-
Är besöksnäringen dålig på att göra trovärdig reklam?
Är besöksnäringen dålig på att göra trovärdig reklam? Ja, enligt svenska folket är vi det. Besöksnäringen hamnar i mitten av skalan över branscher som gör mest trovärdig reklam i Sverige. Besöksnäringens reklam uppfattas som mer trovärdig av kvinnor än av män. I undersökningen framkommer inte varför branschen inte rankas högre.
Den bransch som ger mest trovärdighet är utbildning/forskning, kultur/nöjen och livsmedel. Bakom resultatet ligger en undersökning från Novus, genomförd på uppdrag av intresseorganisationen Sveriges Annonsörer.
Hela listan
- Utbildning/forskning 20 %
- Kultur/nöje 18 %
- Livsmedel/dagligvaror 18 %
- Välgörenhet/ideellt 17 %
- Rättsväsendet 13 %
- Möbler/hem 11 %
- Alkohol/bryggerier 9 %
- Förbund/branschorganisationer 8 %
- Politik/myndigheter 8 %
- Bygghandel 7 %
- Vitvaror/elektronik 6 %
- Industri/tillverkning 5 %
- Resor/turism 5 %
- Bank/finans 4 %
- Bilar/biltillbehör 4 %
- Sporthandel 4 %
- Energi/drivmedel 3 %
- Försäkring 3 %
- Hotell/restaurang 3 %
- Mode 3 %
- Spel 3 %
- Fastigheter/köpcentrum 2 %
- IT/telekom 2 %
- Hygien/kosmetik 1 %
- Rekrytering/management 1 %
Källa: Sveriges Annonsörer
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen
-
Östersund signerar globalt klimatåtagande för evenemangs- och besöksnäringen
Genom att ansluta sig till Glasgow Declaration on Climate Action in Tourism tar Östersund steg i arbetet för en mer hållbar destination.
-
Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige
Den 6–10 september genomförde Turistrådet Västsverige en visningsresa för internationella researrangörer på temat kultur.
-
Coolcation-trenden gav fler internationella resenärer till Viking Line
Under sommaren reste 10 % fler internationella gäster med Viking Line jämfört med 2025. Det speglar efterfrågan på svalare resor.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En händelserik augusti drev efterfrågan och tillväxt.
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Under årets Captains Cruise med Nordic Tourism Collective diskuterades viktiga frågor för nordisk turism med skärgården som inramning
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
Grönländaren Lodge är en fristad för familjer och företag som längtar efter att utforska Funäsfj...
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sveriges globala musikframgångar har i decennier präglat musikscenen världen över och sommaren 2027 får b...
-
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internatione...
-
-
Gästbloggare
-