-
Affärsutveckling – Att höja marginalerna för mig som leverantör! Del 5 Destinationsutveckling
Turismbranschens tillväxt mäts oftast i antal gästnätter och kan vara ett bra verktyg att ta pulsen på hur en destination mår. Men det är inte den enda måttstocken för att lyckas, det är viktigt att skapa en kvalitativ produkt med en prissättning som skapar utrymme för återinvestering. Detta för att bli ännu bättre i en knivskarp konkurrens.
Grundregel nummer ett är att utifrån en produktidé bryta ned den i dess beståndsdelar för att hitta kvalitetsbrister att åtgärda och för att höja totalupplevelsen. Sedan kopplar man en kostnad på dessa delar för att på så vis kunna sätta ett totalpris där du som aktör själv vet vad du tjänar i kronor och ören på en upplevelse.
Det är först när du får kontroll på detta i detalj som du kan börja arbeta effektivt med dina produkter mot externa säljkanaler både online och B2B samt variera din produkt och pris mot olika målgrupper för att alltid nå ekonomisk hållbarhet.
För en mindre aktör är det av yttersta vikt att man förstår att en statisk aktivitet aldrig kan passa alla målgrupper. Risken om man försöker tilltala barnfamiljen, kompisgänget och senioren med samma erbjudande är att ingen av kundgrupperna väljer din produkt. Våga vara unik, våga skräddarsy och våga säga nej till de målgrupper som inte passar det du vill leverera!
Både i Sverige och utomlands upptäcker man ofta det inte finns en tydlig strategi i utvecklingen och prissättningen av sin produkt. Vad är provision? Ska det läggas på, dras av? Före eller efter moms och vilken momssats är det som gäller. Är det skillnad vid inköp och försäljning?
Det är bara några av de frågor som företagarna ställs inför och måste få kunskap i för att kunna få ut sina produkter på marknaden under rätt förutsättningar.
En produkt kan i grunden differentieras till olika målgrupper bara innehåll och pris matchas mot densamma för att möta marknadens förväntningar och bli säljbar. Skillnaderna är även monumentala i hur man skall jobba med sin prissättning om man är i segmentet volym eller kvalitétsorienterad turism. Man måste bara förstå skillnaderna och bestämma sig för vilken upplevelse jag vill leverera och vilken är dess målgrupp?
Lyckas man att öka sina marginaler skapar det förutsättningar för att återinvestera i bland annat sin produkt och marknadsföring. Gör man dessutom detta tillsammans med andra aktörer utvecklar man samtidigt destinationen. Det är här destinationsbolaget har en viktig roll att fylla. Det i form av att initiera och leda processer. Resultatet ger fler produkter på hyllan och fler anledningar till att besöka. Det kan göra att den lokala macken och mathandlaren kan hålla öppet året om. Det ger också förutsättningar för att vilja stanna kvar som invånare eller flytta tillbaka hem igen. Och det skapar skatteintäkter som möjliggör skola, vård och omsorg. Som i sin tur…
Med detta är cirkeln sluten i vår artikelserie om att bygga en destination.
Läs gärna de tidigare artiklarna:Del 1 – I destinationen är alla vinnare
Del 2 – Samverkan är motorn
Del 3 – Destinationsutveckling i praktiken
Del 4 – När kulorna skall inDenna artikel kommer att följas upp av en artikelserie där destinationerna själva berättar om hur de arbetar med destinationer. Artikelserien har premiär under vecka 49.
Artikeln är skriven av Destinationsbyggarna.
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Illustration: Annika Stårner
-
1 800 artiklar i 70 länder – Visit Swedens globala marknadsföring erövrar världen (igen)
Världens rese- och turismbransch har verkligen uppmärksammat Visit Swedens marknadsföring av Sverige som besöksland för bättre hälsa och välmående
-
Borgviks Gård vinner Värmlands Turismpris 2026
Visit Värmland har utsett Borgviks Gård till vinnare av Värmlands Turismpris 2026 och Syrén Gastronomi till Årets Uppstickare 2025
-
Svensk Camping visar vägen med QualCamp – kvalitet, hållbarhet och innovation i fokus
En kvalitetsstämpel och ett gemensamt språk mot marknaden som visar att camping är en professionell bransch att räkna med
-
Jonas Siljhammar slutar som VD för Visita i sommar
Slutar efter åtta år men sitter kvar på posten fram till sommaren 2026
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 -25
Mest under Destination, Transport/Infrastruktur/Mobilitet samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Sveriges Bussföretag larmar om risk för akut bussförarbrist
Var tredje förare är över 60 år, samtidigt som återväxten av yngre är svag. Sveriges Bussföretag larmar om risk för en akut bussförarbrist i framtiden.
-
Resonans – lyssna och reflektera i naturen längs Prins Bertils Stig
Konstnären Rickard Fredborg bjuder in till en unik audioguide längs Prins Bertils Stig i Halmstad. Upplev naturen med hela kroppen.
-
Säfsen satsar och investerar 80 miljoner i framtidens destination
Säfsen Resort genomför just nu sin största satsning någonsin. Totalt investeras 80 miljoner i en ny restaurang och en ny boendeetapp.
-
+Katrineholm tar över det regionala uppdraget med Visit Sörmland
Det blir destinationsbolaget +Katrineholm som tar över arbetet med innehållsproduktion och marknadsföring av Visit Sörmland.
-
Arlanda är först i Europa med nytt inflygningskoncept
Luftfartsverket och Swedavia blir först i Europa med att införa ett nytt inflygningskoncept som kommer minska utsläppen.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Säfsen satsar och investerar 80 miljoner i framtidens destination
Säfsen Resort i Fredriksberg i södra Dalarna genomför just nu sin största satsning någonsin. Tot...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Transport, In...
-
+Katrineholm tar över det regionala uppdraget med Visit Sörmland
Nu står det klart att det blir näringslivs- och destinationsbolaget +Katrineholm som tar över ar...
-
Sveriges Bussföretag larmar om risk för akut bussförarbrist
Bussförarbristen riskerar att förvärras mer än tidigare befarat. Var tredje förare är idag över 60 år, samtidigt ...
-
-
Gästbloggare
-