måndag 11 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
    • SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre
    • Gothenburg Docks – ny evenemangssatning vid kajen
    • Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • 2017-05-02 08:51

    Besöksnäringen i Eskilstuna slår rekord

    Besöksnäringen i Eskilstuna slår rekord.

    Omsättningen för år 2016 var 228 miljoner kronor, en ökning med 11% om man jämför med år 2015. Branschen skapade 9% fler arbets-
    tillfällen och har nu 1.534 årsanställningar i kommunen.

    ”- Eskilstunas utmaning är att skapa fler jobb och få fler i jobb. Besöksnäringen i Sverige och i Eskilstuna har en stark tillväxt
    och är en jobbmotor framförallt för unga och nysvenskar.
    Vårt fokus har sedan vi 2015 blev ett helägt kommunalt
    bolag skiftat från att jaga omsättning till att skapa fler jobb
    så det är skönt att få ett kvitto på att vårt arbete tillsammans
    med näringslivet ger resultat”, säger Martin Roos,
    VD, Destination Eskilstuna.

    Camping störst
    Under 2016 noterades 47.131 gästnätter på hotell, stugbyar, vandrarhem och campingar. Camping är den största boende-
    formen för turister och står för 38% av gästnätterna.

    ”- Det är roligt att den positiva trenden för Eskilstunas campingar fortsätter. Vi har värvat en ny aktör på Mälarbadens Camping i Torshälla inför 2017 och befintliga aktörer som Vilsta Sporthotell fortsätter att investera. Samtidigt som camping ökar ligger
    Eskilstuna i nivå med rikssnittet gällande fritidsövernattningar
    på hotell. Eskilstunas bredd och kvalitet i logiutbud stärker vår attraktivitet”, säger Maria Ringström, Destinationsutvecklare, Destination Eskilstuna.

    Flest affärsresenärer
    En tredjedel av de kommersiella övernattningarna utgörs av fritidsturism medan två tredjedelar av stadens gästnätter representeras av affärsresenärer och deltagare i möten och konferenser.

    ”- Möten och affärsresenärer är en väldigt viktig del av besöksnäringen. Deltagarna på ett möte spenderar i regel
    mer än dubbelt så mycket pengar som fritidsresenärerna
    under sitt besök i Eskilstuna. Men möten ger inte bara intäkter
    och skapar arbetstillfällen i Eskilstuna. Det bidrar även till att
    stärka Eskilstunas varumärke. Många gör sitt första besök i
    Eskilstuna i samband med ett möte, de får en positiv bild av
    staden och kommer sen tillbaka med sina familjer”,
    säger Emelie Gard, Projektledare Eskilstuna Convention
    Bureau som är en del av Destination Eskilstuna.

    Boende hos släkt och vänner ökar
    De icke-kommersiella övernattningarna som genereras av boende hos släkt och vänner samt boende i egna fritidshus uppgick till 714.000 stycken och motsvarar en ökning på 2 %.

    Satsar på evenemang
    De flesta som besöker Eskilstuna i privat syfte gör det för att hälsa på släkt och vänner men sen följer reseanledningar som kultur- och naturupplevelser samt shopping.

    ”- Vi fortsätter vårt arbete för att värva fler evenemang till Eskilstuna i enlighet med kommunkoncernens evenemangsstrategi. Friidrotts-SM och musikfestivalen Gainesville är några exempel på evenemang vi satsat på utifrån strategin. Vi har också lagt stor kraft på att få med oss näringslivet som en stark samverkanspart i olika evenemang. Hotell- och restaurangföreningen har mobiliserat sig och är numera en viktig samverkanspart i såväl Parkfestivalen som nya Vårfestivalen där Å-loppet och Springpride ingår. Om vi tittar framåt har vi också en ny arena vilket möjliggör än fler musik-, kultur- och idrottsupplevelser för besökare och invånare, säger Micke Lönngren, Evenemangschef, Destination Eskilstuna.

    Men de utländska besökarna minskar
    Antal utländska turister i Eskilstuna minskade med 8%. Bakom minskningen står britterna som har halverat sitt besök till staden.

