-
Flygbolag firar 70 år i luften
Flygbolaget SAS firar 70 år i luften den 1 augusti. Det var då som de norska, danska och svenska flygbolagen slogs ihop.
Den första flygningen gick mellan Stockholm och New York med ”The Viking” den 17 september 1946. Resan tog 25 timmar med mellanlandning i Köpenhamn, Prestwick i Skottland och Gander på Newfoundland.
”- Jubileet markerar SAS ställning som Skandinaviens favoritflygbolag, med fokus på att göra livet lättare för resenärer till, från och i Skandiavien. Jag vill tacka alla passagerare och alla medarbetare som bidragit till SAS 70 år långa historia och till framtiden som väntar oss. Vi har varit delaktiga i unika reseberättelser under sjuttio år och många fler väntar”, säger Rickard Gustafson, VD och koncernchef SAS.
SAS historia
Bolagets historia är fylld med både positiva och negativa händelser.SAS lanserade världens första jorden-runt-service, IFE-system, turistklass och sovsäten. SAS var det första flygbolaget som erbjöd separat incheckning och lounger, och det var SAS som anställde den första kvinnliga trafikpiloten. SAS var även först med att införa gröna inflygningar som minskar bränsleförbrukningen och utsläppen.
De senaste åren har bolaget satsat stort på interkontinentala linjer till och från USA och Asien. Man har också öppnat nya direktlinjer från Skandinavien till städer som Hongkong, Los Angeles och Boston SAS har också uppdaterat sina kabiner.
Bolaget i nuläget
Nu, år 2016, investerar bolaget i att göra resan enklare, snabbare och med mer personlig service. Detta gör man med hjälp av till exempel nya typer av lounger och fast track.Man driver SAS Lab för att utveckla radikala nya idéer och innovationer för framtidens resor, från boardingkort under huden till elektroniska bagagelappar. I höst kommer all kabinpersonal ha utrustats med iPad för att serva passagerarna. Digitaliseringen kommer att underlätta kabinpersonalens arbete och betyder att resenärerna kan få ännu bättre service. Med hjälp av appen blir det möjliga att kontrollera statusen för bagagetransfer och anslutningsflyg samt att få information om EuroBonus-medlemskap.
SAS kommer att öppna en direktlinje från både Köpenhamn och Oslo till Miami i september 2016.
Det har under flera år gått rykten om att SAS är på väg att säljas – men än är bolaget kompakt.
Hållbarhet i fokus
SAS miljövision är att vara en del av ett långsiktigt hållbart samhälle. Bolaget tror att det kommer att vara möjligt att flyga fossilbränslefritt utan CO2-utsläpp 2050. Några av SAS främsta fokusområden är biobränsle, bränsleeffektivisering, gröna flygningar och en ny bränslesnålare flotta.I september kommer man att fira 70 år med diverse evenemang.
Källa: SAS
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: SAS
-
Nöjda besökare och goda effekter av Ishockey-VM i Stockholm
Stockholm får högt betyg som värdstad för Ishockey-VM. En ny rapport visar att den turismekonomiska effekten var 729,9 miljoner kronor.
-
Fem nya reseguider gör det enklare att hitta sitt Järvsö
Nu har det blivit enklare att hitta rätt i Järvsö. Med fem nya reseguider vill destinationen göra det roligare att planera sin vistelse.
-
The Crane Hotel – ett nytt hotellkoncept i Hudiksvall
Där den första hydrauliska kranen uppfanns i Hudiksvall växer The Crane Hotel fram. Ett hotell med fokus på gemenskap och återhämtning.
-
Yrkeshögskolan satsar på gårdsförsäljning – ny kurs får grönt ljus
Hållbar affärsutveckling inom gårdsförsäljning från YH Akademin har nu fått ett positivt beslut från Myndigheten för yrkeshögskolan.
-
Krönika: OS i Göteborg – Starten för framgångssagan om evenemangsstaden
Stefan Gadd, fram till nyligen presschef på Göteborg & Co, berättar minnen från destinationens resa till det den är idag
-
Turismforskare prisas för metod att mäta det icke mätbara
De har kommit ett steg längre i jakten på att förstå samhällsvärdet av evenemang genom att mäta mjuka värden i kronor och ören
-
Topp 5 populäraste plattformarna för drömboende i Åre
Var bokar vi helst våra Åre-äventyr? Här listar vi de fem mest populära bokningsplattformarna just nu
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25
Mest om Destination, Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Rapporter
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan 2025 samlar Turismnytt anteckningarna från de olika seminarierna
-
SkiStar och Kairos Future samlar branschen kring framtidens resande
Under Almedalsveckan samlade SkiStar och Kairos Future branschen i ett rundabordssamtal kring framtidens resande.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Vi gör det enkelt. Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan som aldrig blir klart eller bl...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende, Evenemang, H...
-
Varför BirchStreet Systems inte bara är för jättarna
I dagens hotellbransch är effektivitet inte längre ett mål – det är en konkurrensfördel. Oavsett om du driver en ...
-
Jämtland Härjedalen – värdet av infrastrukturen i naturen
Vandringen i Jämtland Härjedalen är den största reseanledningen inom besöksnäringen och sannolikt den viktigaste ...
-
-
Gästbloggare
-