-
Snö och vinterns magi lockade Bianca Ingrosso till Icehotel
Bianca Ingrosso är en framgångsrik entreprenör och en av Sveriges mest kända personer. Hennes sminkimperium Caia omsätter 100-tals miljoner och på helgerna ses den självbetitlade talkshowen ”Bianca” av hundratusentals människor. I sociala medier följer dessutom över en miljon människor hennes liv. Förra vintern följde de med henne till Kiruna och Icehotel via bilder och storys. Och nu syns snö, vinter och Icehotel åter i flödet tillsammans med Bianca.
Starka resmål skapar mer än bara gästnätter
När Bianca Ingrosso besökte Kiruna i början av året var intresset enormt. Spekulationer kring vad hon gjorde på Icehotel trillade in i hennes kommentarsfält. Sedan dess har hon startat egen talkshow under namnet ”Bianca” och intresset för henne är kanske större än någonsin? I oktober kickade marknadsföringen av kosmetikföretaget Caias adventskalender igång. Den kampanjen visade sig vara anledningen till besöket i Kiruna, Jukkasjärvi och på Icehotel.
“Att Icehotel, skönhetsprodukterna och Bianca Ingrosso är den gyllene treenigheten för advents-kampanjen är ett exempel på att starka resmål skapar mer än bara gästnätter. Jag tänker också att vi inte ska underskatta betydelsen av att Jukkas- och Kirunabor ser denna framgångsrika tjej besöka och välja deras plats, kanske skapar det lite extra stolthet för platsen?” Säger Johanna Ögren, marknadsstrateg på Swedish Lapland Visitors Board. ”Dessutom, den superintressanta och köpstarka målgrupp som Caia når, nås nu även av vår arktiska natur. Produkten som beskrivs ”Inspirerad av skandinavisk vinter, frostiga kalla dagar och norrsken”. De arktiska värden som resmålet Swedish Lapland förknippas med, är värden som även andra företag vill bygga sin kommunikation kring. Vår arktiska vardag har en unik lyskraft.”
Icehotel är ett hem för en isdrottning
Det är en påkostad produktion, med både filmer och stillbilder från ishotellets exteriör och interiör. Här kan du se delar av materialet. Så varför blev Icehotel som inspelningsplats?
“Icehotel valdes som inspelningsplats eftersom vårt ledord för julkalenderns kampanj var ”Nordisk isdrottning”, och det finns bara en plats i Norden där en isdrottning skulle bo – ishotellet. På ishotellet lyckades vi skapa en riktigt vintersagovärld, med ambitionen att inspirera våra kunder att ta vara på vinterns magi och låta den stå för fest, glamour och ögonblick att minnas.” Berättar Emelie Sundesten, chef för produkt & varumärke på CAIA.
- Text: Swedish Lapland Visitors Board
- Foto: CAIA
-
Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?
Lönetransparensdirektivet från EU träder i kraft nästa år. Det kommer ställa ökade krav på företag. Grant Thornton erbjuder rådgivning.
-
Tillväxtverket – vinterturismen till Sverige fortsätter öka visar statistik
Under vintern 2025–2026 registrerades det 22,1 miljoner gästnätter i Sverige enligt Tillväxtverket. Det visar att vinterturismen ökar.
-
Agility-SM 2026 kommer till Jönköping för första gången
Jönköping är värdstad för ett av Sveriges största hundsportevenemang när Agility-SM avgörs den 25–28 juni.
-
Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm
Länsstyrelsen har upphävt beslutet om att införa miljözon 3 i Stockholms innerstad. Det välkomnas av besöksnäringen.
-
SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter
SkiStar har beviljats bygglov för att återuppbygga den klassiska 1000-metersliften i Åre inför kommande vintersäsong.
-
Invite Guest Technology blir strategisk teknologileverantör för Strawberry Livings nya satsning
Ett av Nordens största boendeprojekt för anställda inom byggindustrin tar i bruk Invites norskutvecklade gästportallösning
-
Turism i Sverige utanför sommarhögsäsongen växer snabbast
Sedan 2015 har antalet gästnätter ökat snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt Visit Sweden.
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Det växande intresset för campingsemester i Sverige fortsätter, både bland svenska och internationella gäster. Sa...
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala f...
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden. Det är en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping. Med sina...
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 genomfördes i Kiruna den 21-22 april. Det samlade cirka 200 deltagare från...
-
-
Gästbloggare
-