-
Ny hotelldirektör, Quality Hotel View
Quality Hotel View i Malmö får en ny hotelldirektör i september – Jenny Pieplow Benestam.
”- Vi är stolta över att få Jenny på plats med sin kompetens och kunskap till Nordic Choice Hotels, hotellet och marknaden. Jenny är ett säljproffs ut i fingerspetsarna och brinner för hotell. Vi ser fram emot en ledare som vill driva Quality Hotel och Quality Hotel View i synnerhet mot nya höjder fullt med energi, mod och begeistring”, säger Susanna Ståhl, Director of Operation, Quality Hotel Sverige och Danmark.
Jenny efterträder Gerth Karlsson, som nu är Driftsdirektör för Clarion Hotel i Sverige.
Jenny har arbetat inom Nordic Choice Hotels sedan 2007 och har arbetat som regional försäljningsdirektör för koncernen i Skåne/Danmark. Hon har lång och bred erfarenhet från olika sälj och drifts-befattningar från både hotell och restaurangbranschen bland annat som drift, sälj och marknadsansvarig för restaurang Skeppsbron 2 i Malmö, Scandic Hotel Kramer och HKC Hotels.
”- Jag är otroligt glad för min nya utmaning att leda och vidareutveckla Quality Hotel View tillsammans med det härliga teamet på hotellet. Med min långvariga erfarenhet inom försäljning och hotell kommer vi lyfta Quality Hotel View till nya höjder i ett av Öresundsregionens mest spännande och dynamiska områden”, säger Jenny Pieplow Benestam.
Källa: Nordic Choice Hotels
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Quality Hotel View
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen
-
Östersund signerar globalt klimatåtagande för evenemangs- och besöksnäringen
Genom att ansluta sig till Glasgow Declaration on Climate Action in Tourism tar Östersund steg i arbetet för en mer hållbar destination.
-
Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige
Den 6–10 september genomförde Turistrådet Västsverige en visningsresa för internationella researrangörer på temat kultur.
-
Coolcation-trenden gav fler internationella resenärer till Viking Line
Under sommaren reste 10 % fler internationella gäster med Viking Line jämfört med 2025. Det speglar efterfrågan på svalare resor.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En händelserik augusti drev efterfrågan och tillväxt.
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Under årets Captains Cruise med Nordic Tourism Collective diskuterades viktiga frågor för nordisk turism med skärgården som inramning
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
Skellefteå Airport i projekt för framtidens regionalflyg
Tillsammans med organisationer från sju länder ska Skellefteå Airport bidra till att utveckla lö...
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Teknik, marknadsförändringar, hållbarhet och ansvaret för att värna våra destinationer stod i centrum när den nor...
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de god...
-
-
Gästbloggare
-