-
MTR Nordic säljer sitt tågbolag MTRX till VR
MTR Nordic har idag tecknat ett avtal med VR-Group Plc om försäljning av MTRX, som kör snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg.
Rankas som ett av Sveriges mest innovativa företag
MTRX har sedan starten 2015 etablerat sig som den punktligaste tågoperatören på sträckan Stockholm-Göteborg. De har de senaste åren har haft Sveriges nöjdaste tågresenärer, enligt Svenskt Kvalitetsindex.
”Vi startade MTRX 2015 med en övertygelse om att det går att erbjuda svenska tågresenärer en ännu bättre tågupplevelse, och under de senaste nio åren har vi gång på gång bevisat just det. Vi är stolta över att driva utvecklingen av svensk tågtrafik med kunden i fokus och jag vill rikta ett stort tack till alla som är med och bidrar till det.” Säger Caroline Åstrand, VD för MTR Nordic.
MTRX har introducerat flera nya serviceerbjudanden för de svenska resenärerna. De rankas som ett av Sveriges mest innovativa företag av Svenskt innovationsindex.
”Försäljningen är ett kommersiellt beslut i linje med de övergripande affärsmålen, med syfte att fortsätta den positiva utvecklingen av MTRX. Vi kommer nu att förbereda för en smidig övergång med resenärernas bästa som högsta prioritet.” Säger Caroline Åstrand.
VR:s verksamhet i den svenska persontrafiken stärks
VR är ett finländskt företag med en gedigen erfarenhet och kompetens inom järnvägsbranschen med verksamheter inom upphandlad stadstrafik, logistik och underhåll samt fjärrtrafik i Finland. VR har varit verksamma i Sverige sedan 2022.
Genom köpet av MTRX utökar VR sin befintliga verksamhet i den svenska persontrafiken från regional trafik till att även inkludera fjärrtrafik.
”Marknaden för kommersiell fjärrtågstrafik i Sverige är mycket attraktiv – och den är ungefär dubbelt så stor som Finlands. Spårtrafikens andel av transporterna är också dubbelt så stor som i Finland. MTRX är en lagom stor och oberoende aktör med god kundupplevelse och medarbetarnöjdhet. De har framgångsrikt tagit positionen som utmanare på den svenska tågmarknaden och har också belönats för sin innovationsförmåga. Jag är övertygad om att vi tillsammans kan fortsätta utveckla nya tjänster för nordiska tågresenärer. Förvärvet stärker också konkurrenskraften för vår befintliga verksamhet inom svensk spårbunden trafik.” Säger VR:s verkställande direktör Elisa Markula.
Försäljningen av MTRX till VR förväntas slutföras i slutet av maj 2024, efter att berörda myndigheter gett sitt godkännande. Under processen har DNB Markets varit finansiell rådgivare samt Cederquist juridisk rådgivare till MTR Nordic.
Läs mer om MTRX på Turismnytt här.
- Text: MTR
- Foto: MTR
-
Floriane lever sin barndomsdröm – Horses of Taiga är årets ekoturismpristagare
Ekoturismpriset delas ut av Naturturismföretagen i samband med Grand Travel Award
-
Hertz Sverige avslutar 2025 med tillväxt i nästan alla segment
Hertz summerar 2025 med en stabil omsättning om ca 1,48 miljarder SEK. Omsättningen ökar i samtliga segment utom ett.
-
Sverige stärker sin attraktionskraft som turistland i Global Soft Power Index 2026
Sverige placerar sig på plats 13 globalt och behåller sin position som Nordens starkaste nation inom soft power
-
Destination Läckö-Kinnekulle i toppskiktet när svenskarna rankar Sveriges resmål
I den nationella undersökningen Resa i Sverige 2025 hamnar Läckö-Kinnekulle på plats 6 av totalt 42 destinationer i Sverige
-
Nordfjord Hotell visar vägen: smart energistyrning och digital gästresa ger mer tid till gästen
Med hjälp av Invite har hotellet effektiviserat sina rutiner, minskat energiförbrukningen och frigjort värdefull tid som nu kan läggas på värdskap och upplevelser
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 4 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter och Stöd/Insatser/Initiativ/Utmärkelser
-
Polska vinterresenärer upptäcker Skellefteå
Genom Ryanairs linje mellan Gdansk och Skellefteå har polacker fått möjlighet att upptäcka Skellefteå och allt som erbjuds där
-
Visita: Fortsatt ökning på hotellmarknaden i december
Antalet belagda hotellrum ökade med knappt 8 procent jämfört med motsvarande månad 2024
-
Utländska besökare och turism – Sveriges fjärde största tjänsteexport: +39% sedan år 2019
Utländska besökare spenderade 93,3 miljarder i Sverige på nio månader
-
Sälen efter snöfallet – starka förutsättningar inför sportlovet och ända fram till påsk
Djup snö i Sälen ger goda förutsättningar för fin skidåkning nu och resten av säsongen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Trender inom turism – Går det förutsäga framtidens resande?
Ska vi tro svensk och internationell forskning kan man förutsäga framtidens resande, även om det bör ske me...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 4 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
Sälen efter snöfallet – starka förutsättningar inför sportlovet och ända fram till påsk
De senaste veckorna har det fallit rikligt med nysnö i Sverige, och prognosen pekar på fortsatt vintervä...
-
Utländska besökare och turism – Sveriges fjärde största tjänsteexport: +39% sedan år 2019
När Sveriges export till och med kvartal tre 2025 sammanställs, är besökare och turister från utlandet Sv...
-
-
Gästbloggare
-