-
Nu skall alla få njuta av evenemang
Att ha någon form av funktionshinder kan betyda svårigheter att kunna nyttja evenemangsutbudet.
Men i Göteborg kommer det nu att ske en förändring – till det positiva.
En mobilapp har utvecklats för att göra Göteborgs arenor och evenemang mer tillgängliga för en bredare publik. Appen vann i maj 2016 Post- och Telestyrelsens innovationstävling ”aktiv fritid” och sedan dess utvecklats till en färdig produkt.
”- Göteborg har en vision om att vara den jämlika staden som bidrar till ett gott liv för alla. Appen som vi nu skapar ligger helt i linje med denna vision och även vårt eget uppdrag som är att skapa magiska ögonblick för alla”, säger Lotta Nibell som är vd på Got Event, Göteborgs Stads evenemangs- och arenabolag.
Lotta fortsätter:
”– Jag tycker vi har en skyldighet att sänka trösklarna så mycket som möjligt för personer med t.ex. syn- eller hörselnedsättning, dyslexi eller kognitiva och neuropsykiatriska nedsättningar. Genom att underlätta besöket på våra arenor och erbjuda en förstärkt upplevelse tror jag att fler vågar ta steget att besöka något av våra evenemang”.
I appen kommer det att finnas tillgänglighetsfunktioner som syntolkning, teckentolkning och funktion för ersättning av teleslinga. Med hjälp av appen hittar man lätt till restauranger, toaletter och kiosker.
På Synskadades Riksförbund är man nöjd.
”- Ett bra initiativ som tillsammans med fysiska anpassningar kan tillgängliggöra kultur och idrott för många av dem som idag känner en osäkerhet inför hela ”arena-situationen”. Bara tanken på att kunna sitta var som helst, tillsammans med vem som helst och med syntolkningsljudet i öronen är riktigt spännande! Det blir en helt ny frihet”, säger Erik Johansson Lönnroth som är verksamhetsledare och ombudsman.
Anne Backman är initiativtagare till projektet och även sakkunnig inom fysisk tillgänglighet. Hon jobbar som projektledare på Got Event och brinner för att skapa tillgänglighet för alla.
”- En av nycklarna till att lyckas med appen är att vi tillsammans med arrangörerna skapar bra rutiner som gör det enkelt för dem att välja funktioner som syntolkning eller teckentolkning vid sina evenemang”, säger Anne.
Källa: Got Event
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna
Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder
-
Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro
Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.
-
Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?
Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?
-
Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap
Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
-
Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.
-
Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största or...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
Den 1 september tar Cecilia Lind och Isabel Hamilton över verksamheten i fastigheten vid Åre torg som tidigare ha...
-
Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni
I juni 2026 ökade antalet belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Logiintäkterna ökad...
-
-
Gästbloggare
-