-
Jämtland Härjedalen – värdet av infrastrukturen i naturen
Vandringen i Jämtland Härjedalen är den största reseanledningen inom besöksnäringen och sannolikt den viktigaste aktiviteten för folkhälsan. Naturen är också något som alla, oavsett förutsättningar, kan och bör få nyttja.
Vandringsleder, grillplatser och vindskydd behöver dock underhåll och skötsel för att fungera. Finansieringen av detta kan vara sårbar i många fall. Värdet av infrastrukturen i naturen behöver bli en viktigare fråga bland våra politiker.
Våra leders finansiering är sårbart
Alla aktiviteter behöver någon form av plats, anläggning eller arena. Naturen i sig själv är en fantastisk arena. För att tillgängliggöra och även skydda naturen har vi i alla tider skapat och använt oss av stigar. I takt med att fler och fler sökt sig ut i naturen så har vi kanaliserat och utvecklat populära stigar till leder och anläggningar, som till och med kan betraktas som arenor.
Det finns dock inga vändkors eller biljettkassor för att få tillträde till detta. Som det annars finns vid andra aktiviteter. Vilket förutsätter att kostnaderna för underhåll och skötsel på något sätt finansieras. Idag sköts de flesta vandringslederna i Jämtland Härjedalen ideellt med inslag av tillfälliga projektmedel. Vilket gör systemet väldigt sårbart och kortsiktigt.
Hur finansieras vandringsleder?
Idag underhålls de flesta vandringsleder i Jämtland Härjedalen genom i huvudsak ideellt arbete och tillfälliga projektmedel. På några ställen är det mer affärsdrivna ledbolag som tillhandahåller leden. Då är det vanligen på en destination med omfattande turism där också besöksnäringen bidrar med finansieringen. På många leder är det en ideell förening utan egna resurser som tillhandahåller och sköter leden. På vissa leder finns det ingen alls som sköter leden. Då skulle det behövas ett gemensamt finansierat ledteam som åker ut och hjälper till. Som kanske i sin tur finansieras av en fond med gemensamma resurser.
För att underhålla och sköta våra 285 mil vandringsled i Jämtland Härjedalen där inte staten är huvudman behövs uppskattningsvis ca 11 Mkr/år. Sverige och alla våra regioner behöver en långsiktig och hållbar finansieringsmodell av underhåll och skötsel av vandringsleder.

Det vänstra cirkeldiagrammet visar en förenklad bild av hur underhåll och skötsel av
vandringslederna finansieras i nuläget. Det högra cirkeldiagrammet visar en potentiell framtida
fördelning.Politiker behöver se värdet av naturen
Bra friluftsarenor stöttar en aktiv livsstil och är en viktig faktor för platserna vi väljer att bo på eller besöka. Det leder till positiva ekonomiska och hälsomässiga effekter i lokalsamhällena.
Det är så att avsättningen av resurser för underhåll är högre till friluftsanläggningar än till vandringslederna. Det betyder att vi behöver få upp våra politikers ögon för hur viktiga lederna är för befolkningen och turister. På såväl nationell som regional och lokal nivå.
Riksrevisionens analys och rapport angående de statliga lederna efterlyste mer resurser och långsiktighet för underhåll. Det gäller också de leder där staten inte är huvudman.
Regional samordning av vandringsleder
Naturvårdsverket har beviljat Jämtland Härjedalen Turism medel för att kunna formalisera regional samverkan och etablera en samordnande organisation för vandringslederna (där inte staten är huvudman) i länet under 2025. Fokus ligger på de frågor som är viktigast för att ledaktörerna ska uppnå grundläggande kvalitetskriterier utifrån det Nationella Ramverket.
JHT har även varit delaktig inom det nationella arbetet som leds av Naturvårdsverket. De har haft ett mycket bra erfarenhetsutbyte med andra regionala samordnare i Sverige.
Målet med den här regionala samordningen är att bidra till högre kunskap. Samt mer finansiella resurser för de lokala ledaktörerna. Detta så att hela länet har förutsättningar för att uppnå långsiktigt hållbara och kvalitetssäkrade leder i framtiden.
Här kan ni läsa mer om Jämtland Härjedalen på Turismnytt.
- Text: Jämtland Härjedalen Turism
- Foto: Darren Hamlin
-
Trollhättan Action Week – en folkfest med rörelse i fokus
Årets Trollhättan Action Week har dragit igång. Under 21-30 augusti förvandlas staden till en mötesplats för atleter och publik.
-
Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
Nuvarande VD Malin går över från en renodlad operativ roll till en strategisk befattning i styrelsen därför söker man nu hennes efterträdare, en affärsdriven och kommersiell VD
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026
Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev unika ETC Solpark i Katrineholm.
-
Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg
Evenemang är varumärkesstärkande och hjälper samhället på flera nivåer. Pehr Palm från Visit Trelleborg har skrivit en krönika.
-
Kalmar Stadsfest är ett certifierat Hållbart Evenemang
Kalmar Stadsfest 2026 genomfördes den 6–8 augusti. Nu har det uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime.
-
Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern
En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.
-
Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad
Hotell- och resortsystemet Moder är finalist i en av turismbranschens mest ansedda innovationstävlingar i kategorin Operational Streamlining,
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg i besöksnäringen. Bolaget tar över Nynäs Havsbad i Nynäshamn.
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 12 år och 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg in i en helt ny del av...
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar summerar en stark sommarsäsong 2026 där intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen f...
-
Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad V...
-
Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
Yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet på Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan Brinner d...
-
-
Gästbloggare
-