-
Stor efterfrågan på hotellrum i Luleå
Clarion Hotel Sense i Luleå bygger ut med 74 nya rum som väntas stå klara under hösten 2017. Den omfattande tillbyggnaden är ett resultat av den stora efterfrågan på hotellrum och Luleå som destination.
Strax efter öppningen av det toppmoderna hotellet i december 2013, i kombination med ökad efterfrågan, klättrade hotellet snabbt till första plats på Tripadvisor. Succén blev ett faktum för både hotell- och konferensgäster, men även för lokalbefolkningen. Clarion Hotel Sense har blivit Luleås nya vardagsrum med livemusik och skön stämning i lobbyn och den populära Sky Bar på våning 9.
”- Vi är fantastiskt nöjda med hur verksamheten har utvecklats under de dryga tre år som gått sedan vi öppnade hotellet och beläggningen är nu på en så hög nivå att vi behöver fler hotellrum för att möta den stora efterfrågan”, säger Nina Wikstedt, hotelldirektör på Clarion Hotel Sense.
Hotellets interiör är inspirerad av årstidernas växlingar. Interiören som genom ljus-, ljud- och bildkulisser finns i alla publika utrymmen har vunnit flera priser genom åren. Idag finns 154 hotellrum i fem kategorier. När hotellet i höst får ytterligare 74 hotellrum blir Clarion Hotel Sense störst i Luleå med 228.
”- Vi tror stenhårt på Luleå som destination och besöksmål. Därför väljer vi att göra den här stora satsningen”, säger Hilding Holmqvist, ägare till Clarion Hotel Sense.
Tillbyggnaden sker i den del av fastigheten som ägs av Diös. De nya rummen nås via en ombyggnation i lobbyn och kommer att bestå av en mix av smarta lösningar och yteffektiva enkel- och dubbelrum.
Satsar på stadsutveckling i Luleå
”- Vi satsar på stadsutvecklingen i Luleå och är verkligen glada över att få vara med och bidra till den fortsatta utvecklingen inom besöksnäringen”, avslutar Johan Lång, affärsområdeschef Diös.
Källa: Clarion Hotel Sense- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Nordic Choice Hotels
-
Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?
Lönetransparensdirektivet från EU träder i kraft nästa år. Det kommer ställa ökade krav på företag. Grant Thornton erbjuder rådgivning.
-
Tillväxtverket – vinterturismen till Sverige fortsätter öka visar statistik
Under vintern 2025–2026 registrerades det 22,1 miljoner gästnätter i Sverige enligt Tillväxtverket. Det visar att vinterturismen ökar.
-
Agility-SM 2026 kommer till Jönköping för första gången
Jönköping är värdstad för ett av Sveriges största hundsportevenemang när Agility-SM avgörs den 25–28 juni.
-
Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm
Länsstyrelsen har upphävt beslutet om att införa miljözon 3 i Stockholms innerstad. Det välkomnas av besöksnäringen.
-
SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter
SkiStar har beviljats bygglov för att återuppbygga den klassiska 1000-metersliften i Åre inför kommande vintersäsong.
-
Invite Guest Technology blir strategisk teknologileverantör för Strawberry Livings nya satsning
Ett av Nordens största boendeprojekt för anställda inom byggindustrin tar i bruk Invites norskutvecklade gästportallösning
-
Turism i Sverige utanför sommarhögsäsongen växer snabbast
Sedan 2015 har antalet gästnätter ökat snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt Visit Sweden.
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala f...
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 genomfördes i Kiruna den 21-22 april. Det samlade cirka 200 deltagare från...
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden. Det är en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping. Med sina...
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
Nu har det gått en dryg månad sen det nya resegarantisystemet trädde i kraft och effekterna av den nya lagen, har...
-
-
Gästbloggare
-