-
Swedish Lapland Visitors Board får ny VD – Andreas Lind
Andreas Lind blir ny VD för Swedish Lapland Visitors Board. Han kommer närmast från rollen som Näringslivschef på Länsstyrelsen i Norrbotten. Innan dess var han VD för Norrbottens Handelskammare.
“För mig känns Andreas som en verklig topprekrytering.” Säger Jalle Svanberg, styrelseordförande i Swedish Lapland Visitors Board. “Besöksnäringen har vuxit fram till en ny basnäring i vår arktiska region och med Andreas kan vi gå in i nästa fas, att bli en än starkare aktör inom den egna näringen men också i den regionala utvecklingen.”
Känns inspirerande för Andreas
Andreas Lind kommer närmast från Länsstyrelsen Norrbotten, där han sedan 2014 varit Näringslivschef. Innan det var han VD för Norrbottens Handelskammare mellan åren 2008 och 2014.
“Genom mitt arbete på både Länsstyrelsen och Handelskammaren har jag haft möjlighet att följa utvecklingen i Swedish Lapland på nära håll, så självklart känns det inspirerande att få chansen att arbeta med en organisation i stark medvind.” Säger Andreas Lind. “Besöksnäringen inom destinationen är i kraftig tillväxt och har dessutom tagit jättekliv i sin professionalisering de senaste åren. Jag ser verkligen fram emot att få vara en del av denna professionella organisation och att dagligen verka för att skapa bättre förutsättningar för alla duktiga företag i regionen.”
Andreas Lind tillträder tjänsten som VD för Swedish Lapland Visitors Board den första november och kommer då under en tid att arbeta parallellt med tidigare VD.
- Text: Swedish Lapland Visitors Board
- Foto: Swedish Lapland Visitors Board
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna
Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder
-
Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro
Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.
-
Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?
Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?
-
Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap
Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
-
Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.
-
Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största or...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
Den 1 september tar Cecilia Lind och Isabel Hamilton över verksamheten i fastigheten vid Åre torg som tidigare ha...
-
Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni
I juni 2026 ökade antalet belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Logiintäkterna ökad...
-
-
Gästbloggare
-