    ”- En trend som vi dessvärre förutsåg i samband med Storbritanniens Brexit. Trots att den ännu inte genomförts misstänker vi att det påverkat britternas resebeteende”, säger Maria Ringström. Destinationsutvecklare, Destination Eskilstuna.

     

    Källa: Destination Eskilstuna AB

    • Text: Maria Lindqvist
    • Foto: Edis Potori
    Tweet
  • Sune på Skara Sommarland - besöksnäring
    2026-05-11 02:29

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026

    Mest under Destination, Boende och Evenemang samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering

  • SkiStar Sälen är inte bara känt för skidåkning – under sommaren förvandlas det till ett vandringsparadis.
    2026-05-10 22:30

    SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre

    Inför sommaren lanserar SkiStar i Sälen och Åre nya smidiga sommarpaket. Där boende och aktiviteter bokas tillsammans.

  • Gothenburg Docks är ett perfekt tillfälle att uppleva staden vid vattnet.
    2026-05-10 21:11

    Gothenburg Docks – ny evenemangssatning vid kajen

    Den 29–31 maj samlas flera evenemang längs vattnet mellan Lindholmen och Eriksberg under ett namn: Gothenburg Docks.

  • Anna Grönlund modererade Busstorget 2026
    2026-05-10 17:52

    Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet

    Turistbuss- och beställningstrafikens stora mötesplats Busstorget 2026 gav en tydlig bild av en bransch mitt i ett avgörande skede

  • Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025 - Anna-Lena Kaati, Tomas Mörtberg, Malin Brännström samt Johan och Eva Stenevad med personal.
    2026-05-09 21:01

    Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025

    Arctic Sweden Tourism Award lyfter några av de starkast lysande stjärnorna inom besöksnäringen i norra Sverige.

  • Det blev en stark avslutning på kvartalet för Halmstads besöksnäring.
    2026-05-09 20:31

    Stark avslutning på kvartalet för Halmstads besöksnäring

    Halmstads besöksnäring avslutar det första kvartalet av 2026 starkt efter en avvaktande inledning på året för destinationen.

  • Flera prisades under Visitadagen. Bland annat Flens turistinformation som vann ”Bästa värdskap inom turistinformation 2025”.
    2026-05-08 21:27

    Visitadagen uppmärksammar gott värdskap, eldsjälar och livsverk

    Den 4 maj samlades Sverige för Visitadagen i Stockholm. Ett årligt event som bland annat prisar personer inom besöksnäringen.

  • Evenemang såsom SM-veckan, utställningar som Tutankhamon – The Immersive Exhibition och hotellsatsningar som Arkösund har bidragit till att 2025 blev ett rekordår för Norrköping.
    2026-05-07 18:26

    2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter

    2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Den fina sommaren och många höjdpunkter under året bidrog starkt.

  • Förra veckan genomförde Höga Kusten en riktad internationell satsning. Dels en visningsresa med researrangörer samt deltagande på Swedish Workshop i Kiruna.
    2026-05-07 17:08

    Internationella intresset för Höga Kusten växer

    Nyligen genomförde Höga Kusten en riktad internationell satsning, med visningsresa och deltagande på Swedish Workshop i Kiruna.

  • Norrtåg släpper sin semesterbiljett för sommaren 2026 – upptäck en yta av halva Sverige för under tusenlappen.
    2026-05-06 19:48

    Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar

    Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren. 14 dagars obegränsat tågresande i norra Sverige, utan att behöva boka i förväg.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-05-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Outdoor Festival Stockholm 23-24 maj
      2026-05-23
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.outdoorfestival.se/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-05-04 02:19

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...

    • 2026-05-03 22:11

      Sveriges musikstad Göteborg – sommarens höjdpunkter

      Från utsålda arenakonserter på Ullevi till festivaler, klubbscener och spelningar vid vattnet – Göteborg fyller s...

    • 2026-05-07 17:08

      Internationella intresset för Höga Kusten växer

      Förra veckan genomförde Höga Kusten Destinationsutveckling en riktad internationell satsning med...

    • 2026-05-02 16:24

      Countryside Hotels – weekendboom under 2026

      Countryside Hotels ökar omsättningen rejält under första kvartalet 2026. Med en ökning på 58 pro...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analysera och ge svar på nästan al...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet