-
En arena ger mer till invånarna än till turismen
En debatt har blossat upp i Helsingborgs Dagblad den 4 juni 2015.
Sydsvenskan och HD har granskat två kommunala arenaprojekt, en av de är Malmö Live som kommunen har investerat många miljoner i. Malmö Live blev fler hundra miljoner kronor dyrare än prognosen och ger därmed staden höga driftskostnader. I Helsingborg går den gamla arenan med kraftigt underskott.
Men ingen kommun tycks oroa sig. Man tror att satsningarna skall löna sig på sikt genom ökade intäkter för besöksnäringen och att detta för med sig nya arbetstillfällen och en förstärkning av städernas varumärken.
Professor Tommy Andersson, Handelshögskolans centrum för turism i Göteborg, tror att de näringspolitiska effekterna kring turismen överskattas och att man inte tar med andra ekonomiska effekter. Enligt hans mening så är invånarnas besök värt mer än turisternas. Det ökar också möjligheterna till att besöken fortsätter i generationer.
En efterlysning av forskning kring enskilda arenor finns på marknaden så att man kan luta sig mer mot fakta än vad man tror. Vidare är Tommy Andersson förvånad att kommunen inte lägger mer tid på att skaffa sig bra underlag innan de tar beslut i arenafrågor. De enda som söker information är journalister.
- Text: Maria Lindqvist
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
För en växande internationell målgrupp är det upplevelser som kombinerar smak, plats och mänskliga möten som avgör valet av resmål
-
Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning
Även skidskolan drar igång.
-
Över 570 000 resenärer kryssade med Birka Gotland under 2025
Birka Gotland har avslutat sitt första hela kalenderår i trafik, med drygt 570 000 resenärer. En ökning med 30 % jämfört med 2024.
-
Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång
Kan bli en ännu starkare reseanledning om vi utvecklar den
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Mest under Destination, Flyg, Museer och utställningar samt om helgernas oväder
-
Västerbottensföretag till resemässa i Nederländerna 8-11 januari
Rekordmånga företag från Västerbotten deltar på Vakantiebeurs i Utrecht
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance.
-
Transportföretagen: Inrikesflyget fortsatt långt under normala nivåer
Swedavias årsstatistik för 2025 visar på ökningar i flygtrafiken jämfört med 2024, men låt sig inte luras, faran är långtifrån över
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig
-
Swedavias trafikstatistik för december och 2025: Stark efterfrågan
Flygets återhämtning fortsatte på Swedavias flygplatser under december. Året 2025 präglades av efterfrågan på utrikes- och inrikesresor.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nu bildas Statens museer för maritim-, transport- och försvarshistoria – till lands, till sjöss och i luften
Den 1 januari 2026 blev Statens maritima och transporthistoriska museer och Statens försvarshistoriska museer en ...
-
Swedavias trafikstatistik för december och 2025: Stark efterfrågan
Flygets återhämtning fortsatte på Swedavias tio flygplatser under december och antalet passagera...
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig. I Postmuseums nya utställning Ett litet hörn av ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Flyg, Museer ...
-
-
Gästbloggare
-