-
Anna Hellgren är ny verksamhetsledare för Höga Kusten Turism
I början på mars tillträdde Anna Hellgren som verksamhetsledare för Höga Kusten Turism. Tillsammans med ca 125 medlemsföretag kommer hon att arbeta med att stärka varumärket Höga Kusten och jobba för att höja destinationen en nivå till.
“Jag älskar Höga Kusten och det är ett drömjobb att få arbeta tillsammans med företagen och alla som bor i området. För att ge ännu fler chansen att upptäckta denna fantastiska del av Sverige och världen.” Säger Anna Hellgren.
Ser potential I Höga Kustens kultur och historia
Anna Hellgren har en bakgrund som journalist, projektledare och verksamhetsutvecklare. Hon är född i Sollefteå och har sedan många år sommarstuga i Höga Kusten vilket har gett henne både kärlek och kunskap om området. Hon har jobbat många år på SVT i Umeå, med många olika program och nyheter. Vilket gör att hon har ett starkt samhällsintresse.
“Jag ser att allt hänger ihop. Besöksnäringen stärker kommunerna och gör det möjligt att både bo kvar och flytta in i området. Det känns väldigt spännande och utmanade att jobba för att genomföra Höga Kustens gemensamma strategi mot 2030. Det känns bra att det är fyra kommuner och hela regionen som står bakom det gemensamma målet.” Säger Anna.
Förutom det självklara att det är naturen som lockar besökare till området ser Anna en stor potential att låta kultur och historia bli en del av det som gör ett besök i Höga Kusten till ett minne för livet.
Ser positivt på Annas kompetens och kontaktnät
Från Höga Kusten Destinationsutvecklings sida ser man positivt på rekryteringen och Annas kompetens, bakgrund och stora kontaktnät.
“Samverkan mellan det kommunala bolaget Höga Kusten Destinationsutveckling och det näringsägda Höga Kusten Turism är jätteviktigt och en av våra framgångsfaktorer. Tillsammans kommer vi fortsätta stärka utbudet och attraktionskraften i området. Förra sommaren var en rekordsommar och det ser ut som att vi är på väg mot något liknande i år. Men vi jobbar också för att få besökarna att längta till och uppleva Höga Kusten året om.” Förklarar Mia Karlsson, VD för Höga Kusten Destinationsutveckling.
Jobbar vidare för att stärka och utveckla företagen
Medlemsföretagen i Höga Kusten Turism är mycket nöjda med rekryteringen av Anna Hellgren.
“Annas engagemang och driv kring Höga Kusten känns mycket positivt, och eftersom vår nuvarande verksamhetsledare Mikael Englund kommer att finnas kvar på deltid så kommer vi att kunna fortsätta att jobba framåt utan att tappa fart i växlingen.” Säger Torbjörn Ullsten, VD för Mjälloms Tunnbröd och ordförande i Höga Kusten Turism. “Tillsammans jobbar vi vidare för att stärka företagen, utveckla samarbetet, servicen och utbudet i området. Det finns mycket att göra för vi har spänt bågen ordentligt inför de kommande åren, och nu kommer vi att jobba för att konkretisera målen bit för bit.”
- Text: Höga Kusten
- Foto: Höga Kusten
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 45 -25
Mest under Destination, Konstateranden, beslut och rapporter samt Utmärkelser och initiativ
-
Nominerade till Grand Travel Award Ekoturismpriset 2026
Grand Travel Award Ekoturismpriset delas ut årligen till ett svenskt företag. Naturturismföretagen presenterar de tre nominerade.
-
Louise Bjurenvall ny Kommersiell chef på Resize Design
Resize Design som är specialiserade på unika inredningslösningar för hotell-/hospitalitysektorn har anställt Louise Bjurenvall
-
Debattartikel: Vi är eniga – här är satsningarna som stärker hela Sverige
En stor grupp politiker och representanter för näringslivet i Värmland kräver stärkt infrastruktur till, från och genom Värmland i en debattartikel
-
Stena Line köper Wasaline – säkerställer trafiken mellan Vasa och Umeå
Stena Line flyttar fram sina positioner i Östersjön genom att förvärva Wasaline och ta över driften av färjelinjen mellan Vasa och Umeå.
-
Business Region Gotland – ny samlad struktur för plats-, näringslivs- och destinationsutveckling på Gotland
Ett viktigt beslut för Gotlands framtid
-
1 800 artiklar i 70 länder – Visit Swedens globala marknadsföring erövrar världen (igen)
Världens rese- och turismbransch har verkligen uppmärksammat Visit Swedens marknadsföring av Sverige som besöksland för bättre hälsa och välmående
-
Borgviks Gård vinner Värmlands Turismpris 2026
Visit Värmland har utsett Borgviks Gård till vinnare av Värmlands Turismpris 2026 och Syrén Gastronomi till Årets Uppstickare 2025
-
Svensk Camping visar vägen med QualCamp – kvalitet, hållbarhet och innovation i fokus
En kvalitetsstämpel och ett gemensamt språk mot marknaden som visar att camping är en professionell bransch att räkna med
-
Jonas Siljhammar slutar som VD för Visita i sommar
Slutar efter åtta år men sitter kvar på posten fram till sommaren 2026
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Transport, In...
-
Säfsen satsar och investerar 80 miljoner i framtidens destination
Säfsen Resort i Fredriksberg i södra Dalarna genomför just nu sin största satsning någonsin. Tot...
-
+Katrineholm tar över det regionala uppdraget med Visit Sörmland
Nu står det klart att det blir näringslivs- och destinationsbolaget +Katrineholm som tar över ar...
-
Sveriges Bussföretag larmar om risk för akut bussförarbrist
Bussförarbristen riskerar att förvärras mer än tidigare befarat. Var tredje förare är idag över 60 år, samtidigt ...
-
-
Gästbloggare
-