-
Destinationsutveckling i praktiken, del 3
I två artiklar har vi berättat om vad vi tycker är fundamentalt och viktigt i arbetet med att bygga en destination. Vi har pratat om det gemensamma lyftet och den avgörande samverkan.
Men hur gör man då – i praktiken?
Ofta föds idéerna ur ett behov. Ett behov som någon identifierar och som behöver undersökas. Vad består behovet av? Någon behöver göra något, exempelvis utveckla sin produkt, sitt erbjudande och marknadsföra sig. Det offentligas, kommunen i fråga, behov handlar om att skapa förutsättningar för att folk vill bo kvar eller återvända. Ofta handlar det om att göra detta tillsammans.
Kommunen har oftast möjlighet att initialt erbjuda lämpliga mötesplatser, vara värd och sammankallande för möten med inbjudna, potentiella ”destinationsbyggare” dvs de lokala näringsidkarna på orten. Här skapas en god jordmån för att driva utvecklingen framåt inom besöksnäringen, nya produkter ser dagens ljus, gemensamma marknadsföringsinsatser kommer till stånd, hur ”säljer” vi vår destination? Och ingen vet bättre än de som bor och verkar på orten vad besökarna, turisterna, gästerna behöver och efterfrågar. Hur vill vi uppfattas, vad är vi och vilka gäster riktar vi oss mot är några av de frågeställningar som dyker upp, penetreras och blir en del av den viktiga strategin i destinationsutveckling och bildandet av ett destinationsbolag.
Inom ramen för destinationsbolaget kopplas kommunala uppdrag knutna till besöksnäringen på. Det kan till exempel vara att driva turistbyrå, hembygdsgård, besöksmål som tidigare drivits av kommunen och nu istället driftas av destinationsbolaget. Detta skapar mantimmar som möjliggör för destinationsbolaget att exempelvis arbeta med bokningsbarhet och digital tillgänglighet.
Det goda exemplet
Ett gott exempel på detta är Visit Idre i norra Dalarna. Där har den lokala turistföreningen gjort gemensam sak med ortens näringsidkare och skapat destinationsbolaget Visit Idre AB. Just i detta exempel har utvecklingen av destinationen Idre ett tydligt mål med både höjd och bredd inom konceptet för det offentliga som det privata genom BO – LEVA – VERKA.Har du missat att läsa del 1 och 2 i serien om destinationsutveckling? Här kan du läsa artiklarna:
Del 1: I destinationen är alla vinnare
Nästa vecka – Destinationsbyggarna – artikel 4
När kulorna ska in – finansiell hållbarhet.
Författarna av artiklarna ovan är skrivna av Destinationsbyggarna.
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 -25
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Hållbarhet i besöksnäringen – Något för dig? Anmäl dig till BarCamp 2025
Den 6–7 oktober 2025 bjuder Nätverket Hållbar Besöksnäring och Visit Hornborgasjön in till en inspirerande icke-konferens i närheten av Skövde
-
Regeringskansliet – företagarpaket för fler jobb i Sverige
I budgetpropositionen för 2026 lägger samarbetspartierna fram ett företagarpaket som bland annat sänker kostnaderna för att anställa unga.
-
Hösten i Umeå bjuder på storslagna kulturupplevelser
Umeå bjuder in till en tid fylld av kulturupplevelser. Här är åtta höjdpunkter som garanterat sätter färg på höstmörkret.
-
Liseberg firar 10 år med Halloween – större och läskigare utbud
I år firar Liseberg tio år sedan parken öppnade grindarna till Halloween. Inför höstens säsong väntar två nya skräckområden.
-
AI i praktiken – ny undersökning om hur ny teknik stöttar turismorganisationer
ETC har publicerat resultaten från sin europeiska studie om användningen av AI inom turistorganisationer. Rapporten har tagits fram av Kairos Future.
-
Visit Sweden lanserar nationellt API för svensk besöksnäring
Nu lanserar Visit Sweden ett nationellt API som samlar Sveriges turistiska utbud. Det framtidssäkrar besöksnäringens synlighet digitalt.
-
Visita – ökad hotellbeläggning i augusti gav rekordsommar
Hotellsommaren 2025 slår rekord med knappt 6 procent fler belagda hotellrum än 2024. Detta enligt statistik från Visita.
-
Andreas Cederlund är Head of Promotion & PR på Swedish Lapland Visitors Board
Andreas Cederlund klev nyligen in i teamet och kommer att ha en viktig roll i att positionera Swedish Lapland i världen.
-
Att låna pengar för att resa – dröm eller dyrköpt nöje?
För många av oss är resor givetvis årets höjdpunkt. Det är då vi släpper vardagen, världen öppnar sig och nya intryck får fylla både sinne och kamera. Att uppleva andra kulturer, smaker och miljöer är...
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Fotografen som lyfter fram besöksnäringen genom bild och film
Christina Uhlin har sina rötter i Sundsvall där hon växte upp. Efter några år i Stockholm, där hon studerade foto...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ma...
-
Göteborg satsar på gastronomi – premiär för matfestivalen Food Fest
Tio dagar av smakäventyr startar nu på fredag: från spårvagnsluncher och permakultur-workshops till matpromenader...
-
Idéer för skiddestinationer som vill tänka nytt i sin marknadsföring
Som en del av ett nyligen genomfört uppdrag för en fjälldestination ville jag (Marcus Ståhl) utmana mig själv lit...
-
-
Gästbloggare
-