-
Popens hotell går med i hotellorganisation
Pop House Hotel (tidigare Melody Hotel) som ägs av tidigare ABBA-medlemmen Björn Ulvaeus, Pelle Lindberg och Conni Jonsson går nu med i BW Premier Collection. Björn Ulvaeus kommenterar i ett pressmeddelande att han tror att hotellets varumärke kommer att stärkas genom medlemsskapet. ”-Dessutom får vi tillgång till fler distributionskanaler och därmed många nya gäster”.
Även på Best Westerns huvudkontor är man mycket nöjda: ”- POP House Hotel är en fantastiskt trevlig produkt, som vi ser fram emot att få börja arbeta med”, säger Johan Kukacka, VD för Best Western Scandinavia. ”-Det känns verkligen roligt att vi i Sverige lyckats bli både först och näst först ut i världen med BW Premier Collection Hotell”.
BW Premier Collection är Best Westerns nya soft brand. Kraven på hotellen för att bli uttagna är att de måste ha minst 4 stjärnor och en hög ranking på Trip Advisor. Vidare måste hotellet ligga i en storstad, ett förstklassigt Resort-hotell eller kunna erbjuda en unik produkt.
Pop House Hotel ligger granne med Gröna Lund i Stockholm. Hotellet har 49 rum och är numera integrerat med ABBA The Museum och Swedish Music Hall of Fame. Hotellet har som mål att skapa ett Musikens hus i Stockholm.
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Pop House Hotel
-
SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna
Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder
-
Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro
Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.
-
Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?
Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?
-
Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap
Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
-
Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.
-
Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
I september tar två välkända profiler över en verksamhet vid Åre torg. Åre Hostel har som målsättning att öppna i vinter.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största or...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
Trillevallen, Södra Årefjällen söker nu efter sin framtida VD. En operativ ledare med marknad oc...
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
Den 1 september tar Cecilia Lind och Isabel Hamilton över verksamheten i fastigheten vid Åre torg som tidigare ha...
-
-
Gästbloggare
-