torsdag 11 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
    • Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
    • Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender
    • Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • destination
    2016-12-01 12:42

    Affärsutveckling – Att höja marginalerna för mig som leverantör! Del 5 Destinationsutveckling

    Turismbranschens tillväxt mäts oftast i antal gästnätter och kan vara ett bra verktyg att ta pulsen på hur en destination mår. Men det är inte den enda måttstocken för att lyckas, det är viktigt att skapa en kvalitativ produkt med en prissättning som skapar utrymme för återinvestering. Detta för att bli ännu bättre i en knivskarp konkurrens.

    Grundregel nummer ett är att utifrån en produktidé bryta ned den i dess beståndsdelar för att hitta kvalitetsbrister att åtgärda och för att höja totalupplevelsen. Sedan kopplar man en kostnad på dessa delar för att på så vis kunna sätta ett totalpris där du som aktör själv vet vad du tjänar i kronor och ören på en upplevelse.

    Det är först när du får kontroll på detta i detalj som du kan börja arbeta effektivt med dina produkter mot externa säljkanaler både online och B2B samt variera din produkt och pris mot olika målgrupper för att alltid nå ekonomisk hållbarhet.

    För en mindre aktör är det av yttersta vikt att man förstår att en statisk aktivitet aldrig kan passa alla målgrupper. Risken om man försöker tilltala barnfamiljen, kompisgänget och senioren med samma erbjudande är att ingen av kundgrupperna väljer din produkt. Våga vara unik, våga skräddarsy och våga säga nej till de målgrupper som inte passar det du vill leverera!

    Både i Sverige och utomlands upptäcker man ofta det inte finns en tydlig strategi i utvecklingen och prissättningen av sin produkt. Vad är provision? Ska det läggas på, dras av? Före eller efter moms och vilken momssats är det som gäller. Är det skillnad vid inköp och försäljning?

    Det är bara några av de frågor som företagarna ställs inför och måste få kunskap i för att kunna få ut sina produkter på marknaden under rätt förutsättningar.

    En produkt kan i grunden differentieras till olika målgrupper bara innehåll och pris matchas mot densamma för att möta marknadens förväntningar och bli säljbar. Skillnaderna är även monumentala i hur man skall jobba med sin prissättning om man är i segmentet volym eller kvalitétsorienterad turism. Man måste bara förstå skillnaderna och bestämma sig för vilken upplevelse jag vill leverera och vilken är dess målgrupp?

    Lyckas man att öka sina marginaler skapar det förutsättningar för att återinvestera i bland annat sin produkt och marknadsföring. Gör man dessutom detta tillsammans med andra aktörer utvecklar man samtidigt destinationen. Det är här destinationsbolaget har en viktig roll att fylla. Det i form av att initiera och leda processer. Resultatet ger fler produkter på hyllan och fler anledningar till att besöka. Det kan göra att den lokala macken och mathandlaren kan hålla öppet året om. Det ger också förutsättningar för att vilja stanna kvar som invånare eller flytta tillbaka hem igen. Och det skapar skatteintäkter som möjliggör skola, vård och omsorg. Som i sin tur…

    Med detta är cirkeln sluten i vår artikelserie om att bygga en destination.
    Läs gärna de tidigare artiklarna:

    Del 1 – I destinationen är alla vinnare
    Del 2 – Samverkan är motorn
    Del 3 – Destinationsutveckling i praktiken
    Del 4 – När kulorna skall in

    Denna artikel kommer att följas upp av en artikelserie där destinationerna själva berättar om hur de arbetar med destinationer. Artikelserien har premiär under vecka 49.

    Artikeln är skriven av Destinationsbyggarna.

    • Text: Maria Lindqvist
    • Foto: Illustration: Annika Stårner
    Tweet
  • Outdoor Summit B2B 2027
    2026-06-11 00:24

    Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige

    På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen

  • Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig markant över landet.
    2026-06-10 20:46

    Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner

    Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig över landet.

  • Cykelturismen i Sverige växer och utvecklingen drivs främst av internationella besökare från Europa.
    2026-06-09 21:54

    Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender

    Utvecklingen av cykelturismen drivs av internationella besökare. Sverige står sig starkt som en cykeldestination enligt Visit Sweden.

  • Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen.
    2026-06-09 21:08

    Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen

    Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätter ökar och bokningsläget är starkt.

  • Alkemi på Skokloster 2026
    2026-06-08 05:25

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026

    Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.

  • Barcamp 2025
    2026-06-07 22:58

    Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad

    Besöksnäringens ledarforum för alla som vill driva på utvecklingen mot en snabbare omställning och möta likasinnade

  • Konstresan Skaraborg vår/sommar är en nylanserad roadtrip för kulturintresserade.
    2026-06-07 20:32

    Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras

    Visit Skaraborg lanserar en roadtrip på temat konst, vilket gör det enklare än någonsin att upptäcka destinationens kultur.

  • Nu har 2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries presenterats.
    2026-06-07 19:28

    2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries

    Nio nya restauranger i Norden har belönats med sin första MICHELIN-stjärna. Svenskar uppmärksammas i guiden.

  • Glada skidåkare i Åre. SkiStar har tagit plats på den hållbara listan Europe's Climate Leaders.
    2026-06-06 19:41

    SkiStars klimatarbete uppmärksammas i Europe’s Climate Leaders 2026

    SkiStar har tagit plats på Europe's Climate Leaders 2026. Listan lyfter europeiska företag som gjort framsteg i sitt klimatarbete.

  • Ett nytt Marholmen klart i sommar. Under juni slås dörrarna upp till bland annat en ny lobby och restaurang & bar.
    2026-06-06 19:10

    Från kursgård till skärgårdsdestination – ett nytt Marholmen

    Efter år av intensiv utveckling mot målet att bli en självklar året-runt destination, står ett nytt Marholmen klart i sommar.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-05 16:15

      r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap

      Det råder högtryck hos r360 Resort Systems AB. Som en marknadsledande leverantör av affärs- och bokningss...

    • 2026-06-02 22:04

      SkiStar lanserar Sveriges bästa snögaranti

      Fler garanterat öppna nedfarter ska göra det tryggare att boka skidsemester. Inför vintern 2026/2027 stärker

    • 2026-06-04 21:37

      Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård

      Under fyra intensiva majdagar fick Östergötlands skärgård finbesök. Sju utvalda journalister från Danmark, Tyskla...

    • 2026-06-08 05:25

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet