-
Detta händer hos Stockholm Visitors Board 2016
Det har varit ganska tyst kring Stockholm Visitors Board under året.
En av anledningarna till tystnaden är att man har omorganiserat. Avdelningen för privatresor har upphört och arbetsuppgifterna har flyttats till andra avdelningar inom bolaget. En avdelning för marknad och analys har upprättats och har bemannats. Ett samarbete med Visit Sweden finns på agendan.
I våras avslutades arbetet med Stockholmsstrategin och efter det har en styrgrupp tillsatts. Styrgruppen består av representanter från de tio största samarbetspartnerna.
Styrgruppen har tillsammans med Stockholm Visitors Board tagit fram en arbetsplan som ser ut så här:
- Nya partneravtal kommer att skickas ut i november 2015
- I början av november kommer också en aktivitetslista att skickas ut till alla partners. I aktivitetslistan kan man se vilka aktiviteter Stockholm Visitors Board kommer att deltaga i under 2016.
- Marknadsaktiviteterna 2016 kommer även de presenteras i början av november.
- Eurovision 2016: Den enskilt största PR-händelsen för Stockholm året.
- Tbex: 1000 resebloggare kommer till Stockholm under en vecka i juli. En av SVB:s största satsningar mot leisuresegmentet.
- Fortsatt arbete med att utveckla strategier för att stärka Stockholm som evenemangsstad.
- MICE och organisationsmöten: SVB:s fortsätter att fokusera på Stockholm som innovationsplats. Stadens styrkor inom akademi och näringsliv ska vara drivkraften i aktiviteter mot målgruppen.
- VisitSweden: samråd kring en strategisk plan för samarbete. Tanken är att det ska utmynna i en långsiktig plan som även innefattar operativa aktiviteter.
- Analysfunktion: en anställd kommer att arbeta på 100 % med att ta fram underlag för verksamhetsplanering 2017, bygga en kunskapsbank samt ta fram metoder för uppföljning.
Källa: SVB
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Jeppe Wikström
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen
-
Östersund signerar globalt klimatåtagande för evenemangs- och besöksnäringen
Genom att ansluta sig till Glasgow Declaration on Climate Action in Tourism tar Östersund steg i arbetet för en mer hållbar destination.
-
Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige
Den 6–10 september genomförde Turistrådet Västsverige en visningsresa för internationella researrangörer på temat kultur.
-
Coolcation-trenden gav fler internationella resenärer till Viking Line
Under sommaren reste 10 % fler internationella gäster med Viking Line jämfört med 2025. Det speglar efterfrågan på svalare resor.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En händelserik augusti drev efterfrågan och tillväxt.
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Under årets Captains Cruise med Nordic Tourism Collective diskuterades viktiga frågor för nordisk turism med skärgården som inramning
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sveriges globala musikframgångar har i decennier präglat musikscenen världen över och sommaren 2027 får b...
-
Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
Grönländaren Lodge är en fristad för familjer och företag som längtar efter att utforska Funäsfj...
-
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internatione...
-
-
Gästbloggare
-