-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas världens orienteringsögon mot Skaraborg när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping. Tillsammans står de två städerna värd för ett av årets största internationella idrottsevenemang i området. Ett samarbete som visar styrkan i att tänka större tillsammans.
Idrottsevenemang skapar värden utanför arenan
Ett idrottsevenemang ska inte ses som en kostnad, det är en investering i lokal omsättning. Viktigt för kommunen, föreningslivet och besöksnäringen.
Fokus hamnar ofta på själva tävlingen, men idrottsevenemang skapar värden långt utanför arenan. Hotell fylls, restauranger och butiker får fler kunder och både publik, familjer och media bidrar till ökad aktivitet i området. Samtidigt stärks föreningslivet genom engagemang och viktiga intäkter. Evenemang stärker också platsvarumärket och bidrar till framtidens turism där näringslivet är en aktiv part.
Skara och Lidköping arrangerar gemensamt
Med bara 20 minuter mellan städerna har Skara och Lidköping valt att arrangera världscupen gemensamt. Tillsammans kan städerna erbjuda starka tävlingsarenor, levande stadskärnor och en helhetsupplevelse för både deltagare och besökare.
Evenemanget arrangeras tillsammans med Svensk Orientering och de lokala orienteringsklubbarna IK Gandvik och Lidköpings VSK. Deras engagemang och kunskap är en viktig del i att kunna genomföra ett arrangemang av den här storleken.
Väntas locka många besökare och tittare
Runt 250 av världens bästa orienterare kommer till området för att tävla. Med ledare, familjer, team och publik väntas evenemanget locka många besökare till Skaraborg.
Tävlingarna kommer dessutom att TV-sändas i SVT och ett tiotal internationella kanaler. Vilket innebär att både nationella och internationella tittare får möjlighet att upptäcka Skara och Lidköping.
”Det här är en fantastisk möjlighet att sätta våra städer på kartan och visa upp allt det som gör området unikt. Genom TV-sändningarna får människor världen över se våra stadskärnor, miljöer och den atmosfär som finns här. Samtidigt som vi stärker bilden av Lidköping och Skara som attraktiva evenemangs- och besöksdestinationer.” Säger Andrea Johansson, evenemangsansvarig på Destination Läckö-Kinnekulle.
Tävlingarna genomförs i stadskärnorna
En särskilt häftig del av världscupen är att tävlingarna kommer att genomföras mitt i stadskärnorna. Det gör sporten mer tillgänglig för invånarna och skapar en unik upplevelse där världseliten i orientering möter stadslivet.
”Det är något speciellt när stora internationella evenemang tar plats mitt i staden. Det skapar liv, rörelse och ger invånarna möjlighet att uppleva något nytt och annorlunda på hemmaplan.” Säger Peter Gustavsson, evenemangsansvarig på Skara kommun.
Förhoppningen är att evenemanget ska väcka nyfikenhet hos både deltagare och tittare. Samt inspirera fler att återvända till Skaraborg i framtiden för att upptäcka allt som området har att erbjuda.
Här kan ni läsa mer om Lidköping på Turismnytt.
- Text: Destination Läckö-Kinnekulle
- Foto: Destination Läckö-Kinnekulle
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april
I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer
Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.
-
BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD
För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Allt fler campingplatser väljer att kvalitetssäkra sin verksamhet genom Svensk Camping nationella klassificering.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden har nu publicerat vinnarna av de fem öar som bokstavligen mer än halva världen tävl...
-
-
Gästbloggare
-