-
Byn som satsar på handel
Den ekonomiska föreningen Gällstad & Co, belägen i den byn Gällstad i Ulricehamns kommun, arbetar för att utveckla den lilla byn. Gällstad är hittills känt för sin handel med och produktion av textilier.
Handelsföretagen i Gällstad har en stor framtidstro och vågar därför satsa på att utveckla både sin service och sortiment. Man ser till att man tar in nya varumärken regelbundet för att kunna erbjuda kunderna, både okända och kända märken. Målgruppen är både invånare och shoppingsugna besökare.
Idag finns både outletbutiker och konceptbutiker. Byn vill återigen (förr kom busslaster med shoppingsugna människor) bli en självklar destination för turister som vill köpa kläder.
Tar hjälp av ny teknik
Med hjälp av en ny teknik som baseras sig på små sändare som skickar ut signaler till de mobiltelefoner där kunden aktivt valt att ladda ned Wibricks app (Wibrick är ett företag som arbetar med iBeacon-tekniken). Kunden får anpassad information när de är i närheten av en enhet. Gällstad & Co kommer inte att se vad de enskilda individerna läser men väl hur besökarna rör sig. Under sommaren 2016 testar man nu appen i Gällstad.Tanken är att allt ska vara uppe och igång inför den traditionella festen Gällstad-dagarna.
Källa: Gällstad & Co.
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 51 2025
Mest under Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Visit Sweden har svaret: Hetast just nu – Midsommar (och jul…)
Visit Sweden har listat vilka sidor på sin globala sajt visitsweden.com som just nu har flest besökare
-
Svensk Handel: Husdjur, lego och tid tillsammans – det här önskar sig svenskarna i julklapp
Svensk Handel kan med nya siffror visa vad såväl barn som vuxna helst vill se under granen
-
Norrköping lättare att boka nästa år och Halmstad är redan igång
Plattformen GoTo HUB som redan används av flera destinationer blir nu också tillgänglig i Norrköping
-
Transportstyrelsen: Tåget lockar allt fler – men viktiga utmaningar kvarstår
Hela 7 av 10 personer har rest med tåg under det senaste året, punktlighet och biljettpris är utmaningar
-
Best Western Hedåsen i Sandviken utses till Skandinaviens bästa hotell inom BWH Hotels
Av 179 hotell i Skandinavien är det Best Western Hedåsen i Sandviken som vinner Hotel of the Year 2024
-
Chalmers: Kondensstrimmor från flyg spelar stor roll för klimatet
Det går dock att minska klimatpåverkan genom att optimera flygrutterna
-
Tänndalen tar nya steg i omställningen till eldrift i fjällmiljön
Tänndalens Fjällanläggning testar, som en av de första anläggningarna i världen, en eldriven pistmaskin.
-
Liseberg lägger till en helt ny säsong – har Kaninlandet öppet hela vintern
Liseberg tar nu ett viktigt steg och öppnar Kaninlandet varje helg under vintern
-
Skärgårdstrafik tillbaka i Nyköping under sommaren 2026
Under sommaren 2026 blir det återigen möjligt att åka med passagerarbåt ut i Nyköpings skärgård
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Liseberg lägger till en helt ny säsong – har Kaninlandet öppet hela vintern
Under våren 2024 testade Liseberg för första gången att ha Kaninlandet öppet när övriga parken var stängd...
-
Andrea’s finalblogg: Det långsamma värdet i svensk besöksnäring
Svensk besöksnäring behöver en uppvärdering av sin betydelse för landets attraktionskraft och motståndskraft. Jag...
-
Skärgårdstrafik tillbaka i Nyköping under sommaren 2026
Under sommaren 2026 blir det återigen möjligt att åka med passagerarbåt ut i Nyköpings skärgård. Royal St...
-
Norrköping lättare att boka nästa år och Halmstad är redan igång
Norrköping blir först ut i Östergötland med ett nytt stöd för besöksnäringen! Plattformen gör det lättare...
-
-
Gästbloggare
-