-
Jacy’z intar ytterligare en våning i skyskrapan – lanserar Sky Affairs
Lite drygt en månad har gått sedan dörrarna till Jacy’z Hotel & Resort slogs upp på vid gavel. Nu intar citydestinationen ytterligare en våning i den majestätiska byggnaden. På våning 24 lanseras Sky Affairs. Det är 500 kvadratmeter dedikerade till möten och konferens som snart öppnar tillsammans med fler spännande nyheter under 2023.
“Vi gillar att överraska våra gäster och vår ambition är att Jacy’z ska vara ”the gift that keeps on giving”. Att vi nu kan erbjuda denna krispiga nyhet för alla som vill boka ett möte eller en konferens i Göteborgsområdet är magiskt.” Säger Jimmy Olsson, CEO.
Trycket på mötesrum i huset har varit massivt
Sedan november 2022 erbjuder Jacy’z Hotel & Resort i centrala Göteborg två olika hotellkoncept. En pool club, en sports club samt flera restauranger och barer. Sedan öppningen har de redan hunnit öppna Gabys – ytterligare en lunchrestaurang och deli, till alla boende och arbetande i Gårdaområdets stora glädje.
Under 2023 kommer det att tillkomma ännu fler nyheter. En första nyhet under 2023 är Jacy’z Sky Affairs, ett helt våningsplan dedikerat till möten och konferens.
Utsikten nästan 100 meter ovanför marken kommer att vara spektakulär, utlovar Business Opportunity Manager Christopher Grujovic:
“Från våning 24 kommer du att kunna blicka ut över hela staden. Det är en riktigt häftig plats som verkligen kommer att imponera! När det gäller våra möten, eller Meetings & Celebrations som vi har valt att kalla det, har vi sett en oerhört stor efterfrågan sedan öppning. Trycket på våra 16 mötesrum på plan tre och fyra har varit massivt, vilket så klart är väldigt roligt. Den gör att det nu känns väldigt lämpligt att vi nu ska växla upp och erbjuda ytterligare 500 kvadratmeter i form av sju mötesrum.”
Utsikten som är ”the big deal”
Jimmy Olsson är övertygad om att konceptet kommer att gå hem hos alla som vill ta sina möten till nästa nivå:
“När vi utvecklar våra olika koncept är en viktig del att se till alla dimensioner av upplevelsen. Ett mötesrum kan vara bara ett mötesrum där dagordningen blir överstökad men det kan också vara så mycket mer. Om man designar och planerar på rätt sätt kommer det både att finnas utrymme för skratt, kreativitet och gott snack. Just för mötesrummen på våning 24 är det utsikten som är ”the big deal”, det som verkligen sätter pricken över i:et i upplevelsen. Det är den som man både kommer att fota till inlägget på LinkedIn och berätta om när man är tillbaka på kontoret.”
Har nu öppnat för mötes- och eventbokningar
Det är inte bara utsikten som kommer att vara spektakulär. Mjuka fåtöljer, tjocka mattor och vacker inredning, som för tankarna till andra sidan Atlanten. Här kommer mötesdeltagarna från och med mars 2023 att kunna koppla upp sig smidigt till både skärmar och wifi och sedan lugnt luta sig tillbaka och njuta av utsikten.
Efter att mötet är slut hägrar allt som huserar i byggnaden bara en hisstur bort och erbjuder både god mat, musik och avslappning för den som väljer att stanna kvar tills efter office hours.
Jacy’z Sky Affairs har nu öppnat upp för mötes- och eventbokningar och i mars 2023 välkomnar de sina första gäster.
- Text: Jacy’z Hotel & Resort
- Foto: Jacy’z Hotel & Resort
-
Sälen efter snöfallet – starka förutsättningar inför sportlovet och ända fram till påsk
Djup snö i Sälen ger goda förutsättningar för fin skidåkning nu och resten av säsongen
-
Trender inom turism – Går det förutsäga framtidens resande?
Robert Pettersson om framtidens resande och alla dessa trendrapporter som kommer runt årsskiften
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – december 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild baserad på data. December visade en positiv utveckling med hög beläggning.
-
Destination Sigtuna rekryterar Kristina Pernevill som ny marknads- och kommunikationschef
Hon tillför en gedigen erfarenhet av strategiskt och operativt kommunikationsarbete från bland annat Stockholm Business Region och Svenska institutet
-
Visit Sweden vill locka turister med klassisk, svensk tristess
Lyfter det som en bra utgångspunkt för återhämtning, ny kreativitet och balans i livet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2026
Mest under Destination, Möten/Event, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Göteborg utsedd till Sveriges främsta idrottskommun och evenemangskommun
Lyfter Göteborgs långsiktiga och strategiska arbete för att vara en levande idrotts- och evenemangsstad
-
Thérèse Lorenius utses till ny Business Director för VR Snabbtåg
Hon har en gedigen bakgrund i ledande befattningar på SAS bland annat
-
Skellefteå Kraft ska producera hållbart flygbränsle i Skellefteå
SkyKraft kommer bli en produktionsanläggning för hållbart flygbränsle. Ett samarbetsprojekt mellan Skellefteå Kraft och SkyNRG.
-
Ny rekordnivå – besökare spenderar 10,6 miljarder i Norrbottens kommuner
En ökning med 14 % jämfört med mätningens första år 2019
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december år 2025. När besökssiffrorna för året...
-
Möt Jesper som är boknings- & säljansvarig på Spritmuseum
Hej Jesper, vad jobbar du med på Spritmuseum ? Hej, jag är sälj- och bokningsansvarig på Spritmuseum och ...
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
Vad avgör om en resenär väljer just din plats? För en växande internationell målgrupp är svaret enkelt: upplevels...
-
Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning
Onsdagen den 14 januari öppnar Hammarbybacken för vintersäsongen. Den populära stadsbacken är redo att v...
-
-
Gästbloggare
-