-
Utbildning skall råda bot på kockbristen
Kockbristen i Sverige påverkar tillväxten inom restaurangbranschen negativt.
Arbetsförmedlingen är en av de aktörerna som nu tar till åtgärder för att försöka få efterfrågan att möta tillgången på kompetenta kockar. Kockbristen är akut och många av kockarna i Sverige saknar gymnasial utbildning samtidigt som arbetsgivarna skriker efter utbildade kockar. Det råder även brist på kökspersonal.
gemensam arbetsmarknadsutbildning för kockar i samarbete med Scandic och utbildningsföretaget Astar. Kockbristen skall lösas genom utbildning
Utbildningen kommer att vara riktad mot arbetssökande som vill byta karriär eller saknar utbildning. Den är 45 veckor lång och ges i Stockholm, Göteborg och Malmö i samarbete med Arbetsförmedlingen och utbildningsföretaget Astar. Målet är att samtliga antagna ska arbeta på Scandic efter utbildningens slut. ”- Just nu är det högst aktuellt att matcha till arbete genom utbildning. En arbetsmarknadsutbildning ger arbetssökande rätt förutsättning för att ta steget in på arbetsmarknaden”, säger N. Alexandra Aminova, samordnande kundansvarig på Stockholm Arbetsgivarcenter, Arbetsförmedlingen. Informationsträffar för de blivande studenterna i Stockholm har genomförts där de också kunde ansöka om en plats genom snabbintervjuer. Nu väntar liknande träffar i Göteborg och Malmö efter årsskiftet 2017/2018. Den första utbildningen startar i februari 2017 och erbjuder cirka 40 platser. ”- Det är glädjande att de kandidater som deltagit under informationsträffarna har visat sig att ha otroligt mycket kompetens med sig samt intresse för denna utbildning. I och med att Scandic är inställd på att erbjuda anställningar till kandidaterna som klarar utbildningen så kan vi konstatera att den här är en lyckad sammanföring av arbetsgivare med arbetssökande”, avslutar N. Alexandra Aminova. Turismnytt följer utbildningen och kommer att rapportera om hur kockbristen kommer att lösas. Läs också artikeln:
Han skall representera Sveriges kockar

Alexander Sjögren under Kock-VM, Bocuse d’Or i Lyon 2017. Köket närmast kameran Foto: Viktor Fleming
Källa: Arbetsförmedlingen
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Scandic Hotels
-
1 359 250 personer besökte Vasamuseet år 2025
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december. När besökssiffrorna för 2025 räknas ihop landar det på 1 359 250 personer.
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
För en växande internationell målgrupp är det upplevelser som kombinerar smak, plats och mänskliga möten som avgör valet av resmål
-
Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning
Även skidskolan drar igång.
-
Över 570 000 resenärer kryssade med Birka Gotland under 2025
Birka Gotland har avslutat sitt första hela kalenderår i trafik, med drygt 570 000 resenärer. En ökning med 30 % jämfört med 2024.
-
Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång
Kan bli en ännu starkare reseanledning om vi utvecklar den
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Mest under Destination, Flyg, Museer och utställningar samt om helgernas oväder
-
Västerbottensföretag till resemässa i Nederländerna 8-11 januari
Rekordmånga företag från Västerbotten deltar på Vakantiebeurs i Utrecht
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance.
-
Transportföretagen: Inrikesflyget fortsatt långt under normala nivåer
Swedavias årsstatistik för 2025 visar på ökningar i flygtrafiken jämfört med 2024, men låt sig inte luras, faran är långtifrån över
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Swedavias trafikstatistik för december och 2025: Stark efterfrågan
Flygets återhämtning fortsatte på Swedavias tio flygplatser under december och antalet passagera...
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig. I Postmuseums nya utställning Ett litet hörn av ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Flyg, Museer ...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och ...
-
-
Gästbloggare
-