-
Västmanland testar nya grepp för att nå ut internationellt
Västmanland testar något helt nytt när man låter den holländske äventyraren Jeroen Wams resa runt i Västmanland i sommar helt styrd av omröstningar i sociala medier. Människor i hela världen kan rösta på vilka av de 88 olika upplevelser som tagits fram som Jeroen skall genomföra. Efter omröstningen ger han sig ut, rustad med GoPro-kamera och selfiepinne, för att tillfredsställa de röstandes önskningar. Hans resa kan sedan följas i livestreamade reportage och chattar.
Bland de 88 alternativa upplevelserna finns adrenalinfyllda aktiviteter som wake-boarding, rib-båtsturer och grottkrypning men också lugnare historiska turer till Sala Silvergruva, Arboga Medeltidsstad och Engelsbergs bruk. Förutom dessa specifikt västmanländska aktiviteter finns andra typiskt svenska aktiviteter som att cruisa med raggare och äta tunnbrödsrulle vid gatuköket eller ta sig in på en surströmmingsskiva med allt vad det innebär.
Bakgrunden till detta projekt är att semestern trots att den är tänkt att vara avkopplande alltför ofta präglas av stress kring planeringen och alla val man ställs inför. Nu vill man testa om detta kan vara framtidens turism – att låta andra ta hand om det som stressar och bara ”go with the flow”. Allt Jeroen gör har andra röstat fram och han behöver ”bara” genomföra det. Kanske krävs det dock att man är äventyrare för att släppa kontrollen i den utsträckningen…
Eller som Jeroen själv säger: ”Det här är en jätterolig idé och jag är glad att just jag får möjligheten att låta världen bestämma vad jag gör på semestern. Jag är öppen för alla förslag – jag kan till och med äta mask om det krävs, men ni kanske inte gör sånt i Sverige?”
Även om det är Turismfunktionen på Västmanlands Kommuner och Landsting, VKL, som ligger bakom detta så är det de duktiga lokala turistföretagen och deras produkter man vill lyfta fram. Man hoppas på stort engagemang både i Västmanland och resten av världen.
Henrik Wester, turistchef på VKL säger: ”Vårt främsta mål är att öka försäljningen på den internationella marknaden, vilket även ger spinoff-effekter nationellt då allt fler västmanländska produkter även säljs via nationella kanaler. Genom denna kampanj kommer nästan hundra enskilda aktiviteter att lyftas fram, vilka alla på ett eller annat sätt stärker bilden av ett attraktivt Västmanland.”
- Text: Jakob Norrby
-
SAS satsar på Kiruna med nattstopp och fler avgångar
SAS inför nattstopp i Kiruna med start oktober. Samt ökar avgångarna från Köpenhamn till Kiruna för att möta ett växande intresse.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer/Utställningar samt Utmärkelser/Initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i februari
I februari ökade antalet belagda hotellrum med drygt 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Destinationsdagen Jönköping 2026 – människor, mod och framtidstro i fokus
Hur skapar man en attraktiv plats där människor vill bo, arbeta, investera i och besöka? Frågor som diskuterades under dagen.
-
SRF – förödande när flyglinjer hotas av nedläggning
Flera flyglinjer (och därmed flygplatser) hotas av nedläggning enligt ett förslag från Trafikverket. SRF är kritiska till beslutet.
-
Februari blev rekordmånad för Wasaline – Iskryssningar populära
Flera grupper från Europa har valt att resa med Wasaline för att uppleva vinterlandskapet i Kvarkenregionen
-
Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis
Gäller för resenärer på helgavgångarna mellan Stockholm och Oslo via Karlstad
-
Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.
-
Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
Styrelsen för Turistrådet Västsverige har utsett Marie Linde till ny verkställande direktör för Turistrådet Västs...
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort i Strömstad har nyligen utsetts till en av de absolut högst klassade campingplatser...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
-
Gästbloggare
-