lördag 4 april 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Publikrekord gav många övernattande besökare till Halmstad
    • AI som operatör – skapa mer utrymme för värdskap
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Ny trendspaning från Visit Sweden visar ett förändrat resebeteende
  • Platsannonser:
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Clarion Hotel Draken i Göteborg. Ljusdraken slingrar sig inuti toppen av byggnaden.
    2023-10-12 18:40

    Clarion Hotel Draken har vaknat till liv – Sveriges högsta hotellbyggnad

    Söndagen den 1 oktober slog Strawberry upp portarna till nya Clarion Hotel Draken. Sveriges högsta hotellbyggnad med 474 rum varav 3 häpnadsväckande sviter.

    Efter flera års arbete står Göteborgs nya kulturscen och mötesplats färdig. Nu får gästerna äntligen uppleva den här platsen med både en levande scen och spektakulär gastronomi framför en häpnadsväckande utsikt över staden.

    Glada över göteborgarnas intresse för hotellet

    Mitt på Järntorget, i stadens hjärta, har Clarion Hotel Draken rest sig med sina 34 våningar som bjuder på utsikt över hela staden. Totalt har hotellet 474 hotellrum och av dessa är tre sviter belägna på våning 29 i byggnaden. Alla rum bär på en varm känsla med en industriell inredning där hotellets genomgående tema av filmhistoria tydligt både syns och känns.

    ”Vi har jobbat inför den här dagen länge och vi är oerhört glada över att hotellet nu är öppet och gästerna börjat checka in. Men vi är också väldigt glada över göteborgarnas intresse för hotellet. På invigningen möttes personalen av massvis av förväntansfulla göteborgare som ville se och uppleva Draken på plats. Det var ett intresse som överträffade allas våra förväntningar och som gör oss glada och varma in i själen.” Säger Clarion Hotel Drakens och Strawberrys ägare, Petter Stordalen.

    Clarion Hotel Draken har vaknat till liv – Sveriges högsta hotellbyggnad

    Unik plats där det finns något för alla

    Men det här är mer än bara ett hotell. Det är en plats för nöje, konferens, nya möten, kultur och unika smakupplevelser. Både den K-märkta biograf Draken och nöjespalatset Vågen bevaras i hjärtat av hotellet. Här möter filmhistorien framtiden i en ny dramatisk kostym.

    Förutom den signifikanta Living Room-baren där gästerna kan avnjuta en drink till liveunderhållning har Hotel Draken även ett bibliotek. Ett unikt rum med höga bokhyllor fyllda med välkänd litteratur och bekväma soffgrupper att slå sig ned vid. Här kan gästerna slå sig ned med något gott att dricka för att avnjuta filmmusik på vinyl och omfamnas av den trygga atmosfären som får dem att känna sig som hemma.

    ”Många som kommer till Göteborg missar den här delen av stan. Nu känns det som att vi på Hotel Draken är med och öppnar ögonen hos folk för det som kanske är stadens själ. Och vi jobbar stenhårt som bolag med att slå hål på myten om att hotell endast är för hotellets boende gäster. Hotellen är minst lika mycket ett ställe för de som bor på orten, en mötesplats, en kulturscen samt ett unikt utbud av dryck och mat. Draken är Göteborgarnas hotell.” Säger Hotelldirektör Martin Wiholm.

    Clarion Hotel Draken har vaknat till liv – Sveriges högsta hotellbyggnad

    Sensationell gastronomi 33 våningar upp

    Nu är även bordsbokningen till hotellets stolthet öppen. 104 meter upp, högt över Göteborg svävar det tidlösa och temperamentsfulla Brasserie Draken. Omringad av panoramafönster bjuder restaurangen på en magnifik utsikt över staden och hamninloppet.

    Ett brasserie på steroider där menyn är influerad av de franska brasserierna så väl som av västkustens råvaror. Utvalda rätter tillagas till viss del via serveringsvagnar och allt med en internationell twist. Jeanette Medin är restaurangchef och Peter Wallin är köksmästare. Vinlistan som erbjuds är välsorterad med eftertraktade och unika årgångar som sommelier Andreas Hiller har varit med och handplockat.

    En trappa upp finns rooftop-baren med en unik meny av cocktails framtagna av prisvinnande Arber Bamci.

    Clarion Hotel Draken har vaknat till liv – Sveriges högsta hotellbyggnad

    En levande plats där två koncept möts

    Varmt välkomna att besöka Heurlins – Saltstänkt & sötsugen som slog upp dörrarna den 19 september. Det är ett unikt restaurangkoncept med en OS-vinnande konditor i spetsen.

    Här möts en saltstänkt havsbistro med ett brett sortiment av öl framtaget av Felicia Lundmark och ett skruvat kondis som älskar bubbel till det söta där menyn är signerad Patrik Fredriksson, en av Göteborgs mest kända konditorer som är Head of Brand & Development Food & Beverage på Strawberry.

