-
Örebro först i Sverige med konceptet Slowcation
Nu lanserar Örebro som första destination i Sverige ett helt nytt uttryck: Slowcation. Här blir en härligt avkopplande minisemester i en vacker stad en oas i en stressig vardag där besökarna i lugn och ro kan landa inför julens helger.
Bakom kampanjen står marknadsföringsbolaget Örebrokompaniet. Budskapet kommuniceras genom annonser på Facebook och ett samarbete med Att resa-podden.
En nära get away-stad
Syftet med kampanjen är att profilera Örebro som en nära get away-stad och skapa fler reseanledningar i en tid på året som tidigare inte varit en semesterperiod.
Kampanjen utgår från begreppet slowcation, ett nytt ord som destinationen Örebro är först i Sverige med att använda. Det är en reaktion mot den senaste tidens trend med kortresor där syftet är att hinna med maximalt med upplevelser på minimal tid.
På en slowcation fokuserar man på ”varandet” istället för ”görandet”. Detta passar förstås extra bra inför jul, då december vanligtvis är en stressad månad för många.
Tre olika typer av hotellgäster
Kampanjen drar igång under vecka 47 och fokuserar på hotellupplevelsen genom att lyfta tre olika typer av hotellgäster. Tanken är att målgruppen ska känna igen sig och bli inspirerade att boka en hotellvistelse i Örebro.Typ 1: Hotellhängaren
Hotellhängaren trivs i sorl och umgås gärna med andra i hotellets lounge. De siktar in sig på en mysig hörna och har möjligtvis med sig en bok att läsa. De återvänder ofta till samma hotell och därmed lär känna personalen extra.Typ 2: Maratonmysaren
Maratonmysaren boar in sig på hotellrummet och fokuserar starkt på egentid. Trots att dessa personer vanligtvis visar socialt beteende, så upplevs de som skygga under slowcation och söker oftast inte fysiskt kontakt med någon.Typ 3: Ladylufsaren
Ladylufsare har bara ögon för sina älskade och en slowcation för dessa betyder kvalitetstid deluxe med guldkant på det mesta. Ladylufsare förekommer alltid i par och socialiserar sällan med andra förutom sin partner då de verkar leva i en helt egen bubbla.Läs mer om Slowcation konceptet i Örebro här.
- Text: Örebrokompaniet & Isa Mörk
- Foto: Örebrokompaniet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten
Höga Kusten fortsätter att stärka sin position. Under 2025 noterades 749 868 gästnätter - en ökning på 14,4 % jämfört med 2024.
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Trots världsläget, energipriser och den globala osäkerhet som råder.
-
Viking Line upplever en internationell reseboom till Norden
Den internationella turismen växer snabbt i Norden. Viking Line ser att antalet och andelen utländska resenärer ökar.
-
Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
Naturturismföretagen bjuder in till Forum för naturturism 22 maj på Djurgården i Stockholm och temat är ”Från värdskap till global räckvidd”
-
Från succé till upplevelse – ny digital deckarvandring i Norrköping
Nyligen lanserade Upplev Norrköping en digital deckarvandring i Emelie Schepps fotspår, där man kliver in i Jana Berzelius värld.
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytt på Gröna Lund. Förutom nya åkturen Spindeln så bjuder parken på k-pop och smarrig mat.
-
Vrak – Museum of Wrecks är Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks har tilldelats utmärkelsen Årets museum 2026 av Sveriges Museer och Svenska ICOM.
-
Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka
För åttonde året i rad livesänds SVT:s Den stora älgvandringen. Ett naturfenomen som engagerar tittare världen över.
-
Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring
Beslutet att halvera nattågstrafik påverkar tillgänglighet och utveckling skriver Arctic Sweden Visitors Board i ett öppet brev.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
Den här veckan är det mest under Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter Desti...
-
Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center
Mitt i det västsvenska landskapet, där åkrar möter historia och stillheten får ta plats, växer nya idéer fram. Et...
-
Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring
Beslutet att halvera nattågstrafik till Norrbotten är inte ett marginellt trafikbeslut. Det är ett strukturellt i...
-
Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka
I helgen startade årets säsong av SVT:s tv-succé Den stora älgvandringen. För åttonde året i rad...
-
-
Gästbloggare
-