-
Stockholms skärgård lockar utländska arbetstagare
Strömma Turism & Sjöfart har lyckats rekrytera personal från alla världens hörn till sommarsäsongen.
Varje år anställer man 6.000 personer för att kunna erbjuda sightseeingturer i Stockholms skärgård. I år har man lyckats locka personer från 27 länder och som talar 53 språk.
”- Med tanke på att 3 av 5 av våra gäster är internationella så håller även vi en hög internationell standard, vilket specifikt innebär att våra anställda i år kommer från 27 länder och talar 53 olika språk”, säger Peter Henricson, affärsområdeschef på Strömma Turism och Sjöfart.
En av de säsongsanställda är Andrea Diaz från Mexiko. I samband med att hon flyttade till Sverige så letade hon efter ett roligt jobb. Men eftersom Andrea inte pratade svenska var arbetsmarknaden begränsad.
”- Jag fick då jobb som innesäljare på Stromma där man efterfrågade språkkunskaper och gärna anställer positiva personer som tycker om människor. Det stämmer bra överens med mig. Jag hade ingen tidigare erfarenhet av arbete inom turistnäringen, men jobbet var roligt och utvecklande”, säger Andrea Diaz.
Sommaren därefter fortsatte Andrea att jobba för Stromma och hade då hunnit lära sig svenska:
”- Jag trivdes och gillar att möta turister. Nu är jag inne på mitt tredje år – nu som anställd på heltid på huvudkontoret”, avslutar Andrea.Arbetsuppgifterna skiftar
För de som lyckas få en sommaranställning hos Strömma finns många olika yrken: busschaufförer, försäljare, matroser, kaptener, värdar med flera. De arbetar på bussar och båtar.Stockholm är en av världens mest populära turiststäder. Varje år besöks vår huvudstad av 14 miljoner turister.
Källa: Strömma Turism & Sjöfart AB
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Strömma Turism & Sjöfart
-
Tillväxtverket – vinterturismen till Sverige fortsätter öka visar statistik
Under vintern 2025–2026 registrerades det 22,1 miljoner gästnätter i Sverige enligt Tillväxtverket. Det visar att vinterturismen ökar.
-
Agility-SM 2026 kommer till Jönköping för första gången
Jönköping är värdstad för ett av Sveriges största hundsportevenemang när Agility-SM avgörs den 25–28 juni.
-
Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm
Länsstyrelsen har upphävt beslutet om att införa miljözon 3 i Stockholms innerstad. Det välkomnas av besöksnäringen.
-
SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter
SkiStar har beviljats bygglov för att återuppbygga den klassiska 1000-metersliften i Åre inför kommande vintersäsong.
-
Invite Guest Technology blir strategisk teknologileverantör för Strawberry Livings nya satsning
Ett av Nordens största boendeprojekt för anställda inom byggindustrin tar i bruk Invites norskutvecklade gästportallösning
-
Turism i Sverige utanför sommarhögsäsongen växer snabbast
Sedan 2015 har antalet gästnätter ökat snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt Visit Sweden.
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Det växande intresset för campingsemester i Sverige fortsätter, både bland svenska och internationella gäster. Sa...
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala f...
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 genomfördes i Kiruna den 21-22 april. Det samlade cirka 200 deltagare från...
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden. Det är en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping. Med sina...
-
-
Gästbloggare
-