-
Bra utfall av Rally Sweden och mycket på gång i Umeå
Under perioden 1 februari till 15 mars genomförde Visit Umeå tillsammans med kommunikationsbyrån Henson en mediamätning av Rally Sweden 2022. Destinationsbolaget gjorde även två andra undersökningar för att se vad Umeåbor och tillresta tyckte om det stora evenemanget.
Under de senaste åren har hotell- och restaurangnäringen i Umeå haft en stark tillväxt. Den snabba utvecklingen i kombination med pandemin har påverkat kompetensförsörjningen negativt. Med en ny marknadsföringskampanj och en jobbmässa hoppas Visit Umeå kunna skapa intresse för och locka arbetssökande till branschen.
Umeå och Rally Sweden fick stor synlighet i media
Under perioden 1 februari till 15 mars genomförde Visit Umeå tillsammans med kommunikationsbyrån Henson en mediamätning av Rally Sweden 2022. Undersökningen visar att evenemanget har haft stor synlighet nationellt och internationellt.
“Med en så här stor satsning från Umeås sida är det självklart att vi vill undersöka hur stor spridningen blivit medialt. Det är viktigt att få en överskådlig bild men också spännande att se genomslaget som enskilda inlägg har haft. Eftersom detta var första året för Rally Sweden i Umeå så tar vi med oss resultatet som jämförelsesiffror till kommande år.” Säger Gabriella Hed Vall, tf VD på Visit Umeå.
Resultatet av mediamätningen består av artiklar och sociala medier som både nämner rally-relaterade termer och Umeå i samma text.
Här följer några exempel på resultat:
♦ Media nämnde rallyt i minst 76 länder runt om i världen.
♦ 1 989 artiklar skrevs i digitala medier med en sammanlagd räckvidd på 89 miljoner läsare.
♦ Det gjordes 2 920 omnämnanden i sociala medier med en sammanlagd räckvidd på 55 miljoner läsare.
♦ 302 omnämnanden gjordes i svenska tryckta medier och 95 i svensk TV och radio.
♦ Internationellt nämndes rallyt och Umeå totalt i 551 olika källor.
Så tyckte Umeåbor och tillresta besökare om Rally Sweden 2022
Visit Umeå genomförde också två andra undersökningar under Rally Sweden för att ta reda på upplevelsen av evenemanget hos såväl Umeåbor som tillresta besökare. I båda undersökningarna får Rally Sweden höga betyg med NPS- och NKI-värden som ligger över genomsnittet för nationella arrangemang.
Så tyckte lokalbefolkningen
Undersökningen genomfördes av Upplevelseinstitutet och i en webbpanel fick 511 kommuninvånare svara på frågor om Rally Sweden.
♦ 95% av de tillfrågade vet om att evenemanget genomförts även om 77% inte besökt några tävlingar eller kringarrangemang.
♦ 70% av kommunens invånare anser att det är viktigt att Umeå kommun arrangerar stora evenemang i allmänhet, och 73% är positiva till att Umeå valt att arrangera Rally Sweden.
♦ När det kommer till evenemang och lokal stolthet uppger 56% av undersökningens deltagare att de blir mer stolta över Umeå tack vare ett världsevenemang som Rally Sweden.
♦ Bland de invånare som inte besökt evenemanget i år svarar 50% att de ändå, trots att de inte varit på plats, blir mer stolta.
♦ Bland de som besökt evenemanget uppger 88% att de känner sig mer stolta över Umeå.Undersökningen visar att evenemangets NKI (Nöjd Kund Index) är högt. Bland de som tagit del av evenemanget ligger NKI-värdet för 2022 på 78 (jämfört med Sverigesnittet totalt på 76).
Så tyckte tillresta besökare
Undersökningen genomfördes av Upplevelseinstitutet genom 500 fysiska intervjuer. Av de intervjuade är andelen tillresta 46%.
