-
A-Train välkomnar EQT som ny långsiktig ägare
A-Train, infrastrukturförvaltare av Arlandabanan och tågoperatör av Arlanda express – välkomnar EQT som ny långsiktig ägare. Verksamheten fortsätter med stort fokus på att leverera pålitlig och hållbar kollektivtrafik till resenärer mellan Stockholm city och Arlanda flygplats.
A-Train AB har sedan starten 1999 flyttat över 100 miljoner resenärer från E4:an till spårbunden trafik genom att erbjuda snabb, punktlig och hållbar tågtrafik mellan Stockholm och Arlanda. Under 2024 reste 5,3 miljoner personer på Arlandabanan inklusive anställda på flygplatsen. Arlanda express hade under 2024 den högsta punktligheten i Sverige och en tillgänglighet på Arlandabanan på 99,3%.
Vi vill också tacka våra nuvarande ägare för gott samarbete och det stöd de gett A-Train genom åren.
”Vi är mycket glada över att välkomna EQT som ny ägare till A-Train. EQT:s erfarenhet av att utveckla samhällskritisk infrastruktur och deras långsiktiga perspektiv ger oss utmärkta förutsättningar att fortsätta utveckla Arlanda express till förmån för våra resenärer. Tillsammans med EQT ser vi fram emot att ytterligare förbättra kundupplevelsen och tillgängligheten, för att därmed säkerställa att Arlanda express förblir det självklara valet mellan Stockholm city och Arlanda flygplats,” Magnus Zetterberg, vd för A-Train AB.
Om A-Train AB
Arlanda express erbjuder sedan 1999 resenärer den snabbaste och mest hållbara resan mellan Stockholms central och Stockholm Arlanda flygplats. Med över 60 000 årliga avgångar och på endast 18 minuter kan resenärer effektivt och hållbart resa med Arlanda express. Arlanda express ägs och drivs av A-Train AB.
Mer om Arlanda Express på Turismnytt
- Text: A-Train AB
- Foto: A-Train AB
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Det puttrar på Kinnekulle. Flera entreprenörer har de senaste åren valt att utveckla nya besöksverksamheter i destinationen.
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.
-
Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang och...
-
-
Gästbloggare
-