-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april
I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Samtidigt ökade genomsnittspriserna, detta enligt statistik från branschorganisationen Visita.
Intäkterna ökar mycket mer än beläggningen
I storstäderna ökade antalet sålda hotellrum i april med drygt 6 procent. Med tydliga ökningar i Göteborg (+10 %) och Stockholm (+7 %), medan Malmö backade något (-3 %). Även i övriga Sverige var efterfrågetillväxten stark (+8 %) jämfört med motsvarande period förra året.
Till skillnad från tidigare månader ökar dessutom intäkterna väsentligt mycket mer än beläggningen (+14 %), enligt preliminära siffror från Benchmarking Alliance. Det är en utveckling som ökar lönsamheten.
”I huvudsak är utfallet präglat av ökad efterfrågan, högre beläggningsgrader och ökad betalningsvilja. En förklaring är att ökningen framförallt skedde på vardagar då tjänsteresenärer dominerar och priserna är högre.” Säger Thomas Jakobsson, chefsekonom på Visita.
Bokningsläget inför sommaren är högre
Även inför sommaren är hotellen optimistiska. Bokningsläget är 7 % högre än förra året vid samma tidpunkt (ned från 12% förra månaden). En anledning är det instabila läget i Mellanöstern som lett till tidigare bokningar. Men däremot är det osäkert om det högre bokningsläget faktiskt leder till kraftigt ökad sommarturism i Sverige.
”Om bokningsläget är en effekt av tidigare bokningsmönster eller fler bokningar återstår att se. Drivmedelspriserna har ökat kraftigt och minskar turisternas köpkraft. Regeringens elstöd och sänkta skatter på bensin och diesel är därför viktiga och positiva.” Säger Thomas Jakobsson.

*Anledningen till att data presenteras för 1-28 varje månad är att förbättra jämförbarheten, genom att undvika veckodagseffekter på en hel månad. Statistiken är preliminär och avser ett urval av 740 hotell i Sverige. Den är inte kalenderkorrigerade.
Här kan ni läsa mer om Visita på Turismnytt.
- Text: Visita
- Foto: Efrem Efre/Pexels
-
Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer
Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.
-
BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD
För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Allt fler campingplatser väljer att kvalitetssäkra sin verksamhet genom Svensk Camping nationella klassificering.
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden lanserade i februari en tävling som ger vinnarna tillgång till fem små öar i Sverige. Nu har vinnarna korats.
-
Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award
Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev nominerad till ”Best Location - Natural” på Global Production Award.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex.
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka 6 som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026.
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Färna Herrgård - Del 3 i Biancas serie där hon lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarhet
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Finnlines har tillsammans med Långnäs hamn invigt en kryssningsterminal på Åland. Det möjliggör att ta emot fler resenärer.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Lördag den 30 maj öppnar Fenomenmagasinet igen. Nu i en ny specialbyggd fastighet vid Valla gård...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
-
Gästbloggare
-