♦ Av de som besökt Rally Sweden tidigare anser 62% att upplevelsen var bättre i Umeå jämfört med tidigare evenemang och 99% av de inresta besökarna vill besöka Rally Sweden igen.
♦ 96% uppger att de vill besöka Umeå igen i andra sammanhang än Rally Sweden.
♦ 70% kan tänka sig att rekommendera Rally Sweden till vänner eller kollegor.Evenemanget får 62 i NPS (Net Promoter Score). Betyget är som högst bland de som besökt Rally Sweden tidigare (73) och turister (64). Betyget är långt över snittet för idrottsevenemang med betalande publik (40) och Upplevelseinstitutets totala evenemangsdatabas (44).
Evenemangets NKI (Nöjd Kund Index) uppgår till 85. Ett mycket bra betyg jämfört med Upplevelseinstitutets evenemangsdatabas (genomsnitt 76 på totalnivå och 78 för betalande publik vid idrottsevenemang).

Marknadsföringskampanj och jobbmässa för att locka personal
Under de senaste åren har hotell- och restaurangnäringen i Umeå haft en stark tillväxt och hela regionen har ett brett och högkvalitativt utbud av besöksmål och aktivitetsföretag.
Den snabba utvecklingen i kombination med pandemin har påverkat kompetensförsörjningen negativt. Med en ny marknadsföringskampanj och en jobbmässa hoppas Visit Umeå kunna skapa intresse för och locka arbetssökande till branschen.
“Vi vet att många av våra företag haft stora utmaningar med rekryteringen en längre tid. Nu har dessutom pandemin släppt taget och det finns ett behov av att växla upp inför sommaren vilket gör att behovet av ny arbetskraft är större än någonsin. Genom marknadsföringskampanjen och att vi är med och arrangerar en jobbmässa hoppas vi att kunna bidra till att föra samman besöksnäringens företag med potentiella nya medarbetare i världens roligaste näring.” Säger Gabriella Hed Vall, tf VD på Visit Umeå.
En jobbmässa för besöksnäringen i maj
Marknadsföringskampanjen planeras att starta i slutet på april och kommer att ske i sociala och digitala medier. Personer från näringen är med och skapar en del av innehållet där de berättar om sin personliga resa och varför de valt att arbeta i näringen.
Den 18 maj arrangeras också en jobbmässa för besöksnäringen. Arrangörer är Umeå kommun näringsliv i samarbete med Visit Umeå och Visita norrland. Här får arbetssökande och arbetsgivare från hotell, restaurang och aktivitetsföretag möjlighet att knyta kontakter.
“Vi är gärna med i samarbeten som detta. Att gemensamt med näringen, destinationsbolaget och bransch- och arbetsgivarorganisationen jobba för att fler söker sig till branschen är viktigt.” Säger Anna Molin, Näringslivsutvecklare Umeå kommun näringsliv.
- Text: Visit Umeå & Isa Mörk
- Foto: Visit Umeå
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen
-
Östersund signerar globalt klimatåtagande för evenemangs- och besöksnäringen
Genom att ansluta sig till Glasgow Declaration on Climate Action in Tourism tar Östersund steg i arbetet för en mer hållbar destination.
-
Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige
Den 6–10 september genomförde Turistrådet Västsverige en visningsresa för internationella researrangörer på temat kultur.
-
Coolcation-trenden gav fler internationella resenärer till Viking Line
Under sommaren reste 10 % fler internationella gäster med Viking Line jämfört med 2025. Det speglar efterfrågan på svalare resor.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En händelserik augusti drev efterfrågan och tillväxt.
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Under årets Captains Cruise med Nordic Tourism Collective diskuterades viktiga frågor för nordisk turism med skärgården som inramning
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
Skellefteå Airport i projekt för framtidens regionalflyg
Tillsammans med organisationer från sju länder ska Skellefteå Airport bidra till att utveckla lö...
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Teknik, marknadsförändringar, hållbarhet och ansvaret för att värna våra destinationer stod i centrum när den nor...
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de god...
-
-
Gästbloggare
-