    Efter årsskiftet invigs även hotellets avkopplande och urbana spa.

    Läs mer om Clarion Hotel på Turismnytt här.

    • Text: Strawberry
    • Foto: Erik Nissen Johansen
    Tweet
  • Det blev publiksuccé i helgen när handbollslagen gjorde upp om guldet under ATG Svenska cupen i Halmstad.
    2026-04-03 19:59

    Publikrekord gav många övernattande besökare till Halmstad

    Det blev publiksuccé i helgen när handbollslagen gjorde upp om guldet under ATG Svenska cupen i Halmstad.

  • Matti Ala-Outinen VD för Moder ger hotellen tid för värdskap
    2026-04-03 14:19

    AI som operatör – skapa mer utrymme för värdskap

    De flesta hotell använder idag flera olika system. Med AI kan samordningslagret mellan systemen hanteras och utrymme frigörs för mer värdskap

  • Nu har du chansen att bli vikarierande kommunikatör hos Upplev Norrköping.
    2026-04-02 15:42

    Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping

    Brinner du för att kommunicera en plats? Ta chansen att bli vikarierande kommunikatör hos Upplev Norrköping.

  • Södra Hällarna på Gotland. Visit Swedens trendspaning för 2026 visar ett förändrat resebeteende. Från tempo, status och konsumtion – till mening, tillit och livskvalitet.
    2026-04-02 14:53

    Ny trendspaning från Visit Sweden visar ett förändrat resebeteende

    Den alltmer osäkra bilden av världen förändrar människors syn på resande. Det visar Visit Sweden trendspaning för 2026.

  • fartyget Le Lapérouse från rederiet Ponant. Nu satsar Kalmar på kryssningar för att utveckla regionen.
    2026-04-02 14:17

    Ny strategi: Kryssningar som verktyg för att utveckla Kalmar

    Kryssningar ger inte bara intäkter till regionens besöksnäring. De kan också vara ett verktyg för att utveckla platsen enligt Kalmar.

  • Nu får de vars stora dag inte blev riktigt som planerat chansen att göra om sitt bröllop. Katrineholm ger ett otursamt par en ny chans.
    2026-03-31 19:55

    Ett misslyckat bröllop får revansch med drömbröllop i Katrineholm

    Nu ger Katrineholm ett par vars stora dag inte blev riktigt som planerat chansen att göra om sitt bröllop.

  • Matmomsen sänks från 12% till 6% men inte på restaurang
    2026-03-31 18:05

    Matmomsen sänks men komplexiteten ökar – en uppdatering

    Så navigerar ni rätt från dag ett - Vi har tagit hjälp av vår samarbetspartner Grant Thornton för att ge er lite vägledning

  • Sofiero Vårutställning besöksnäring
    2026-03-30 06:07

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 13 2026

    Mest under Destination, Möten/Event samt Utmärkelser och Initiativ

  • Fjällhotell i Tärnaby
    2026-03-30 02:16

    Till salu: Fjällhotell i attraktivt läge – Tärnaby

    Nu finns möjlighet att förvärva ett charmigt och välkänt fjällhotell i hjärtat av Tärnaby, Tärnaby Fjällhotell, med närhet till skidbacke och storslagen fjällnatur

  • Påsken 2026 samlar familjeaktiviteter, tävlingar och afterski på SkiStar.
    2026-03-29 16:26

    SkiStar – Påsken samlar familjeaktiviteter, tävlingar och afterski

    På SkiStar destinationer i Sverige väntar ett brett påskprogram med vårskidåkning, familjeaktiviteter, tävlingar och livescener.

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Flyger vi mot tillväxt? – Seminarium Transportföretagen Flyg
      2026-04-13
      • Stockholm
      • www.svensktnaringsliv.se/sakomraden/infrastruktur/flyger-vi-mot-tillvaxt_1250115.html
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-04-15
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-digitala-kanaler-2/
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-04-28
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-den-maltidsintresserade-globala-resenaren-2/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-03-27 08:33

      Sveriges destinations-, evenemangs- och möteskompetens samlas i en gemensam förening

      Vid årsmötet den 19 mars 2026 bildades Svenska Destinationsföreningen genom en sammanslagning av Svenska Destinat...

    • 2026-03-29 15:25

      Vad gör egentligen en liten ort eller by attraktiv att bo och leva på?

      Det är en fråga vi på Fjällbyrån ofta återkommer till i vårt arbete med platsutveckling och besöksnäring. Inte mi...

    • 2026-03-27 21:43

      Östersund lanserar ny strategi för framtidens platsutveckling

      Östersund lanserar nu en strategi för upplevelse- och platsutveckling. Strategin, Hjärta och puls Östersu...

    • 2026-03-30 06:07

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 13 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Möten/Event s...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet