-
Destinationen som får ett nytt idrottshotell
Uppsala har länge lockat idrottsintresserade och utövare. Nu öppnar ett nytt idrottshotell som skall hjälpa och stödja föreningslivet. Uppsalas största hotell
Det nya hotellet heter Arenahotellet och ligger mittemellan IFU Arena och Gränbystaden. Hotellet blir Uppsalas största med sina 620 bäddar. Varje hotellkorridor har sin egen prägel och dekoreras med olika idrotter. Rummen som ligger i korridoren för basket har extra långa sängar för att basketspelarna skall få en bekväm vistelse.
Hotellet erbjuder också Wi-Fi, ett stort TV-kanalutbud för sport och air conditioning. På översta våningen finns en relaxavdelning och parkeringen har totalt fyra handikapplatser och sju ladd stolpar för elbilar.
”- Genom att vi ligger precis intill IFU Arena så vet vi att det kommer folk hit och därför har det känts naturligt att det också finns ett stort hotell här. Men vi är inte bara ett hotell för idrottare, utan också ett komplement till cityhotellen. Alla är välkomna hit”, säger Jenny Engström, Arenahotellet.
Målgruppen för Arenahotellet är idrottare, föreningar, evenemangsbesökare, konferensgäster och andra stora grupper som besöker Uppsala. Det innebär att det blir många yngre besökare och för de har man byggt ett spelrum med X-box och Playstation-konsoller.
Egenutvecklat bonussystem
Unikt är att hotellet har ett egenutvecklat bonussystem som skall hjälpa och stödja föreningslivet i Uppland. Det går till så att varje idrottslag har en kod som de boka rummen direkt på hotellets hemsida eller per telefon. Åtta procent av summan av bokningen betalas tillbaka till föreningen.
”- Vårt koncept för cashback är unikt och gäller 365 dagar om året. Vi har ett tydligt fokus mot idrotten och vill ge något tillbaka till föreningslivet i regionen. Det här är ett sätt att både få uppmärksamhet och nya kunder men samtidigt hjälpa idrotten i Uppland”, säger Jenny Engström, Arenahotellet.
Uppsala växer som evenemangsstad
Jenny Engström ser ljust på framtiden för besöksnäringen i Uppsala.
”- Jag tror att Uppsala kommer att växa som evenemangsstad framöver. Det sker redan nu många möten i Uppsala, men de flesta är ganska små. Med nya hotell, arenor och konferensanläggningar finns utrymme för mer. Vi ligger nära Arlanda, är lite billigare än Stockholm, vi erbjuder även gratis parkering till våra hotellgäster”.
Arenahotellet invigdes den 10 november 2017.
Källa: Arenahotellet i Uppsala
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Arenahotellet
-
Hela Sverige till Norrköping för Svenska Destinationsdagarna
Rekordmånga deltagare kommer till södra Sverige när Norrköping är värd för Svenska Destinationsdagarna den 19 – 20 mars.
-
Christer Fogelmarck blir ny VD för Visita
Christer har lång erfarenhet inom den svenska besöksnäringen och kommer närmast från rollen som VD och koncernchef på Parks and Resorts
-
SAS satsar på Kiruna med nattstopp och fler avgångar
SAS inför nattstopp i Kiruna med start oktober. Samt ökar avgångarna från Köpenhamn till Kiruna för att möta ett växande intresse.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer/Utställningar samt Utmärkelser/Initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i februari
I februari ökade antalet belagda hotellrum med drygt 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Destinationsdagen Jönköping 2026 – människor, mod och framtidstro i fokus
Hur skapar man en attraktiv plats där människor vill bo, arbeta, investera i och besöka? Frågor som diskuterades under dagen.
-
SRF – förödande när flyglinjer hotas av nedläggning
Flera flyglinjer (och därmed flygplatser) hotas av nedläggning enligt ett förslag från Trafikverket. SRF är kritiska till beslutet.
-
Februari blev rekordmånad för Wasaline – Iskryssningar populära
Flera grupper från Europa har valt att resa med Wasaline för att uppleva vinterlandskapet i Kvarkenregionen
-
Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis
Gäller för resenärer på helgavgångarna mellan Stockholm och Oslo via Karlstad
-
Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
Styrelsen för Turistrådet Västsverige har utsett Marie Linde till ny verkställande direktör för Turistrådet Västs...
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort i Strömstad har nyligen utsetts till en av de absolut högst klassade campingplatser...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis
Vy Tåg lanserar ett nytt lojalitetsinitiativ för resenärer på helgavgångarna mellan Stockholm och Oslo vi...
-
-
Gästbloggare
-
