-
Bättre turism ger ekonomisk vinst
Bra Stordalen!
Läser på DI debatt: ”Bättre mat ger ekonomisk vinst” undertecknad av Gunhild Stordalen, Johan Rockström, Victoria Bignet samt Anders Nordström http://www.di.se/artiklar/2015/5/31/debatt-battre-mat-ger-ekonomisk-vinst/
Väldigt bra angreppsväg på en av våra största utmaningar för både miljö och resurser. Dagens livsmedelsproduktion och slöseri kommer inte räcka för att klara nio miljarder människor år 2050. Framför allt är det bra att det sjupunktsprogram som artikeln lyfter är fokuserad på produktionen av livsmedel, inte förflyttningen av den. Här ligger en stor skillnad mot Turismen där är allt fokus ligger på förflyttningen, i synnerhet flyg och rederier men ingenting på produktionen.
I princip skulle hela sjupunktsprogrammet för livsmedelsproduktion kunna översättas till turistnäringen.
- Gynna hållbar och inhemsk Turismproduktion
- Förbättra Turismvanor och konsumtion
- Ställ större krav på importerad turism
- Satsa på den offentliga sektorn
- Underlätta samarbete mellan offentlig och privat sektor
- Skapa ett mer helhetstänkande internationellt samarbete
- Bedriv mer tvärvetenskaplig forskning om turism
Vår största utmaning att komma så här långt inom turistnäringen är att vi ännu inte har definierat vad som är bra eller dålig turism. För vi har dålig turism. Hitintills har vi mest fokuserat på vad som kan vara hållbar turistproduktion inom Sverige Vi har inga riktlinjer när vi åker utomlands, hur vi konsumerar ”närodlad” turism eller samspelet mellan offentlig och privat sektor. Den offentliga sektorns insatser verka just nu dessutom att minska. Lägg därtill att eftersom allt fokus är på själva förflyttningen så får är detta i stort en icke-fråga.
Att ha en mer kritisk inställning till turism kommer att vara lika viktigt som att den fortfarande är nödvändig, utvecklingsbar och allt mer internationell. All turism är inte bra men en bättre turism ger ekonomisk vinst!
Gratulerar till en bra artikel och hoppas att den kan vara en guideline även in i andra sektorer.
Under tiden reser vi mer än någonsin
Follow RazorBjorn
http://www.linkedin.com/in/razorbjorn
https://twitter.com/RazorBjorn
https://www.facebook.com/RazorBjorn
https://RazorBjorn.wordpress.com070-5941930
- Text: Maria Lindqvist
-
Halmstad växlar upp med ny cykelsatsning och fokus på ”outdoor”
En flerårig satsning på cykelturism och i vår lanseras även Halmstad Outdoor Weekend
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – januari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild av besöksnäringen. Den starka utvecklingen under 2025 följde med in i Januari.
-
Långsiktighet och tydliga förutsättningar när Arctic Sweden Visitors Board AB fortsätter arbetet framåt
Tar sömlöst över verksamheten från ekonomiska föreningen Swedish Lapland Visitors Board
-
Outdoor Festival tar ett strategiskt kliv mot destinationer och naturturism
Utvecklar sig från att ha varit en ren konsumentnära festival med fokus på friluftsliv och outdoor till att även lyfta besöksnäringen
-
Över 1 miljon passagerare reste med Finnlines 2025
Finnlines satsning på ombordupplevelsen samt linjenätverket bidrog till att antalet passagerare ökade med 9 procent under 2025.
-
Fjällens billigaste liftkort och mest skidåkning för pengarna – SkiStar redo inför sportloven
SkiStar erbjuder något för alla - Lågprisliftkort i begränsade områden och mycket för pengarna för den som väljer att ha tillgång till allt
-
Är svenska städer redo att välkomna fler bussresenärer?
Fler väljer att åka på arrangerade bussresor inom Sverige – och de ökar i snabb takt, men kan svenska städer möta resenärernas förväntningar?
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 06 -26
Mest under Destination, Boende, samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Visita: Ökat resande inom Sverige 2026
Var femte svensk planerar att åka på fler inrikes fritidsresor under 2026 än vad de gjorde under 2025, visar en undersökning från Visita
-
Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt
PLATS-tracking skapar en löpande bild av hur besökare och prioriterade målgrupper upplever en plats, med mätningar av bland annat rekommendationsvilja, nöjdhet, besöksintention och drivkrafter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal
Svenska Hurtigrutten, en ny heldagskryssning som tar resenärerna genom några av Sveriges mest storslagna...
-
Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025
Med en ökning av antalet gästnätter om 10,8 procent från 2024 och +33 procent från 2015, fortsätter tillväxten av...
-
Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt
Kraven på datadrivet beslutsfattande ökar snabbt inom besöksnäringen. Att kunna visa effekt, prioritera rätt ...
-
Magnus Sundling ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board
Den 16 mars tillträder Magnus Sundling som kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board....
-
-
Gästbloggare
-