagerardirektör på Finnlines. De inviger en ny kryssningsterminal på Åland.
    2026-05-16 18:44

    Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland

    Finnlines har tillsammans med Långnäs hamn invigt en kryssningsterminal på Åland. Det möjliggör att ta emot fler resenärer.

  • Regeringen har tagit emot en utredning om hur tillgången till hållbara drivmedel inom luftfarten och sjöfarten kan främjas. Transportföretagen är positiva till förslagen.
    2026-05-16 18:20

    Regeringen – utredning föreslår handlingsplan för hållbara drivmedel

    Regeringen har tagit emot en utredning om hur tillgången till hållbara drivmedel inom luftfarten och sjöfarten kan främjas.

  • Magasinsgatan i Göteborg. Efterfrågan fortsatte att vara hög under april.
    2026-05-15 22:24

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. April visar tillväxt i gästnätter trots en osäker omvärld.

  • Lördag den 30 maj öppnar Fenomenmagasinet igen i Linköping.
    2026-05-14 22:15

    Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet

    Den 30 maj öppnar besöksmålet Fenomenmagasinet igen i Linköping. Syftet är att främja intresset för naturvetenskap.

  • HOUSE OF PEOPLE logga.
    2026-05-14 21:45

    HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator

    Vill du vara med på HOUSE OF PEOPLE:s utvecklingsresa? Nu söker de en MICE säljare och en Bokning & Säljkoordinator.

  • Föreningen The Great Lake Dancers är lokal arrangör av Squaredance Convention.
    2026-05-14 20:38

    2027 års Squaredance Convention kommer till Östersund

    Nu står det klart att Östersund blir värdstad för Sveriges nationella Squaredance Convention 2027 den 6–9 maj.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-05-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Outdoor Festival Stockholm 23-24 maj
      2026-05-23
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.outdoorfestival.se/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-05-11 02:29

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...

    • 2026-05-09 21:01

      Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025

      Arctic Sweden Tourism Award lyfter några av de starkast lysande stjärnorna inom besöksnäringen. Årets vinnare är ...

    • 2026-05-10 17:52

      Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet

      Turistbuss- och beställningstrafikens stora mötesplats Busstorget 2026 gav en tydlig bild av en bransch mitt i et...

    • 2026-05-10 22:30

      SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre

      Inför sommaren 2026 lanserar SkiStar i Sälen och Åre nya paketerade sommarupplevelser. Där boend...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analysera och ge svar på nästan al...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet