-
Jacy’z intar ytterligare en våning i skyskrapan – lanserar Sky Affairs
Lite drygt en månad har gått sedan dörrarna till Jacy’z Hotel & Resort slogs upp på vid gavel. Nu intar citydestinationen ytterligare en våning i den majestätiska byggnaden. På våning 24 lanseras Sky Affairs. Det är 500 kvadratmeter dedikerade till möten och konferens som snart öppnar tillsammans med fler spännande nyheter under 2023.
“Vi gillar att överraska våra gäster och vår ambition är att Jacy’z ska vara ”the gift that keeps on giving”. Att vi nu kan erbjuda denna krispiga nyhet för alla som vill boka ett möte eller en konferens i Göteborgsområdet är magiskt.” Säger Jimmy Olsson, CEO.
Trycket på mötesrum i huset har varit massivt
Sedan november 2022 erbjuder Jacy’z Hotel & Resort i centrala Göteborg två olika hotellkoncept. En pool club, en sports club samt flera restauranger och barer. Sedan öppningen har de redan hunnit öppna Gabys – ytterligare en lunchrestaurang och deli, till alla boende och arbetande i Gårdaområdets stora glädje.
Under 2023 kommer det att tillkomma ännu fler nyheter. En första nyhet under 2023 är Jacy’z Sky Affairs, ett helt våningsplan dedikerat till möten och konferens.
Utsikten nästan 100 meter ovanför marken kommer att vara spektakulär, utlovar Business Opportunity Manager Christopher Grujovic:
“Från våning 24 kommer du att kunna blicka ut över hela staden. Det är en riktigt häftig plats som verkligen kommer att imponera! När det gäller våra möten, eller Meetings & Celebrations som vi har valt att kalla det, har vi sett en oerhört stor efterfrågan sedan öppning. Trycket på våra 16 mötesrum på plan tre och fyra har varit massivt, vilket så klart är väldigt roligt. Den gör att det nu känns väldigt lämpligt att vi nu ska växla upp och erbjuda ytterligare 500 kvadratmeter i form av sju mötesrum.”
Utsikten som är ”the big deal”
Jimmy Olsson är övertygad om att konceptet kommer att gå hem hos alla som vill ta sina möten till nästa nivå:
“När vi utvecklar våra olika koncept är en viktig del att se till alla dimensioner av upplevelsen. Ett mötesrum kan vara bara ett mötesrum där dagordningen blir överstökad men det kan också vara så mycket mer. Om man designar och planerar på rätt sätt kommer det både att finnas utrymme för skratt, kreativitet och gott snack. Just för mötesrummen på våning 24 är det utsikten som är ”the big deal”, det som verkligen sätter pricken över i:et i upplevelsen. Det är den som man både kommer att fota till inlägget på LinkedIn och berätta om när man är tillbaka på kontoret.”
Har nu öppnat för mötes- och eventbokningar
Det är inte bara utsikten som kommer att vara spektakulär. Mjuka fåtöljer, tjocka mattor och vacker inredning, som för tankarna till andra sidan Atlanten. Här kommer mötesdeltagarna från och med mars 2023 att kunna koppla upp sig smidigt till både skärmar och wifi och sedan lugnt luta sig tillbaka och njuta av utsikten.
Efter att mötet är slut hägrar allt som huserar i byggnaden bara en hisstur bort och erbjuder både god mat, musik och avslappning för den som väljer att stanna kvar tills efter office hours.
Jacy’z Sky Affairs har nu öppnat upp för mötes- och eventbokningar och i mars 2023 välkomnar de sina första gäster.
- Text: Jacy’z Hotel & Resort
- Foto: Jacy’z Hotel & Resort
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen
-
Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig över landet.
-
Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender
Utvecklingen av cykelturismen drivs av internationella besökare. Sverige står sig starkt som en cykeldestination enligt Visit Sweden.
-
Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen
Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätter ökar och bokningsläget är starkt.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Besöksnäringens ledarforum för alla som vill driva på utvecklingen mot en snabbare omställning och möta likasinnade
-
Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
Visit Skaraborg lanserar en roadtrip på temat konst, vilket gör det enklare än någonsin att upptäcka destinationens kultur.
-
2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries
Nio nya restauranger i Norden har belönats med sin första MICHELIN-stjärna. Svenskar uppmärksammas i guiden.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det råder högtryck hos r360 Resort Systems AB. Som en marknadsledande leverantör av affärs- och bokningss...
-
Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård
Under fyra intensiva majdagar fick Östergötlands skärgård finbesök. Sju utvalda journalister från Danmark, Tyskla...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Välkommen till BarCamp 2026 – besöksnäringens ledarforum som riktar sig till dig som är verksam i b...
-
-
Gästbloggare
-