-
Branäs storsatsar inför säsongen – ny nedfart och lift
Branäs i full gång med att förbereda årets nyheter. Till säsong 20/21 läggs mycket krut på området Mattesdalen som får sig ett rejält lyft med en helt ny nedfart och lift.
”Det är ett populärt område, men det har kanske inte fått lika stor uppmärksamhet som resterande delar av anläggningen. Vi ser stor potential i Mattesdalen och med dessa nyheter kommer gästerna att ha allt som behövs för att kunna spendera hela dagen i området. Det finns åkning för hela familjen.” Säger Anders Kjällström, VD för Branäsgruppen.
Brett utbud av skidåkning och aktiviteter
Just att göra området mer tillgängligt för alla familjemedlemmar, oavsett ålder och skicklighet, har varit det största syftet med projektet. Förutom en ny blå nedfart och släplift kommer det dessutom att finnas en pulkabacke, samt ett rullband för de yngsta besökarna som ska åka lift för första gången.
Tillsammans med redan befintliga backar, park och sitt- och knappliftar kommer Mattesdalen erbjuda ett brett utbud av skidåkning och aktiviteter. Sedan tidigare står det även klart att det nya boendet Bävertorget kommer att stå klart till säsong 20/21.
”För varje år som går försöker vi hitta nya sätt att förbättra anläggningen för målgruppen. I år har vi fått prioritera satsningarna mer än någonsin, då Branäs precis som alla andra har påverkats av Covid-19. Därför känns det fantastiskt att vi ändå kan göra den här storsatsningen på Mattesdalen.” Avslutar Anders.
- Text: Branäsgruppen
- Foto: Branäsgruppen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
Mest om Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center
En lantbruksverksamhet fått ännu ett ben att stå på och blivit en destination när den internationellt kända fotokonstnären Erik Johansson öppnat permanent utställningshall, café och butik
-
Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping
Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en analys om besöksnäringen. Det var en stark utveckling i mars för destinationen.
-
Arlandaregionen – kommuner tar steg mot fossilfritt flyg
Arlandaregionen har avtalat om att klimatreducera flygresor 100 %. Flyget är enligt dem en självklar del av svensk transportinfrastruktur.
-
Hertz sänker tröskeln till Five Star – gör lojalitetsstatus mer tillgänglig
Hertz tar steg i en annan riktning än övriga resebranschen genom att göra det enklare för kunder att växa i sitt lojalitetsprogram.
-
Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping
Destination Jönköping ska genomföra en studieresa till Österlen. Med syfte att stärka utvecklingen av måltidsturism.
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Visita uppmanar alla kommuner i Sverige att öppna upp för utökade serveringstider under sommarens fotbolls-VM.
-
Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan enligt Tillväxtverket. Svensk Turism kommenterar.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Den här veckan är det mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insat...
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv och friluftsmiljön har halverats under de fyra senaste åren. Alla 21 län har påverkats k...
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken. Det är ett initiati...
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 5 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Samtidigt sjö...
-
-
Gästbloggare
-