-
Campingtrenden håller i sig – Västkusten lockar européer
Nästan hälften av alla turistövernattningar i Sverige sker på camping. När Camping Västkust med sina 50 campingar summerar sommaren 2025 är trenden tydlig – allt fler internationella gäster från Europa väljer att semestra i Bohuslän, Göteborg och Halland.
En stark sommar efter en lugnare start
Många av campingarna vittnar om att säsongen började i ett lugnare tempo men från juli och framåt har beläggningen varit mycket hög och i många fall bättre än i fjol. En trend som håller i från föregående år är att gästerna väntar längre med sin bokning och att det är fler kortare vistelser som bokas. Det har skapat ett mer intensivt tryck på anläggningarna under högsäsongen, speciellt i år med så fint väder.
”Det var trögt i början av säsongen men från juli och framåt har det varit jättebra, och beläggningen var hög även i augusti.” Säger Anette Hector på Marstrands Familjecamping.
Stabil ökning av internationella gäster
På flera anläggningar står de internationella gästerna för en betydande del av beläggningen. Norrmän, tyskar och nederländare är de största grupperna, men även fransmän och italienare har ökat.
”Vi hade en trög vår, men juli och augusti blev riktigt bra och vi ser att andelen gäster från Europa fortsätter att öka. Hos oss stod de internationella gästerna för omkring 40 procent.” Säger Lena Johansson på Vilshärads Camping utanför Halmstad.
Tyskar och nederländare väljer att besöka Sverige
Att några nationaliteter ökat mer än andra är ingen slump. Flera enskilda campingar och organisationer som Turistrådet Västsverige, Visit Halland och branschorganisationen Svensk Camping arbetar bland annat med internationella researrangörer för att väcka nyfikenhet om Sverige och Västkusten. En av många faktorer som ligger bakom att fler tyskar och nederländare väljer att besöka Sverige. En stor fördel med det är att de ofta semestrar under sensommaren vilket förlänger säsongen ett par veckor till.
”Sommaren har varit riktigt bra och eftersäsongen fortsatte med bra beläggning på våra campingtomter. Under vecka 33 ökade beläggningen på dessa med hela 58 procent jämfört med förra året. Vi ser en tydlig ökning av svenskar, tyskar och nederländare men har tappat lite på norrmännen. Totalt sett är beläggningen på campingen ändå upp över 6 % jämfört med förra året.” Meddelar Joakim Ulvhammar på Saltviks Camping i Grebbestad.
Förbereder sig nu för en höstsäsong
Sommaren 2025 har varit en av de bästa på länge för Västkustens campingar, med stark beläggning och fler internationella gäster än tidigare. Nu förbereder sig flera anläggningar för en höstsäsong fylld av vandringar, cykling och andra utomhusupplevelser – samt höstlovsaktiviteter med halloweentema. Campinglivet på Västkusten är i dag en året-runtupplevelse.
Här kan ni läsa mer om Camping Västkust på Turismnytt.
- Text: Camping Västkust
- Foto: Skrea Camping
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.
-
Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend. En av höjdpunkterna är deltävlingen i SM i utomhusmatlagning.
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konkurrenskraftigt resmål.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Framtidens fjällturism: AI, personalisering och sömlösa gästresor
Sammanfattning av r360 Kundträff 2026 i Stöten Den 24–25 mars 2026 samlades representanter från ...
-
Utländska turister spenderade 121,7 miljarder i Sverige 2025
Sveriges turismexport (utländska besökares konsumtion i Sverige) är en ljuspunkt i svensk export 2025, med en ökn...
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konk...
-
-
Gästbloggare
-