-
ESS Group – enda hotellfamiljen med tre hotell på världskänd lista
Condé Nast är det amerikanska förlaget som står bakom Vogue, Vanity Fair, The New Yorker och inte minst Condé Nast Traveller – världens mest ansedda resemagasin. För första gången prisas nu hela tre av ESS Group hotelldestinationer i Condé Nasts årliga läsarundersökning för ”The Worlds Best Hotels”.
Mer än 575 000 röster från kunniga gäster över hela världen har röstat. Ystad Saltsjöbad, The Steam Hotel och Falkenberg Strandbad får utmärkelsen. Vilket gör ESS Group till den enda hotellfamilj med tre svenska destinationer på listan.
Har drömt om att hamna på listan över världens bästa hotell
Condé Nast Traveler har nu släppt resultatet av sin årliga Readers’ Choice Awards – The Worlds Best Hotels. En tradition som går tillbaka 35 år där Condé Nast nu är verksam på 7 globala marknader. Med en helt unik position inom reseindustrin. 575 000 Condé Nast Traveler-läsare över hela världen lämnade in svar där man betygsatt sina reseupplevelser. Vilket resulterat i att ESS Group nu blir den enda svenska hotellfamiljen som prisas tre gånger.
”Sen vi startade Ystad Saltsjöbad 2007 har vi drömt om detta, att få hamna på listan över världens bästa hotell. Vi har hoppats i många år men vi förstår att det tar tid, och nu äntligen! Det finns många utmärkelser men detta är den absolut finaste. Inte minst för att det är så många internationella läsare som röstat och för att Condé Nast Traveller är en föregångare med så fin historia. Att lyckas bli den enda svenska hotellfamilj med tre hotell i Sverige på listan känns lite overkligt faktiskt.” Säger Jonas Stenberg, VD för ESS Group.
Bolaget består nu av 14 destinationer
Ystad Saltsjöbad blev starten för ESS Group 2007 och fyra år senare 2011 förvärvades och började man utveckla Falkenberg Strandbad. I det 100 år gamla ångkraftverket i Västerås byggdes The Steam Hotel och stod klart 2017. Alla dessa tre destinationer erhåller den prestigefyllda utmärkelsen ”Readers Choice Award”.
ESS Group består nu av 14 destinationer i och med de kommande öppningarna av Hjortviken Country Club och Maryhill Estate med premiär den 18 november.
”Vår resa har alltid handlat om våra gäster och vår mission om att få människor att vilja återkomma till oss, att varje dag försöka skapa stamgäster med detaljer, leenden, att se gästen och att försöka omdefiniera den traditionella hotellupplevelsen. De här priserna handlar naturligtvis slutligen om alla medarbetare som genom alla år mött våra gästers önskemål och velat leverera mer. Heja och grattis till alla dem och för det hårda jobb de lagt ner.” Avslutar Jonas Stenberg.
Här kan ni läsa mer om ESS Group på Turismnytt.
- Text: ESS Group
- Foto: ESS Group
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
Mest om Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center
En lantbruksverksamhet fått ännu ett ben att stå på och blivit en destination när den internationellt kända fotokonstnären Erik Johansson öppnat permanent utställningshall, café och butik
-
Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping
Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en analys om besöksnäringen. Det var en stark utveckling i mars för destinationen.
-
Arlandaregionen – kommuner tar steg mot fossilfritt flyg
Arlandaregionen har avtalat om att klimatreducera flygresor 100 %. Flyget är enligt dem en självklar del av svensk transportinfrastruktur.
-
Hertz sänker tröskeln till Five Star – gör lojalitetsstatus mer tillgänglig
Hertz tar steg i en annan riktning än övriga resebranschen genom att göra det enklare för kunder att växa i sitt lojalitetsprogram.
-
Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping
Destination Jönköping ska genomföra en studieresa till Österlen. Med syfte att stärka utvecklingen av måltidsturism.
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Visita uppmanar alla kommuner i Sverige att öppna upp för utökade serveringstider under sommarens fotbolls-VM.
-
Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan enligt Tillväxtverket. Svensk Turism kommenterar.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Den här veckan är det mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insat...
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv och friluftsmiljön har halverats under de fyra senaste åren. Alla 21 län har påverkats k...
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken. Det är ett initiati...
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 5 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Samtidigt sjö...
-
-
Gästbloggare
-