-
Clarion Collection Hotel Victoria renoverar med Ebba Ramsay i åtanke
Clarion Collection Hotel Victoria är Jönköpings mest populära hotell. För att möta efterfrågan så har den senaste tiden hotellet byggts ut med ytterligare 38 hotellrum.
Nu har renoveringen av 32 av hotellets ursprungliga hotellrum påbörjats. Men förändringen påverkar rummen 426, 427 och 428 där spöket Ebba Ramsay sägs gå igen. Frågan är nu hur Ebba kommer reagera på förändringen.
“Vi har många stamgäster på hotellet men den som varit med oss längst är Ebba Ramsay som byggde huset 1882. När vi nu bygger ut och förändrar hotellet så börjar arbetet på vindsvåningen där Ebbas favoritrum 426, 427 och 428 finns. Vi arbetar varje dag för att våra gäster ska trivas vilket också gäller Ebba. För att ge henne frid i byggstöket så har vi tillfälligt flyttat henne till ett nytt rum som vi gett namnet Ebba-sviten där vi hoppas att hon ska trivas.” Säger Clarion Collection Hotel Victorias VD och hotelldirektör, Jessica Wennering.
Ebba är personalens stora förebild
Fastigheten som inrymmer Clarion Collection Hotel Victoria byggdes 1882 på initiativ av författaren och vårdpionjären Ebba Ramsay.
Huset var från början ett hem för epileptiker och förståndshandikappade barn. När alkoholismen bredde ut sig i slutet av 1800-talet startade Ebba även ett alkoholfritt värdshus i källaren.
“Det är många som genom åren påstår att de sett en skymt av Ebba Ramsay. Dessa iakttagelserna har alltid skett i tre rum på vindsvåningen. Ebbas stora hjärta och engagemang gör att hon är personalens stora förebild och någon som vi är stolta över att ha som gäst. När vi nu bygger ut hotellet så är vi måna om att Ebba och hotellets övriga gäster ska känna igen sig i det nya och trivas hos oss.” Säger Jessica Wennering.
Bevarar hotellets atmosfär och stil
Renoveringen och utbyggnaden har pågått en tid. Det har bland annat omfattat en helt ny byggnad som vetter mot en mysig innergård. Samt ursprungsbyggnadens vindsvåning.
Dessutom har man de senaste åren renoverat matsal, reception, lobby och den stora möteslokalen Victoriasalen samt merparten av hotellets ursprungliga hotellrum.
“Det som gör mig och personalen extra stolta är att vi genom hela processen varit noga med att ta vara på de gamla möblerna och gett dem nytt liv genom professionella design- och tapetserarhänder. Det gör att vi inte bara säkerställer så att renoveringen är hållbar utan att också bevara hotellets atmosfär och stil någonting vi vet att våra gäster uppskattar. Nu går vi in i den sista fasen av hotellets renovering och är därmed rustade för att ta emot alla när samhället inom kort öppnas upp igen för möten och naturligtvis alla privatresenärer som söker sig till Jönköping.” Säger Wennering.
- Text: Nordic Choice Hotels
- Foto: Nordic Choice Hotels
-
Tekniska museet är Årets museum 2025
Tekniska museet har utsetts till Årets museum 2025 av Sveriges Museer och ICOM. De förnyar bilden av vad ett museum kan vara.
-
Västflyg – nyetablering av flyglinje mellan Växjö Småland Airport och Bromma Stockholm Airport
Från och med juni kommer Västflyg att utöka sin verksamhet med en ny flyglinje som utgår från Växjö till Bromma i Stockholm.
-
Arknat bygger vindskydd i Nyköping – arkitektur och natur i harmoni
Arknat skapar platsunika och arkitektritade vindskydd längs Sörmlandsleden i sommar för allmänheten att nyttja.
-
Nobis Hospitality Group öppnar nytt hotell – Hagastrand
Vid Hagaparken tar ett hotell form, Hagastrand. Det är Nobis Hospitality Groups prestigeprojekt, en social wellness-destination.
-
Nästan 17 miljoner gästnätter på campingplatser 2024
Ny statistik visar att gästnätter på Sveriges campingplatser ökade till 16,7 miljoner 2024. Dessutom är det valet för europeiska turister.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
Mest under Destination, Evenemang samt Konstateranden, beslut och rapporter.
-
Boule-VM 2027 kommer till Göteborg och Scandinavium
Boule-VM kommer att avgöras i Göteborg den 2–5 september 2027. På Scandinavium kommer atleterna att tävla om världsmästartitlarna.
-
Pontus Frithiof at Bro Hof har öppnat – ny gastronomisk destination
Den nya restaurangen Pontus Frithiof at Bro Hof erbjuder en unik matupplevelse. Förstärkt med en ny destination för event.
-
Daftö Resort – sommarjobbande unga kompletteras av pensionärer
För att komplettera ungdomarnas insatser under sommaren söker Daftö Resort pigga seniorer. De vill skapa en inkluderande arbetsplats.
-
Skaraborg som konstdestination – 5 stora nyheter i sommar
I sommar blomstrar Skaraborg med fem nyskapande konstupplevelser. I form av tre nya besöksmål, en designikon och ett jubileum.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Utländska turister spenderar mer i Sverige än exportvärdet för järn och stål
Jämförs Sveriges exportsiffror för 2024 som presenteras av Statistiska Centralbyrån, SCB, och Ekonomifakta.se, sy...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang samt Konst...
-
Skaraborg som konstdestination – 5 stora nyheter i sommar
I sommar blomstrar Skaraborg i Västsverige med fem nyskapande konstupplevelser i form av tre nya...
-
Sporterna under SM-veckan 2025 i Norrköping – dag för dag
Nu släpps idrotternas tävlingsdagar och arenor till SM-veckan 24–29 juni i Norrköping! Dags att ...
-
-
Gästbloggare
-